Pirms dažām sezonām bija iespēja piedalīties starptautiskajā konferencē "Kontrolētas un modificētas atmosfēras pētījumi" Varšavā. Konferences mērķis bija vērsts uz uzglabāšanas tehnoloģijām, lai saglabātu svaigu un minimāli apstrādātu augļu un ogu kvalitāti.
Konferences mērķis bija vērsts uz augļu un dārzeņu uzglabāšanas tehnoloģijām, to fizioloģiskajiem un tehniskajiem aspektiem, lai saglabātu svaigu un minimāli apstrādātu augļu un ogu kvalitāti.
Saskaņā ar zinātnieku novērojumiem secināts, ka kontrolētas modificētas atmosfēras tehnoloģijas – ULO (Ultra low oxygen jeb maza skābekļa daudzuma), DCA (Dynamic controlled atmosphere jeb dinamiskas kontrolētas atmosfēras, kur ābolus uzglabā minimālā (0,4–0,6%) skābekļa vidē, – ir efektīvs līdzeklis, ar ko iespējams nodrošināt ilgstošu, pat līdz astoņiem deviņiem mēnešiem ilgu ābolu uzglabāšanu, saglabājot nemainīgu to kvalitāti.
Tomēr jāteic, ka šāda tipa atmosfēras režīmos augļu garša un aromāts neattīstās, tie saglabā šīs īpašības līmenī, kāds tas bija vākšanas laikā. Kā atzīmēja vairāki zinātnieki no Amerikas, neraugoties uz DCA un ULO priekšrocībām, pastāv liela varbūtība, ka pēc izņemšanas no kamerām augļi būs bojāti ar tā saukto izmainīta gāzu sastāva slimību (CO2 and O2 injury). Tāpēc Amerika ik gadu zaudē apmēram 100 milj. dolāru bojāto augļu dēļ. Amerikas zinātnieki ir konstatējuši, ka šīs slimības samazina difenilamīns, kura izmantošana Latvijā aizliegta.
Vainaga veidošanas ietekme
Jāņem vērā, ka arī meteoroloģiskajiem apstākļiem, apūdeņošanai, mēslošanai un ražas vākšanas laikiem ir liela ietekme. Augļa izvietojums kokā nosaka minerālvielu, galvenokārt kalcija, daudzumu tajā. Piemēram, ābolos, kas izvietoti vainaga daļās ar spēcīgiem jauniem dzinumiem, vienmēr būs mazāk kalcija un uzglabāšanas laikā tiem var attīstīties fizioloģiska rakstura slimības, piemēram, korķplankumainība.
Pastāv cieša kopsakarība starp vainaga retināšanu un kalcija daudzumu augļos. Retinātiem vainagiem augļi mazāk tendēti uz fizioloģisko slimību attīstību. Noskaidrots, ka retināšanas laiks un veids nosaka kalcija daudzumu. Lai to palielinātu, vasarā, kad ābeļu dzinumu garums sasniedz 20 cm, ieteicams to galus nogriezt, lai apturētu to augšanu un tādējādi kavētu kalcija koncentrēšanos tajos. Šo procedūru nepieciešams atkārtot pēc četrām nedēļām.
SmartFresh izmantošana