Pēc Baltā nama paziņojuma par pamieru Melnajā jūrā, ko izdevies panākt Saūda Arābijā atsevišķi rīkotajās ASV sarunās ar Ukrainas un Krievijas pārstāvjiem, aizvien nav skaidrības par iespējām patiešām iedzīvināt šādu uguns pārtraukšanu, kas zināmā mērā būtu atgriešanās pie tā dēvētās Melnās jūras graudu vienošanās, kas Ukrainas un Krievijas starpā pastāvēja no 2022. gada vasaras līdz 2023. gada vasarai.

Reklāma

Pēc sarunām Rijādā Baltais nams otrdien izplatīja divus paziņojumus, kuros izklāstīti pamiera galvenie punkti. Tie paredz nodrošināt drošu kuģošanu, nepieļaut spēka lietošanu, kā arī novērst komerciālu kuģu izmantošanu militāriem mērķiem Melnajā jūrā. Vašingtona arī apņēmusies palīdzēt Krievijai atjaunot piekļuvi pasaules lauksaimniecības un mēslošanas līdzekļu eksporta tirgum, samazināt jūras apdrošināšanas izmaksas un uzlabot piekļuvi ostām un maksājumu sistēmām šādiem darījumiem. Sarunās iesaistītās valstis arī piekritušas strādāt, lai izbeigtu uzbrukumus Krievijas un Ukrainas enerģētikas objektiem. ASV un Ukraina vienojās, ka ASV joprojām ir apņēmušās veicināt karagūstekņu apmaiņu, civiliedzīvotāju atbrīvošanu un piespiedu kārtā pārvietoto Ukrainas bērnu atgriešanos.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pēc tam paziņoja, ka sagaida šīs vienošanās spēkā stāšanos jau uzreiz. 

"Ir pāragri teikt, vai tā darbosies, bet tās bija pareizās tikšanās, pareizie lēmumi, pareizie soļi," viņš paziņoja preses konferencē Kijivā. Viņš piebilda, ka pēc šīs vienošanās "neviens nevarēs apvainot Ukrainu par nevirzīšanos uz ilgstošu mieru". Drīz pēc Vašingtonas paziņojuma Kremlis uzstāja, ka vienošanās spēkā stāsies tikai pēc tam, kad tiks izpildīti vairāki Krievijas nosacījumi. Tie skar sankciju atcelšanu vairākām Krievijas bankām, kā arī mēslojuma un pārtikas ražotājiem un eksportētājiem. Kremlis īpaši uzsvēra, ka sankcijas jāatceļ "Rosseļhozbank" un citām finanšu organizācijām, kas iesaistītas starptautiskās pārtikas, tostarp zivju produktu, un mēslošanas līdzekļu tirdzniecības nodrošināšanā. Šīs organizācijas no jauna jāpieslēdz Vispasaules starpbanku finanšu telekomunikāciju sabiedrībai SWIFT un tām jāatver nepieciešamie korespondētājkonti. Tāpat Maskava pieprasījusi sankciju atcelšanu Krievijas kuģiem un ostām, kā arī ierobežojumu atcelšanu lauksaimniecības tehnikas piegādei uz Krieviju.

Par šiem punktiem ASV paziņojumā nekas nav teikts. Telekanāls "Euronews" pieļauj, ka, iespējams, Baltā nama paziņojumā atrodamā atsauce uz maksājumiem attiecas tieši uz SWIFT. Baltā nama paziņojumā arī nav pieminēts vienošanās spēkā stāšanās datums. 

ASV prezidents Donalds Tramps ir norādījis, ka Savienotās Valstis pašlaik izskata Krievijas izvirzītās prasības. 

Zelenskis tikmēr apsūdzējis Maskavu manipulācijās ar vienošanās nosacījumiem. "Kremlis atkal melo, apgalvojot, ka pamiers Melnajā jūrā ir atkarīgs no sankcijām," paziņoja Ukrainas prezidents, piebilstot, ka Baltā nama izplatītajā paziņojumā viss ir "absolūti skaidrs".

Krievijas vēlme atvieglot tai noteiktās sankcijas uzmanības centrā atkal nostāda Eiropu, vērtē "Euronews". SWIFT galvenā mītne atrodas Beļģijā, un tātad tās darbību regulē Eiropas Savienības sankciju politika. Rietumvalstis Krievijas lauksaimniecības produkcijai un mēslojumam sankcijas nemaz nav piemērojušas, norāda aģentūra "Reuters". Tomēr ierobežojumi maksājumu veikšanai, loģistikai un apdrošināšanai šīs produkcijas eksportu apgrūtina. Eiropas Komisija trešdien uzsvēra, ka viens no galvenajiem sankciju atcelšanas priekšnoteikumiem būs "Krievijas karaspēka beznosacījumu izvešana no Ukrainas".

Aptauja

Kādi ir Donalda Trampa mērķi attiecībā uz Krieviju un Ukrainu?

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.