LNSO mājvieta – Lielā ģilde – slēgta renovācijai, bet no 2025. gada jūnija orķestrim būs jālūkojas pēc jauna mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta.
Tas nu ir noticis – ar trešo piegājienu Lielā ģilde slēgta renovācijai. Kādi muzikāli notikumi Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim (LNSO) paredzēti šajā vasarā? Kur tas turpmāk strādās un muzicēs? Un kāda pēc renovācijas izskatīsies pati Lielā ģilde?
Maijā izskanēja LNSO pēdējie koncerti Lielajā ģildē, kura nu slēgta renovācijai, taču atgriezties restaurētajā ēkā ieplānots jau pēc diviem gadiem – 2026. gada rudenī – ar LNSO simtgadei veltītu koncertu.
Kas notiek ar Rīgas filharmoniju, un kas mainīsies Lielajā ģildē?
Kā zināms, nākotnē LNSO pastāvīgā mājvieta paredzēta Rīgas filharmonijā, kuru iecerēts atklāt 2029. gadā un kurp tad no jau renovētās Lielās ģildes uz visiem laikiem pārcelsies arī orķestris. Rīgas filharmonija šobrīd ir sarunu procesā par projektēšanas darbu līguma slēgšanu ar arhitektiem. Notiek projektēšanas darbu izmaksu aplēses. Pēc tam tiks izstrādāts būvprojekts un būs skaidras projekta izmaksas, un tad varēs ķerties klāt būvdarbiem. Filharmonijas projektu paredzēts finansēt, sadarbojoties valstij un pašvaldībai, šajā gadījumā – Rīgas domei.
Kad notika pirmais mēģinājums iziet no Lielās ģildes, LNSO darba procesam tika pielāgots viens Dailes teātra halles gals, bet, kā saka LNSO direktore Indra Lūkina, "tā jau ir vēsture". Tiesa gan, teātra publika vizuāli baudīt šo vēsturi varēs vēl ilgi.
Nu LNSO mēģinājumiem iemantota mājvieta Kongresu namā, kas publikai tagad ir slēgts un tiek gatavots renovācijai, pēc kuras tas pārvērtīsies par Rīgas filharmoniju. Orķestra mēģinājumi notiks Kongresu nama Lielajā zālē. Tur ir daudz telpu arī mazākiem sastāviem un individuāliem mēģinājumiem. Varētu sacīt, ka tādējādi orķestris "iesilda" savu nākotnes mājvietu.
Raksturojot Lielo ģildi, brīnišķīgu ēku, apveidā, kādu pazīstam jau sešdesmit gadus, varētu teikt, ka tā atrodas uz 14. gadsimta pamatiem, kurus var redzēt, nokāpjot lejā. Paceļoties augstāk, ienākam 17. gadsimtā, tālāk – jau divdesmitajā gadsimtā, un pēc renovācijas iesoļosim 21. gadsimtā. Lielajā ģildē ir saglabājušās milzīgas kultūrvēsturiskas vērtības, ar kurām saistīti ārkārtīgi interesanti stāsti un vietas.
Indra Lūkina stāsta, ka renovācijas mērķis ir panākt pieejamību vecākiem cilvēkiem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kuri daudzus gadus nav varējuši apmeklēt koncertus augsto kāpņu dēļ. Pēc renovācijas publikai būs savs lifts un izpaliks garais kāpiens uz zāli un īpaši – balkonu. Būtiska ir arī energoefektivitātes uzlabošana namā, saglabājot kultūrvēsturisko ēkas vērtību.