Light rain 8.2 °C
C. 24.04
Nameda, Ritvaldis, Visvaldis
SEKO MUMS
Reklāma
Niks Steipltons.
Niks Steipltons.
Foto: Ekrānuzņēmums/Youtube

Apvienotajā Karalistē laista klajā pazīstamā BBC pētnieciskā žurnālista Nika Steipltona grāmata "How to beat scammers", latviski – "Kā pārspēt krāpniekus", kurā sīki izskaidrots, kā darbojas dažādas krāpnieku shēmas, kā tās atpazīt un kā no tām izvairīties. Gan grāmatā, gan vairākos Steipltona rakstos britu medijos minēta tieši Latvija.

Reklāma

"Mūlis pārskaita upura naudu uz cita mūļa kontu, kurš atņem no summas savu atlīdzību. Šis otrais mūlis nosūta naudu uz trešo kontu Apvienotajā Karalistē. Visi konti atrodas dažādās Lielbritānijas bankās. Visbeidzot, trešais mūlis veic starptautisku pārskaitījumu uz banku Latvijā. Šis mūlis nosūta to uz Taizemi. Taizemes mūlis beidzot nosūta upura naudu atpakaļ uz kontu Indijā, un tā nonāk pie krāpniekiem."

Parasti Latvija netiek iekļauta krāpnieku iecienīto valstu skaitā, un, sazinoties ar grāmatas autoru, izdevās nosakaidrot, ka Latvija minēta tikai kā piemērs. 

Niks Steipltons: "Visbiežāk redzu tādas valstis kā Baltijas valstis – Igaunija, Latvija, tās parādās bieži. Nedomāju, ka tur ir kāds īpašs iemesels, ja neskaita to, ka tur ir krāpnieku kontaktpersonas. Pieņemsim, ka ir grupa krāpnieku, kas strādā ar telefonu zvaniem no Indijas. Tā ir bieža parādība, Indijai ir pamatīgas problēmas ar telefonu zvanu krāpšanām, iemesli ir diezgan dažādi un visai interesanti. Viņiem mēdz būt kontakti Eiropā, jo tur dzīvo liela Dienvidāzijas diaspora. Varbūt viņiem ir radi, kas dzīvo Rīgā, varbūt viņiem ir ģimene, kas dzīvo Tallinā. Vai viņiem ir draugi, kas dzīvo Berlīnē. Tad nu mūļu banku konti šajās valstīs ir gluži vienkārši tādēļ, ka tur ir viņu kontaktpersonas. Ja mēs apskatām dažādas vietas pasaulē, tad arī mūļu konti būs dažādās vietās."

Statistikas, kas apstiprinātu vai noliegtu konkrētas nacionalitātes personu iesaisti naudas mūļu darbībā, Latvijā nav. Ja skatās publiski pieejamos Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) 2025.gada datus "Latvijas iedzīvotāju sadalījums pēc nacionālā sastāva un valstiskās piederības", tad iespējams uzzināt, ka Latvijā pašlaik uzturas 4773 indieši, no kuriem, visticamāk, liela daļa ieradusies studēt. 

Naudas mūļu lietas statistikā netiek izdalītas atsevišķi, tomēr zināms, ka par naudas atmazgāšanu 2022. gadā tika uzsākti 395 kriminālprocesi, 2023. gadā jau tikai 236, bet pagājušajā gadā – 183. Līdz tiesai katru gadu nonāk ap 100. 

Satversmes tiesnesis Juris Juriss uzskata, ka Latvijā naudas atmazgāšanas izskaušana notiek visai veiksmīgi un procesu skaits liecina par tiesībsargājošo iestāžu labo darbu, nevis samilzušu naudas atmazgāšanas problēmu: "Citreiz tā netaisnība notiek tajā formātā, ka, jo tu esi efektīvāks, jo tu vairāk konstatē un identificē šos gadījumus, jo vairāk par identificētajiem gadījumiem uzzina. Un, savukārt, ja tu esi pilnīgi neefektīvs, tev to gadījumu nav, ir tas latentums, par kuru visi runā, bet, lai to balstītu uz kaut kādiem datiem, to nevar izdarīt." 

Savukārt Apvienotajā Karalistē Finanšu uzraudzības organizācijas FCA dati rāda, ka 2022. gadā slēgti 194 084 mūļu konti, taču tikai par 37% ziņots National Fraud Database, Nacionālajai krāpšanas datubāzei. Nav zināms, vai kāda no šīm lietām arī nonākusi līdz tiesai.

