Dažādu valstu pētnieki jau iepriekš vairākkārt brīdinājuši par to, ka ar globālo sasilšanu saistītā ledāju kušana var sekmēt seno vīrusu un baktēriju atdzimšanu. Pēdējā laikā šī diskusija atkal ar jaunu sparu atjaunojusies.

Katrā ziņā pētnieki aizvien biežāk izrakumos atrod senos apbedījumus, kuros apglabāti cilvēki, kuri savulaik sirguši ar bakām, Sibīrijas mēri, dažādiem gripas paveidiem un citām nopietnām vīrusu slimībām. Piemēram, kādā vietā izrakumos atrastas un izpētītas 1818.–1819. gadā apbedīto cilvēku atliekas, un tur pētniekiem izdevies ne tikai atrast, bet arī gluži zinātniskā ceļā pilnībā atjaunot to vīrusu, kura dēļ šie ļaudis savulaik nomiruši, un tas esot bijis gripas vīruss H1N1.

Tostarp pētnieki arī uzsvēruši, ka mūsdienās pietiekami bīstami ir arī savulaik bojāgājušo dzīvnieku apbedījumi, jo arī no tiem mūsdienu virszemē var nokļūt sporas, kas savukārt var kļūt par iemeslu iepriekš praktiski nezināmu slimību izplatībai. Vēstīts, ka pēdējā laikā, piemēram, Arktikas rajonā, jo sevišķi tās Krievijas daļā, savvaļas un arī mājdzīvnieku vidū novērotas tādas infekcijas kā, piemēram, ērču encefalīts, bruceloze, tularēmija, leptospiroze, trakumsērga un Sibīrijas mēris. Tāpat noskaidrots, ka aizvadīto divdesmit gadu laikā Grenlandes ledāji sākuši kust aizvien straujāk, un amerikāņu NASA speciālisti pauduši uzskatu, ka līdz 2100. gadam vismaz 50% zemeslodes ledāju globālās sasilšanas iespaidā būs pilnībā izzuduši, tādējādi jau paverot praktiski neapturamu senatnes vīrusu atgriešanos Zemes “dienas kārtībā”.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.