Šīs nedēļas nogalē Latgales vēstniecībā "Gors" notiks jau ierastais festivāls "LNSO vasarnīca". Kā jūtas mūsu izcilais Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, kam pavasarī uz pāris gadiem remonta laikā bija jāatstāj pastāvīgā mājvieta koncertzālē Lielajā ģildē un jāpielāgojas spēlei uz dažādām skatuvēm? Kā tagad tiks plānoti koncerti un kāda ir mūziķu atbildība pret klausītājiem? Par to "Kultūrzīmes" sarunājās ar LNSO direktori Indru Lūkinu.
– Kāda būs "LNSO vasarnīcas" 2024. gada programma?
I. Lūkina: – Desmito gadadienu atzīmēsim diezgan vērienīgi, būs trīs lielie koncerti, kuros uzstāsies pilns orķestra sastāvs. Pirmajā vakarā, 23. augustā, Rēzeknē viesosies arī Lietuvas Valsts simfoniskais orķestris maestro Gintara Rinkēviča vadībā. Šajā koncertā kopā ar lietuviešu draugiem simboliski atzīmēsim "Baltijas ceļa" 35. jubileju, turklāt šī būs viņu pirmā uzstāšanās reize "Gorā". Skanēs izcilā lietuvieša Mikaloja Konstantīna Čurļoņa "Prelūdijas", ar pianista Luka Geņuša dalību izskanēs Morisa Ravela "Neparastais Klavierkoncerts", bet koncerta otrajā daļā būs viens no simfoniskās mūzikas lielākajiem šedevriem – Ludviga van Bēthovena "Piektā simfonija".
Otrajā vakarā LNSO atskaņos Gustava Mālera 3. simfoniju, kas ir ļoti apjomīgs darbs, tāpēc koncertā skanēs šī simfonija vien. Orķestri diriģēs Andris Poga, bet soliste būs pasaulē labi pazīstamais lietuviešu mecosoprāns Justīna Gringīte. Parasti šo skaņdarbu esam atskaņojuši kopā ar Valsts akadēmisko kori "Latvija", bet šoreiz sadarbosimies ar vietējiem izcilniekiem, labākajiem no labākajiem Latgales koriem. Kormeistaru, diriģentu Andas Lipskas un Jāņa Veļičko vadībā koncertā piedalīsies Latgales apvienotais koris, turklāt dziedās gan pieaugušie, gan bērni.
Pēdējā dienā būs divi muzikāli pirmatskaņojumi. Skanēs bērniem un ģimenēm domātā muzikālā izrāde "Japānas pasaka", ko spēlēsim kopā ar bērnu perkusionistu ansambli, Rīgas 1. pamatskolas – attīstības centra "Ritms" grupas dalībniekiem. Komponists Rihards Zaļupe "Japānas pasaku" rakstīja, domājot tieši par šiem bērniem un mūsu orķestri. Protams, pasaka kādam arī jāstāsta, svētdienas izrādē tas būs aktieris Andris Keišs.
Savukārt vakarā koncertā "Simfo-etno-džezs" LNSO mūziķi uzstāsies kopā ar "TRIO elpo" dalībniekiem Edgaru Cīruli, Jāni Rubiku un Rūdolfu Dankfeldu, savukārt par skaistu noskaņu un aizraujošiem stāstiem parūpēsies koncertu vadītāja Liene Jakovļeva. Lai īpaši izceltu Latgales mūzikas kultūru, koncertā skanēs tai veltītais Jura Karlsona skaņdarbs "Vakarblāzma", Jāņa Rubika un Edgara Cīruļa aranžija, Jāņa Ivanova "Rudens dziesma", kā arī vairāki pirmatskaņojumi. Kopā arī Rēzeknes mūzikas koledžas etno un džeza dziedātājām koncertā piedalīsies arī soliste Liene Skrebinska.
– Lielajā ģildē, LNSO pastāvīgajā mājvietā, kopš pavasara noris apjomīgi rekonstrukcijas darbi. Kā tagad tiek plānoti koncerti, vai lielais orķestris tiešām var ietilpt ierastajās galvaspilsētas koncertzālēs, piemēram, mūzikas namā "Daile" vai Rīgas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē?
– Tas tiesa, tuvākajos gados mūsu koncerti skanēs dažnedažādās vietās, protams, sezonas laikā uzstāsimies visās reģionālajās koncertzālēs, būs daudz pārbraucienu. Rīgā uzstāsimies arī "Hanzas perona" zālē, tur iespējams lielāks sastāvs. Oktobra koncertu RLB vadīs maestro Jorma Panula, savukārt "Dailes" nama zālē paredzēti vien kamermūzikas koncerti.
– Var priecāties, ka reģionu klausītāju koncertdzīve tuvākajos gados taps spilgtāka…
– Tā jau mēdz būt – ja rodas plusi, tad citviet ir mīnusi, Rīgas klausītājiem mūsu koncertus tagad tiešām būs iespējams dzirdēt mazāk. Piemēram, sezonas atklāšanas koncertus spēlēsim Viļņas tikko restaurētajā koncertzālē un "Gorā", diemžēl galvaspilsētā tik lielam sastāvam pašlaik nav iespējams uzstāties.