No 2. līdz 6. decembrim Strasbūrā norisinājās 44. Bernes konvencijas Pastāvīgās komitejas sanāksme, kurā piedalījās arī Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācija (FACE). Bernes konvencija ir pirmais starptautiskais līgums, kas veltīts dabas aizsardzībai, aptverot lielāko daļu Eiropas un dažas Āfrikas valstis, kopumā 49 valstis.
Vilka aizsardzības statusa maiņa
Sanāksmē Eiropas Savienība ierosināja pārcelt vilku (Canis lupus) no II pielikuma (stingri aizsargājamas sugas) uz III pielikumu (aizsargājamas sugas). Pēc balsojuma ar 38 balsīm par tika panākts nepieciešamā divu trešdaļu vairākuma atbalsts un priekšlikums tika pieņemts. Šis lēmums stāsies spēkā 2025. gada martā tām valstīm, kas neiebildīs pret šo izmaiņu. Neskatoties uz aizsardzības statusa maiņu, vilku populācijas joprojām jāuztur līmenī, kas atbilst ekoloģiskajām un zinātniskajām prasībām, lai nodrošinātu sugas nepārtrauktu aizsardzību.
Pastāvīgā komiteja izveidoja darba grupu, lai izstrādātu zinātniski pamatotus mehānismus un kritērijus sugu aizsardzības statusa maiņai Bernes konvencijas ietvaros. FACE kā novērotāja piedalīsies šīs grupas darbā, lai nodrošinātu mednieku interešu pārstāvību un ilgtspējīgas dabas aizsardzības prakses ievērošanu.
Diskusijas par vilku populāciju pārvaldību Norvēģijā un Šveicē
Sanāksmē tika apspriesta arī vilku populāciju pārvaldība Norvēģijā un Šveicē. Novērotāji pauda bažas par Norvēģijas ierobežoto vilku populācijas mērķi, neskatoties uz to, ka suga 2021. gadā tika klasificēta kā kritiski apdraudēta Norvēģijas t. s. Sarkanajā grāmatā. Pastāvīgā komiteja aicināja Norvēģijas valdību prioritizēt neletālus pasākumus konfliktsituāciju mazināšanai un veicināt ilgtermiņa līdzāspastāvēšanu starp cilvēkiem un vilkiem.
Attiecībā uz Šveici komiteja pauda bažas par jauno vilku populācijas pārvaldības politiku, kas varētu novest pie ievērojamas populācijas samazināšanas. Tika nolemts turpināt uzraudzīt situāciju un aicināt iesaistītās puses sniegt progresa ziņojumus 2025. gada pavasarī.
Jamaikas zilknābja izskaušanas plāns
Sanāksmē tika apspriesta arī Jamaikas zilknābja (Oxyura jamaicensis) izskaušanas plāna īstenošana Eiropā. Šī Ziemeļamerikas suga apdraud vietējo baltgalvas zilknābi (Oxyura leucocephala) hibridizācijas dēļ. Bernes konvencijas ietvaros izstrādātais rīcības plāns paredz sugas funkcionālu izskaušanu Eiropā līdz 2025. gadam. Pastāvīgā komiteja atzinīgi novērtēja līdz šim panākto progresu un aicināja turpināt centienus, lai sasniegtu izvirzīto mērķi.
Nākotnes darbības un darba programma 2025. gadam
Sanāksmes noslēgumā pastāvīgā komiteja apstiprināja 2025. gada darba programmu un atjaunoja biroja sastāvu, lai turpinātu strādāt ar Eiropas dabas aizsardzības jautājumiem un nodrošinātu Bernes konvencijas mērķu īstenošanu.
FACE turpinās aktīvi piedalīties Bernes konvencijas darbā, pārstāvot Eiropas mednieku intereses un veicinot ilgtspējīgu dabas resursu pārvaldību.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.