Reklāma
Reklāma

Gan Apvienotajā Karalistē, gan Latvijā ievērojamu daļu naudas mūļu veido jaunieši. Juris Juriss: "Pārsvarā tie ir studējošie jaunieši, jeb tas vecums, kurā studijas vēl ir aktuālas. Kur 200 eiro nešķiet kā kaut kas, no vienas puses, milzīgs, bet, no otras puses, pārskaitot 3, 4, 5 tūkstošus, tu saņem tos 200. Viegla nauda! Un domā - nekas šausmīgi traks tak nevar notikt, tie taču nav miljoni!"

Sodi var būt dažādi, taču, piemēram, par minēto 2 tūkstošu pārskaitīšanu draud brīvības atņemšana līdz 4 gadiem. Taču tas nav viss. 

Juris Juriss: "Kā pārsteigums daudziem ir tas, ka no viņiem piedzen visu to summu, kas ir legalizēta, kas ir aizgājusi projām. Līdz ar to tāds noziedzīgais nodarījums nekādā veidā neatpelnās!"

Juris Juriss.

Krāpšana Lielbritānijā ir viens no izplatītākajiem noziegumu veidiem, tiek lēsts, ka pagājušogad tikai Anglijā un Velsā vien bijuši 3.9 miljoni krāpšanas gadījumu. 

Niks Steipltons: "Iedomājieties cilvēkstundu skaitu, iedomājieties papīru kalnus, kādi nepieciešami tādas parastas krāpšanas izmeklēšanai. Tas ir milzīgs apjoms! Tādēļ tik maz šādu starptautisku krāpšanas gadījumu tiek atrisināts. Tie, kuriem ir nepieciešamās zināšanas šādai izmeklēšanai, iesaistīti lietās, kur izmeklē simtiem miljonu eiro vērtas krāpšanas. Viņi neizmeklē atsevišķas lietas, kur kāds ir zaudējis varbūt 5000, 6000 vai pat 10 000 eiro. Viņi izmeklēs lielu organizētu grupu darbību, kuri pārvieto simtiem miljonu. Protams, apkrāptais cilvēks, tas, kurš ir zaudējis naudu, cer, ka policija darīs visu, kas ir tās spēkos, lai naudu atgūtu, jo šim konkrētajam indivīdam izkrāptā summa varbūt ir dzīvības un nāves jautājums. Taču būsim reālisti. Milzīgais darbs, kas nepieciešams, lai izsekotu naudas plūsmu, nozīmē, ka tas, visticamāk, nekad nenotiks."

Problēma ar dažādu kibernoziegumu izmeklēšanu ir visā pasaulē, jo ne visas valstis spēj vai vēlas sadarboties. 

Juris Juriss: "Krievija, veicot karadarbību suverēnajā Ukrainā okupētajās teritorijās, nodarbojas ar resursu izlaupīšanu. Izlaupot šos resursus, tie resursi tiek tirgoti, tostarp Eiropas Savienības valstīs, no kurienes plūst atpakaļ uz Krieviju. Un Latvija kā viena no daudzajām valstīm ir spējīga noķert šos līdzekļus. Ja mēs runājam par to sākotnējo noziegumu, mums nav iespējas uzjautāt ukraiņiem, lai viņi mums palīdz Donbasa okupētajās teritorijās identificēt, kurš konkrēti tos resursus ir izlaupījis. Vai, piemēram, prasīt Vladimiram Putinam, šim noziedzniekam, uzsākt procesu pret saviem cilvēkiem, nododot viņus kriminālvajāšanai."

Taču, atgriežoties pie Latvijas kā iespējamās naudas atmazgāšanas tranzītvalsts - ja 2018. gadā Latvijas finanšu sektoram tika pārmests par nerezidentu apkalpošanu un naudas atmazgāšanu, īpaši saistībā ar Krieviju un bijušajām PSRS valstīm, tad kopš 2020.gada situācija ir krasi mainījusies, pateicoties uzlabojumiem finanšu uzraudzības sfērā. Jāatzīmē, ka Latvija arī nekad nav tikusi iekļauta Apvienotās Karalistes augsta riska valstu sarakstā.

Aptauja

Kā tu vēlētos lasīt portāla LASI.LV saturu?

 

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.

Līdzfinansē LR Kultūras ministrija.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma