Pirms 210 gadiem, 1814. gada 3. jūlijā, Raunas pagasta Cimzes pusmuižas vagara ģimenē piedzima pirmais latviešu tautas melodiju vācējs un tautasdziesmu apdaru veidotājs, pirmais profesionāli izglītotais latviešu mūzikas darbinieks, kora mākslas izkopējs, komponists, arī pirmās latviešu profesionālo pedagogu kalves – Vidzemes skolotāju semināra – vadītājs Jānis Cimze.

Reklāma

Latviešu mūzikas vēsturē augsti vērtēti viņa 1872. gadā iznākušie kora dziesmu krājumi "Dziesmu rota", kuros daļēji bija vācu tautas dziesmas un komponistu sacerējumi, bet daļēji jau arī latviešu tautasdziesmu apdares. Cimze koru vajadzībām sagatavoja ap 300 daudzbalsīgai dziedāšanai domātu latviešu tautasdziesmu apdaru, kas 1873. gadā veidoja I Vispārējo latviešu dziesmu svētku repertuāru un ilgi bija visas latviešu koru dzīves pamats. Bet zināšanas pedagoģijā vēlāk par latviešu skolu tēvu godātais Cimze apguva Veisenfelsas pilsētiņā Vācijas Saksijas–Anhaltes zemē, kur atradās tajos laikos slavens skolotāju seminārs. Turp viņu vēl kā 22 gadus vecu, centīgu Valmieras draudzes skolas skolotāju par Valmieras draudzes saziedotiem līdzekļiem nosūtīja mācībā ar domu, ka atgriezies Cimze "gara gaismu" latviešu censoņiem nesīs krietni augstākā līmenī. Cimze mācības paredzēto trīs gadu laikā pabeidza divos un atlikušo laiku apceļoja Eiropu, papildinot zināšanas. Tieši Veisenfelsā viņš sapratis mūzikas audzinošo un disciplinējošo nozīmi, ko vēlāk lūkoja iedzīvināt paša vadītajā skolotāju seminārā. Vācijā viņš apguva arī tautasdziesmu apdaru veidošanas iemaņas. Daudzi 19. gadsimta latviešu kultūras un sabiedriskās dzīves darbinieki šā vai tā bijuši Cimzes un viņa semināra skolnieki. Piemēram, literāti Auseklis un Apsīšu Jēkabs, "Dievs, svētī Latviju!" autors Baumaņu Kārlis.

Latvijas Sargs, 1924. gada 3. jūlijā

Rīga. Franču lidotājs virs pilsētas. Vakar ap pulksten pus 6 franču lidotājs Dervellers virs pilsētas lidojot 70–100 metru augstumā pie diezgan stipra vēja saistīja uzmanību ar savām nāves cilpām, mucām, grēstēm, slīdēšanu uz plākšņa utt. Var redzēt, ka lidotājs pilnīgi paļaujas uz savas lidmašīnas un visus augstākos pilotāžas paņēmienus izdara it kā rotaļādamies. Pēc 20 minūtēm Delvellers atgriezās aerodromā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.