Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas asinsvadu ķirurgs Dainis Krieviņš, kurš ir arī Latvijas Universitātes Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes profesors un Stradiņa slimnīcas Zinātniskā institūta direktors, ir viens no tiem speciālistiem, kuri sākuši Latvijā lietot neinvazīvu metodi sirds asinsvadu izmeklēšanā.
Šo metodi ir radījis izcilais latviešu izcelsmes asinsvadu ķirurgs – Stenforda universitātes profesors Kristaps Zariņš kopā ar viņa bijušo doktorantu, tagad profesoru Čārliju Teiloru. Intervijā "Latvijas Avīzei" Dainis Krieviņš stāsta, ko Latvijas iedzīvotāji iegūs no šīs abu asinsvadu ķirurgu sadarbības.
Jūs esat Kristapa Zariņa un viņa brāļa Bertrama Zariņa, traumatologa un ortopēda, izveidotā Latvijas Medicīnas fonda valdes pārstāvis. Sadarbojaties gan zinātniskās pētniecības jomā, gan arī studentu izglītošanā. Kā izveidojās jūsu sadarbība ar tautiešiem otrpus okeānam?
D. Krieviņš: Ar Kristapu Zariņu sadarbojos kopš 1993. gada, kad kā students apmaiņas programmā sešus mēnešus papildināju zināšanas Čikāgas Universitātē, kur viņš bija asinsvadu ķirurģijas vadītājs universitātes slimnīcā. Brāļi Kristaps un Bertrams deviņdesmito gadu sākumā nodibināja Latvijas Medicīnas fondu, lai piešķirtu stipendijas studentu izglītošanai un atbalstam Latvijas medicīnai. Vēlāk, kad profesors Kristaps Zariņš kļuva par Stenforda universitātes Asinsvadu ķirurģijas centra vadītāju, viņš kopā ar pasaulē slaveno asinsvadu ķirurgu Tomu Fogertiju uzaicināja mani uz Stenforda universitāti, lai es varētu piedalīties asinsvadu ķirurģijas pētniecības projektos.
Tajā laikā man bija iespēja mācīties gan no asinsvadu ķirurgiem Asinsvadu ķirurģijas centrā, gan arī invazīvajiem radiologiem Invazīvās radioloģijas centrā.
Tas bija brīnišķīgs gads Stenfordā. Bija iespēja izjust inovāciju un pasaules medicīnas lokomotīves elpu.
Kad atgriezos Latvijā, sadarbība ar Kristapu Zariņu turpinājās – mēs īstenojam projektus kopā ar dažādām amerikāņu medicīnisko tehnoloģiju kompānijām un esam kļuvuši par lielu starptautiski atzītu pētījumu centru, attīstot dažādas asinsvadu ķirurģijas ierīces. Mums ir sadarbības partneri Jaunzēlandē, Holandē, Vācijā, ASV, un pēdējos divdesmit gados kopīgi esam izpētījuši un attīstījuši vairāk nekā desmit dažādas ķirurģijas inovatīvas ierīces, no kurām daudzas ir pieejamas pacientu ārstēšanā. Šajā ziņā Kristapa Zariņa loma ir bijusi milzīga – viņš ir autoritāte pasaulē, viens no aterosklerozes bojājumu hemodinamikas un izpētes tēviem kopā ar pasaules slaveno patologu Semuelu Glagovu no Čikāgas Universitātes.
Kristaps Zariņš pirms vairākiem gadiem kopā ar Čārliju Teiloru nodibināja firmu "HeartFlow", kura pirmo reizi pasaulē neinvazīvi spēj izvērtēt sirds asinsvadu bojājumus.
Līdz tam sirds asinsvadi tika izvērtēti ar koronarogrāfiju un dažādām ierīcēm, kas ir invazīva sirds izmeklēšanas metode ar kontrastvielu, lai atklātu, kurā vietā un cik lielā mērā ir sašaurināta viena vai vairākas sirds vainagartērijas. Pēc Kristapa un Čārlija pētījumiem tika izveidota pirmā neinvazīvā tehnoloģija. Tā ir īpaši svarīga tad, ja asinsvados ir izgulsnējies kaļķis un parastā datortomogrāfijas angiogrāfija neļauj izvērtēt slimību. Apstrādājot datus ar superdatoru, var iegūt precizētu anatomisko karti un saprast, vai šis bojājums iespaido arī sirds muskuļa darbību.
Vai šo inovāciju asinsvadu slimnieku ārstēšanā izmanto arī Latvijā?
Pateicoties jaunās izmeklēšanas metodes attīstībai, Latvija bija viena no pirmrindniecēm, kas jauno medicīnas tehnoloģiju sāka pētīt pacientu izmeklēšanā. To izdarīja kardiologi profesors Andrejs Ērglis, dakteri Sanda Jēgere un citi kolēģi. Viņi, sadarbojoties arī ar Dienvidkorejas kardiologiem, deva vislielāko ieguldījumu šīs metodes pierādīšanā cilvēku ārstēšanā.
Vai tam bija piešķirts valsts budžeta finansējums?
Pateicoties profesora Kristapa Zariņa un uzņēmuma "HeartFlow" atbalstam, izmeklējumus Latvijas pacienti saņēma bez maksas, bet pats pētījums tika veikts ar Latvijas Universitātes fonda mecenāta SIA "Mikrotīkls" un Latvijas Zinātnes padomes granta atbalstu.