Piedāvājam ieskatu aktuālo kultūras notikumu kalendārā.
Rudens kamermūzikas festivāla akordi
No sestdienas, 5., līdz 17. oktobrim Rīgas koncertzālēs un Jūrmalā Dzintaru koncertzālē skanēs Rudens kamermūzikas festivāls – kā aizvien, ar plašu un interesantu programmu.
Sestdien, 5. oktobrī, Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē to atklās pasaulslavenais stīgu kvartets "Modiljāni", kas koncertē nozīmīgākajos Eiropas kamermūzikas festivālos un sniedz koncertus slavenākajās koncertzālēs. Šoreiz mūziķi klausītājiem piedāvās īpaši izsmalcinātu programmu, kuras saknes meklējamas mākslas tradīcijām bagātajā Vīnē. Skanēs Ludviga van Bēthovena Astotais stīgu kvartets mi minorā, Johannesa Brāmsa Trešais stīgu kvartets Si bemol mažorā un Antona Vēberna Pieci skaņdarbi stīgu kvartetam.
Uzziņa
Rudens kamermūzikas festivāla izlase
- Piektdien, 11. oktobrī, Latvijas Universitātes Lielajā aulā koncertprogrammā "Sinfonietta Rīga. Bahs, Taveners, Makmilans" uzstāsies pianists Reinis Zariņš un kamerorķestris "Sinfonietta Rīga".
- Sestdien, 12. oktobrī, Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē programmā "Divi Osokini. Haidns, Bēthovens, Ravēls" uz skatuves tiksies divi virtuozi pianisti – Sergejs un Andrejs Osokini. Programmā – Jozefs Haidns, Ludvigs van Bēthovens, Moriss Ravēls un Klods Debisī.
- Trešdien, 16. oktobrī, Mazajā ģildē koncertprogramma "Pastkartes no Kurzemes", kur uz skatuves satiksies Amsterdamas Karaliskā "Concertgebouw" orķestra altu grupas koncertmeistare Santa Vižine, Leipcigas "Gewandhaus" orķestra kontrabasu grupas mūziķis Matīss Eisaks un Lielās mūzikas balvas laureāte, dinamiskā pianiste Agnese Egliņa. Programmā – Pēteris Vasks, Tālivaldis Ķeniņš, Gundaris Pone.
- Ceturtdien, 17. oktobrī, Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē Lielās mūzikas balvas laureāte, dziedātāja Katrīna Paula Felsberga un leģendārais pianists Malkolms Martino koncertprogrammā savīs austriešu dziesmu ģēniju daiļradi un latviešu vokālās mūzikas klasiku. Programmā – Rihards Štrauss, Francis Šūberts, Klāra Šūmane, Hugo Volfs un Lūcija Garūta.
Latvijas Leļļu teātrim – 80
Piektdien, 4. oktobrī, Latvijas Leļļu teātris (LLT) atzīmēs 80. dzimšanas dienu. Par godu tam šodien teātrī pirmizrādi piedzīvos unikāls iestudējums pieaugušajiem – "Leģendārā izrāde" –, kas veidots kā cieņas apliecinājums izcilus panākumus sasniegušajai 1967. gada izrādei "Interlellis-67" un tās režisorei un leļļu teātra leģendai Tīnai Hercbergai. Interviju ar izrādes režisori Viju Blūzmu, kura kopā ar kolēģi Edgaru Kaufeldu turpinājuši Tīnas Hercbergas darbu Leļļu teātra valodas daudzveidošanā un attīstīšanā, varat lasīt šodienas "Kultūrzīmju" numurā. Teātrī ir apskatāma māksliniekam, grāmatu ilustratoram, gleznotājam, scenogrāfam un plakātu māksliniekam Pāvilam Šenhofam, kurš vairāk nekā 50 savus radošā darba gadus pavadījis LTT, veltīta izstāde un atklāts arī labiekārtotais teātra pagalms. 25. septembrī dienas gaismu ieraudzīja jauns teātra mūzikas disks "Kā izrādē ir paredzēts", kurā apkopotas dziesmas un kompozīcijas no Latvijas Leļļu teātra pēdējās desmitgades izrādēm. Lielās jubilejas svinības paredzētas no vakardienas, 1., līdz 4. oktobrim – četru dienu laikā LLT pārvērtīsies par starptautisku meistarklašu, konferences un viesizrāžu platformu.
Dizains turpinās rudenī
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā līdz 1. decembrim apskatāma izstāde "Rudens", kas turpina četru pop-up izstāžu sēriju "Dizaina procesi tuvplānā", veltītu muzeja 35. gadadienai. Tajā īpaši tiek akcentēta materiālu taktilitāte, atklājot skatītājam to daudzveidības diapazonu: gludi spīdīgais stikls, zeltainā misiņa virsma, raupjās koku mizas, siltais zemes māls un dabiskas rūsas piesātinājums. Ekspozīcijā pārstāvētas gan Latvijas dizaina ikonas (zīmoli "Kanttari", "Studio Sarmīte", "an&angel", "Vaidava Ceramics", "Livette’s Wallpaper", "mammalampa"), gan jaunie talanti, kas kopīgi uzburs Latvijas rudenim raksturīgo noskaņu.
"Ievainotā atmiņa"
Šāds vairākus jēdzienus un asociācijas apvienojošs nosaukums dots mākslinieces Lauras Veļas personālizstādei, kas līdz 17. novembrim norisinās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē (kuratore Agnese Zviedre). Tās centrā – Latvijas iedzīvotāju deportāciju izraisītās traumas ietekme uz mūsdienu sabiedrību, kā arī saruna par kultūrtraumas mantošanu no paaudzes paaudzē. Māksliniece Laura Veļa pēta identitātes un sociālās atmiņas jēdzienus, kurus izmanto par idejisko pamatu saviem mākslas darbiem.
Marta Argeriča viesosies "Baltajā namā"
Pirmdien, 7. oktobrī, Latvijas Nacionālajā operā ar koncertu viesosies leģendārā pianiste Marta Argeriča, kura tiek dēvēta arī par "dižo argentīnieti". Programmā – Sergeja Prokofjeva un Sergeja Rahmaņinova skaņdarbi. Spožais diriģents Antonio Papano teic, ka klausītāji intuitīvi saprot – Argeriča mūziku "neizpilda", viņa pati ir mūzika. Trīs "Grammy" balvas, Japānas, Francijas, ASV, Itālijas un, protams, dzimtās Argentīnas goda ordeņi, mūziķes vārdā nosaukti festivāli gan Hamburgā, gan arī Lugāno un Buenosairesā, vieta žurnāla "Gramophone" Slavas zālē un skaļu epitetu buķete – "dievišķā", "apburošā", "fenomenālā"…
Ogres "Porcelāna identitāte"
Piektdien, 4. oktobrī, pulksten 17 Ogres Vēstures un mākslas muzejā atklās izstādi "Porcelāna identitāte" (kurators Māris Grosbahs), kas tapusi sadarbībā ar Viļņas Mākslas akadēmijas Kauņas fakultāti, iepazīstinot ar Kauņas kaula porcelāna simpozija pēdējo gadu darbu izlasi.
Paula Šūmane ar LSO – Latvijas turnejā
No piektdienas, 4., līdz 12. oktobrim Liepājas Simfoniskais orķestris kopā ar vijolnieci Paulu Šūmani dosies koncertturnejā pa Latviju, dāvājot klausītājiem mākslinieciski krāšņu programmu, kurā līdzās pasaulē ievērojamiem klasiķiem Žanam Sibēliusam un Antonīnam Dvoržākam atklāsies liepājnieka Agra Engelmaņa daiļrade.