Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.

Reklāma
  • Lapu dienā (10.06.) dēstiem sēj kāpostus, dobēs – skābenes un citus zaļumus. Sēj arī zālāju.
  • Augļu dienās (11.–14.06.) stāda ķirbjus un kabačus, arī salātus pastāvīgā vietā, ja tas vēl nav izdarīts. Sēj griķus. Lasa ogas un novāc rabarberu kātus. Labas dienas pārstrādei.
  • Sakņu dienās (15.–16.06.) sēj sakņu dārzeņus rudens ražai.

Padoms

Līdz 15. jūnijam, Vītus dienai, vēl var droši sēt un stādīt, sagaidot labu ražu. Arī nelielā dārzā ieteicams dārzeņus sēt vairākos piegājienos, jo, laikus nenovākti un neizlietoti, tie bezcerīgi pāraug un kļūst nelietojami. Labi, ja ir dzīvnieki vai mājputni, kas visu lieko palīdzēs apēst. Taču tādu mājsaimniecību vairs nav daudz. Tā saucamie Jāņu burkāni, bietes un kāļi līdz rudenim pagūs gana izaugt un nepāraugt, mazāk cietīs no kaitēkļiem, kas mēdz bojāt agros sējumus. Var pagūt iesēt un izaudzēt dēstus agro šķirņu galviņu un puķu kāpostiem, lai septembrī tiktu pie jaunas ražas. Par ātri augošiem zaļumiem – dillēm, rukolu un citiem – nemaz nerunājot. Ar rutku un redīsu sēšanu gan šajā laikā aizrauties nevajadzētu, tie ir garās dienas augi, ēdamu sakni veidot nesteigsies, bet ziedēs gan. 

Jūnijs

24. nedēļa.
Kā izprast kalendāru.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.