Šajās dienās trimdas laikraksts "Laiks" svin cienījamu jubileju. Tieši pirms 75 gadiem, 1949. gada 8. novembrī, grāmatizdevējs Helmars Rudzītis kopā ar laikraksta redaktoru Kārli Rabācu Ņujorkā iespieda pirmo "Laika" numuru. Saruna ar laikraksta "Laiks" redaktori Ligitu Kovtunu.
Vai "Laiks" šobrīd nav pati vecākā nepārtraukti iznākošā latviešu avīze?
L. Kovtuna: Viena no vecākajām noteikti. 75 gadi laikrakstam ir cienījams vecums. Pa šo laiku nomainījušās vairākas paaudzes, "Laika" dibināšana paspējusi apaugt ar leģendām, kļūt par folkloru. Nu kaut vai stāsts par Rabācu, kurš Ņujorkā bija atradis sētnieka darbu un pie algas bonusā saņēmis bezmaksas dzīvokli. Rabācs esot bijis ar mieru uzņemties redaktora pienākumus, bet ar vienu noteikumu – lai viņam ļauj paturēt arī sētnieka darbu. Viņš esot teicis – nu cik tad ilgi tā avīze pastāvēs, labi ja gadus piecus... Vai stāsts par Rudzīti, kurš Ņujorkas un Bostonas ostās sagaidījis kuģus ar latviešiem un bez maksas izdalījis viņiem jauno avīzi. Labi vien ir, ka Rabācs savos pareģojumos kļūdījās un "Laiks" joprojām ceļo pie lasītājiem.
Kopš 2002. gada 1. janvāra "Laika" redakcija atrodas Rīgā. Kāpēc tika pieņemts šāds lēmums – pārcelties uz Latviju?
Par tiem pieciem gadiem es visu laiku turēju prātā, bet to, ka gandrīz jau trešo daļu no laikraksta pastāvēšanas laika esmu tā redaktore, tikai tagad tā pa īstam sāku aptvert. "Laiks" rit! Helmaram Rudzītim dzīvam esot, redakcijas pārcelšanās uz Rīgu nevarēja notikt – lai gan iespējas jau bija. Attīstījās tehnoloģijas, sakari, internets, Latvija neatlaidīgi tuvojās Rietumiem, NATO un ES. Turklāt uzturēt redakciju Rīgā bija krietni lētāk nekā Amerikā. Tomēr Rudzīša kungs palika pie pārliecības – kamēr Rīgā ir palicis kaut viens padomju okupants, tikmēr viņa lolojuma te nebūs. Pēc Rudzīša aiziešanas mūžībā viņa vedekla Dace Rudzīte devās uz Rīgu, kur viņai bija ieteikts tikties ar Ojāru Celli un mani. Celle jau labu laiku dzīvoja Latvijā, turklāt mēs abi bijām izturējuši konkursu uz Eiropas latviešu avīzes "Brīvā Latvija" redaktora vietu.
Tā visi kopīgi vienojāmies, ka šāds tandēms varētu uzņemties veidot arī "Laiku". Manuprāt, mēs papildinājām viens otru. Celle atnesa savu trimdas pieredzi, savukārt es labi pazinu apstākļus Latvijā.
Saprotams, laikrakstu turpināja drukāt Amerikā, jo tas nodrošināja ātrāku un lētāku nokļūšanu pie lasītāja. Te gan vietā būtu piebilst, ka laikraksts "Laiks" patiesībā ir globāls projekts, globāla parādība. Lai gan redakcijas fiziskā adrese atrodas Rīgā, Ģertrūdes ielā, laikraksts top visur, kur vien dzīvo latvieši, un pirmām kārtām jau Amerikā. Mūsu uzdevums ir darba koordinācija, rakstu rediģēšana un laikraksta salikšana. Elektroniskais pasts ar laikraksta maketu tiek nosūtīts uz Ameriku otrdien pusdienlaikā pēc Latvijas laika, kad Amerikā vēl ir rīts. Mūsu tautieši sāk saņemt laikrakstu ceturtdienas rītā.
Tagad varu atklāt, ka mani uzreiz nepieņēma atplestām rokām. Bija tādi, kas runāja – ko tā Latvijas latviete, kas augusi okupētajā Latvijā, te darīs! Iztaisīs vēl otru "Literatūru un Mākslu"! Acīmredzot tāpēc, ka es savulaik strādāju šajā avīzē. Bija neuzticēšanās, pat abonentu atbirums. Atceros, 2002. gada vasarā "Laika" izdevēja Dace Rudzīte mani nosūtīja pirmajā komandējumā uz Čikāgu, uz 11. Vispārējiem latviešu dziesmu svētkiem Amerikā. Apmeklējuma laikā iepazinos ar daudziem tautiešiem. Atceros tikšanos ar Albertu Legzdiņu un Ilmāru Bergmani, kurš bija svētku Rīcības komitejas priekšsēdis. Jutu, ka tieku pieņemta, kas man bija ļoti svarīgi. Tāpat jāsaka liels paldies diviem kungiem, kuri palīdzēja lauzt neuzticēšanās ledu. Abi bija lielas autoritātes Amerikas latviešu sabiedrībā – Franks Gordons un Auseklis Zaļinskis. Bijām Rīgā nostrādājuši jau apmēram gadu, kad viņi uzrakstīja "Laikā" savu vērtējumu par mūsu darbu. Viņu ieskatā avīze bija ieguvusi jaunu elpu un profesionalitāti.
Vai šajos gados, kamēr esi "Laika" redaktore, tā lasītājs ir mainījies?
Ļoti! Kaut vai tāpēc, ka daudzi Amerikas tautieši jau dzīvo vismaz ar vienu kāju Latvijā. Te ir radi un draugi, mantoti vai iepirkti īpašumi, uz Latviju tiek vesti bērni un mazbērni.
Mainījusies informācijas pieejamība, sociālie tīkli radījuši "globālo latvieti".
Ja man vajadzētu raksturot "Laika" lasītāju šodien, es teiktu, ka tas ir rosīgais, sociāli aktīvais tautietis, kurš piedalās organizāciju darbā, iet balsot gan Amerikas, gan Latvijas vēlēšanās. Lai sasniegtu pēc iespējas plašāku lasītāju loku, dažus materiālus ievietojam arī angļu valodā. Piemēram, nesen angliski publicējām mūsu korespondenta Edgara Andersona atstāstus par Demokrātu un Republikāņu partiju kongresiem jeb angliski "conventions" , kuros tika apstiprināti partiju kandidāti ASV prezidenta vēlēšanām.
Šis laikraksta numurs ceļos pie lasītājiem brīdī, kad pasaule jau zinās nākamā ASV prezidenta vārdu. Tu nesen viesojies Amerikā, Ņujorkā. Vai tu juti, ka arī vietējā latviešu sabiedrība ir sašķelta Trampa un Harisas atbalstītājos?