Kurās ūdenskrātuvēs ķeras karūsas? Kā sameklēt šīs ūdenstilpes, kurās šīs zivis pastāvīgi ķeras? Šis jautājums bieži vien moka pludiņmakšķernieka dvēseli, kurš priekšroku dod copei bez satraukuma un nevajadzīgām galējībām.
Visās makšķerēšanas uzziņu vietnēs vienbalsīgi teikts, ka karūsas jāmeklē stāvošās ūdenstilpēs vai upēs ar lēnu tecējumu. Obligāts nosacījums vēl ir dūņu klātbūtne uz gultnes un ļoti labi attīstīta zemūdens veģetācija. Diemžēl šis “padoms” līdz ar to aprobežojas, taču realitāte izrādās daudz banālāka: šajās ūdenskrātuvēs makšķernieku lomos galvenokārt ir plauži, raudas, asari, līdakas, kā arī citas zivis, savukārt karūsas ir visai rets loms. Dažreiz karūsas iespējams sastapt visnegaidītākajās vietās: ezeros ar smilšainu gultni vai upē, kurā straume ir visai vērā ņemama. Kā izskaidrot šīs “neatbilstības” ar makšķerēšanas uzziņām?
Ja zivi rūpīgi novēro, detalizēti izpēta gan tās apmešanās vietas, gan apkopo dažādus statistikas datus, vienkāršāk sakot, izmanto zinātnisku pieeju, tad pilnīgi iespējams noteikt interesantu un varbūt neparastu vispārpieņemto informāciju par karūsām.
Prātā nāk tikai viens: karūsa ir nedaudz neparedzama un neprognozējama zivs, ar to viss nav tik vienkārši, kā sākumā šķiet.
Bet vispirms nedaudz teorijas
Domāju, ka nevienam nav noslēpums, ka pastāv divu veidu karūsas: zeltainie un sudraba īpatņi. Šo zivju sajaukšana vienā čupā ir vismaz neētiska rīcība, pirmkārt, jau no makšķerēšanas viedokļa, jo starp šīm zivīm, kas ir ļoti līdzīgas viena otrai, ir manāmas atšķirības, bet tas arī saistīts ar zivju dzīves apstākļiem.
Jā, ir ūdenskrātuves, kur tās dzīvo līdzās, bet ir arī daudz ūdeņu, kur nekad nesastapsi sudraba zivtiņas, savukārt ir vietas, kur zeltainās zivtiņas noķeršana ir sensācija. Tas skaidrojams ar to, ka zeltainās karūsas ir mazāk prasīgas pret izšķīdušo skābekli nekā sudrabkarūsas. Tāpat jāpiemin fakts, ka zeltainajām karūsām nepatīk tekošs ūdens, savukārt sudrabkarūsas ir prasīgākas pret ūdens sastāvu, tām tīk tīrs, bet tāpat kā zeltainās karūsas zivis nav īpaši prasīgas pret skābekļa daudzumu ūdenī, tām nav nekādu pretenziju dzīvot vietās ar mērenu straumi jeb nesteidzīgu ūdens plūsmu.
Ļoti interesants fakts šķiet, ka sudrabkarūsām ir viena svarīga īpatnība: zivs ikrus var apaugļot ar jebkuras citas karpu dzimtas zivs pieņiem. Biologi to sauc par ginoģenēzi.
Presē parādās ziņas par vairākiem gadījumiem, kad sudrabkarūsas pilnībā izspiedušas zeltainās karūsas no to ierastajām apmešanās vietām, kā arī ir ziņas, ka pēkšņi pieaudzis sudrabkarūsu skaits, kā rezultātā tās ieņēmušas dominējošu stāvokli ūdenskrātuvē.
Vai abām šīm zivīm ir kāda iezīme, kas tām dod priekšrocības salīdzinājumā ar citiem ihtiofaunas pārstāvjiem? Protams, ir.
Zeltaino un sudrabkarūsu priekšrocības pret citām zivīm
Kā minēts iepriekš, abi karūsu veidi nav prasīgi skābekļa daudzuma ziņā, taču, tāpat kā daudzas tropiskās zivis, arī karūsas nevar elpot atmosfēras gaisu. Ja skābekļa koncentrācija ūdenī nokrītas zem izdzīvošanas sliekšņa, karūsas ierokas dūņās, turklāt diezgan dziļi (līdz pat 70 cm, ir ziņas, ka pat vairāk). Tur tās nonāk īpašā stāvoklī, kas pielīdzināms organisma īslaicīgai dzīvībai svarīgo procesu palēnināšanai vai pat pārtraukšanai, pateicoties ārējo vai iekšējo faktoru ietekmei.