Latvijas Biškopības biedrībai ir tradīcija ik vasaru kādā no Latvijas novadiem rīkot biškopju saietu, lai nozares pārstāvjiem un citiem interesentiem būtu iespēja satikties, papildināt zināšanas semināros un dalīties pieredzē.
Šogad Biškopības biedrība atzīmējusi savu trīsdesmito gadskārtu un jubilejas saiets noticis Elejā, informē avīze "Zemgales Ziņas".
Biedrībā pašreiz esot 3600 biškopju, bet visā Latvijā kopumā – vairāk nekā 4000. Ik gadu Latvijas bites sanesot ap 3000 tonnām medus. "Biškopība kā jebkura cita nozare attīstās, un trīsdesmit gadu laikā ir vērojami attīstības posmi, kuriem cauri gājuši biškopji. Jāatzīmē, ka biškopji ir atgriezušies pie biškopības produkcijas dažādošanas. Aktīvi atsākuši ražot arī propolisu un vasku. Mums Latvijā ir atgriezušies arī biškopji, kuri uzsākuši peru pieniņa ražošanu. Parādās bagātīgā produkcijas ražošana," stāstījis biškopju biedrības vadītājs Valters Brusbārdis.
Tagad biškopības nozarē laiki tomēr esot grūti. Neraugoties uz biškopju centieniem, izrādījies, ka vietējā tirgū Latvijā ievāktu medu pārdot esot grūti, arī eksporta cena nokritusi zem pašizmaksas.
Iemesls tam esot lielie medus apjomi, ko Eiropā ieved no trešās pasaules valstīm. Šim medum izpaliekot ES prasības, turklāt klimats bišu galvenajam darbam jeb ziedputekšņu ievākšanai daudzviet ir pateicīgāks. Savu artavu biškopības krīzē devušas arī klimata izmaiņas. Piemēram, SIA "RS bite" īpašnieks Raivis Sadauskis no Kuldīgas novada stāstījis, ka galvenie ienesuma augi šogad jau ir noziedējuši: "Palikušas vienīgi bišu ganības vai kam ir sētie nektāraugi, bet no dabas viss jau ir aiz muguras. Tagad sāksies rudens darbi. Bišu sagatavošana ziemai, bišu piebarošana. Šogad laiks ir apsteigts par kādām divām trim nedēļām." Vienīgais ieguvums esot tas, ka tagad visus sagatavošanās darbus varot izdarīt laikus. Bites esot ļoti atkarīgas no laikapstākļiem – ja gaisa temperatūra nokrītas zem desmit grādiem pēc Celsija, tās vairs negribot uzņemt barību. Biškopji secina, ka šogad bites jau sākušas gatavošanos pārziemošanai.