Vairāk nekā 20 NATO dalībvalstis izteikušas vēlmi nākamā NATO ģenerālsekretāra amatā apstiprināt pašreizējo Nīderlandes valdības vadītāju Marku Riti, vēsta izdevums "Politico".

Atbalstu Rites kandidatūrai neoficiāli paudis arī ASV prezidents Džo Baidens, kas vēl vairāk stiprina Nīderlandes premjera izredzes ieņemt alianses vadītāja amatu.

Vašingtonas atbalsts

"Pēc ļoti intensīvu sarunu kārtām sabiedroto vidū mēs tagad esam punktā, kur vairāk nekā 20 sabiedrotie ir gatavi atbalstīt Marku Riti kā nākamo NATO ģenerālsekretāru," sarunā ar "Politico" trešdien atklāja kāda NATO amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma. Alianses amatpersonas norādījušas, ka Rite ir vienīgais izvirzītais kandidāts. Lai arī diskusijas turpinās, Rites pozīcijas kļūst aizvien spēcīgākas. Īpaši viņa iespējas nonākt augstajā amatā ir palielinājis Vašingtonas izteiktais atbalsts. Baidens esot piekritis atbalstīt Rites kandidatūru, "Politico" trešdien pavēstīja kāda ASV amatpersona. 

Arī šis komentārs tika pausts anonīmi, jo publiski Baidens vēl nav izteicis savu atbalstu Rites kandidatūrai. 

Domājams, ka Vašingtonas atbalsts palīdzēs Ritem par labu nosvērt arī citas dalībvalstis. To apstiprinājis fakts, ka ceturtdien atbalstu Nīderlandes premjeram izteikusi arī Apvienotā Karaliste.

Rites stāšanās NATO ģenerālsekretāra amatā tomēr nav garantēta. Dalībvalstis alianses augstāko starptautisko ierēdni izraugās vienprātīgi, un Ritem būs jāsaņem kopumā 31 valsts atbalsts. Šajā sakarā īpaši tiek pieminēta Turcija un Ungārija, kas visvairāk bremzējušas Zviedrijas pievienošanos NATO. Ankara ir pieprasījusi, lai Rite vai kāds cits izvirzīts kandidāts nedod priekšroku tām alianses valstīm, kas ir Eiropas Savienībā, vēsta aģentūra "Bloomberg". Īpaši tas attiecas uz Grieķiju, kurai ar Turciju bijušas saspringtas attiecības. Budapeštai savukārt nepatīk, ka Rite ir kritizējis likuma varas vājināšanos Ungārijā. Atsevišķs jautājums ir par Baltijas valstu iespējamo atbalstu Nīderlandes premjeram. Interesi par NATO ģenerālsekretāra amatu ir paudusi gan Igaunijas premjerministre Kaja Kallasa, gan Latvijas ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš.

Labas izredzes

Alianses amatpersonas paudušas cerību, ka vienoties par pašreizējā ģenerālsekretāra Jensa Stoltenberga pēcteci izdosies līdz jūlijā Vašingtonā plānotajam NATO samitam. Stoltenbergs amatā ir kopš 2014. gada, un viņa pilnvaras ir vairākkārt pagarinātas, tostarp tāpēc, ka dalībvalstis nav spējušas vienoties par kopīgu kandidātu. Stoltenberga pašreizējais pilnvaru termiņš beigsies oktobrī. 

Ir vērojama vēlme laikus vienoties par NATO nākamo vadītāju, lai šis amats netiktu iejaukts politiskās tirgošanās procesā, kurā pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām jūnijā tiks lemts par ES institūciju vadītāju amatiem. 

ASV vēstniece NATO Džuliāna Smita pagājušajā nedēļā norādīja, ka sabiedrotajiem par kopīgu kandidātu vajadzētu vienoties jau šā gada pirmajā ceturksnī. Rite Minhenes Drošības konferencē pagājušās nedēļas nogalē nevēlējās komentēt savu kandidatūru. Viņš uzsvēra, ka ir mācījies no pieļautajām kļūdām, oktobrī publiski runājot par savu vēlmi ieņemt NATO vadītāja amatu. "Es oktobrī pieļāvu kļūdu, runājot par interesi vadīt NATO," žurnālistiem norādīja Nīderlandes premjers, vēršot uzmanību uz sacelto ažiotāžu. "Man to nevajadzēja darīt, tādēļ es nolēmu par to vairs nerunāt," sacīja Rite, kurš Nīderlandes valdību vada kopš 2010. gada.

Pagaidām piecdesmit septiņus gadus vecais Rite uzskatāms par pārliecinošu favorītu sacensībā par NATO ģenerālsekretāra amatu. Nīderlandes bruņoto spēku komandieris ģenerālis Ono Eihelsheims raidorganizācijai WNL norādījis, ka Rites kļūšana par nākamo NATO vadītāju ir "ļoti iespējama". Arī Eihelsheims apmeklēja Minhenes Drošības konferenci, kur tikās ar valstu līderiem un militārpersonām. Minhenē ģenerālis esot dzirdējis tikai labus vārdus par Nīderlandes premjeru. Eihelsheims prognozēja, ka kandidatūra oficiāli tiks izziņota aprīlī vai maijā. 

Rites vadībā Nīderlande ir sniegusi ievērojamu palīdzību Ukrainai karā pret Krieviju, tostarp piekrītot piegādāt 24 iznīcinātājus "F-16", kā arī citu bruņojumu. 

Rites iespējamā apstiprināšana NATO ģenerālsekretāra amatā var ietekmēt arī Nīderlandes iekšpolitiku. Parlamenta vēlēšanās novembrī visvairāk vietu izcīnīja Gērta Vildersa vadītā galēji labējā Brīvības partija. Vildersa līdzšinējie mēģinājumi izveidot valdību ir cietuši neveiksmi, un nav zināms, vai to izdosies izveidot līdz brīdim, kad Rite varētu uzņemties savus jaunos pienākumus.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.