Clear 15.2 °C
P. 16.09
Asja, Asnate, Dāgs, Dārgs
SEKO MUMS
Reklāma
Oksana Ņikitjuka: "Kultūra ir kaujas lauks, ir tik daudz stāstāmā, arī tik daudz izcīnāmā, īpaši runājot par krievu kultūras dominantes izskaušanu."
Oksana Ņikitjuka: "Kultūra ir kaujas lauks, ir tik daudz stāstāmā, arī tik daudz izcīnāmā, īpaši runājot par krievu kultūras dominantes izskaušanu."
Foto: Karīna Miezāja / Latvijas Mediji

Kopš Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā šo "Kultūrzīmju" iznākšanas dienā jau pagājuši divi gadi un nepilni seši mēneši jeb 907 dienas. Ukrainas Neatkarības dienas rītā, 24. augustā, kopš lielā kara sākuma būs aizritējuši tieši divi gadi un seši mēneši. "Kultūrzīmes" uzrunāja vairākus Latvijā dzīvojošus Ukrainas kultūras cilvēkus, lai noskaidrotu, kāda ir viņu sajūta gandrīz trešajā kara gadā.

Reklāma

Pēc 2022. gada 24. februāra rīta mūsu ierastā pasaule bija citāda nekā agrāk. Tomēr, iespējams, ar laiku 24. februāris vēstures datu lapā kļūs tikai par vienu no daudziem datumiem, jo patiesībā karš bija sācies jau agrāk: 2014. gada 20. februārī sākās Krimas aneksija un pēc tās turpinājās Donbasa karš.

Pēc PSRS augusta puča izgāšanās 1991. gada 19. - 21. augustā izgāšanās 1991. gadā Augstākā Padome Kijivā 24. augustā pieņēma Ukrainas neatkarības pasludināšanas aktu. Kopš Kijivas Krievzemes laikiem, tūkstoš gadu senā pagātnē, Ukraina kā atsevišķa valsts bija pastāvējusi vien trīs gadus.

2024. gada augusta dienā rakstot, uz galda stāv pavisam maza nozīmīte – Valsts aizsardzības un patriotisma Nameja fonda dāvātā 2024. gada piespraudīte, kurā, kā allaž, mirdz Latvijas karoga krāsas un dizainā attēlots Nameja gredzena vijums. Tikai nu tas savijies kopā ar vienu no nozīmīgākajiem Ukrainas valsts simboliem, mazo ģerboni – trijzobi.

Ukrainas vēstures fakti liecina, ka ukraiņu trijzobja simbols ir vismaz tūkstoš gadu vecs, jau kopš Volodimira Lielā (ap 960.–1015. gadu) laikiem saglabājušās sudraba un zelta monētas ar tā attēlojumu. Mūsdienās tas, zelta diegiem izšūts, mirdz arī uz katra Ukrainas armijas formas tērpa, arī uz daudziem Ukrainas zilidzeltenajiem karogiem.

Līdzīgi kā trijzobis, kurš ievijies Nameja gredzena vijumā, Latvijas ielās vairs tik ļoti uzkrītoši nemanām ukraiņu bēgļus. Protams, viņi vēl joprojām ir tepat, kopumā Latvijā līdz šim no kara sākuma Ukrainā nonākuši vairāk nekā 40 000 bēgļu. Daudzi no viņiem gan devušies arī atpakaļ uz mājām – Vinnicu, Dnipro, Žitomiru, Aizkarpatu apgabalu, Zaporižju... Kirovohradas apgabalu, Hmeļnicku, Kijivu, Ļvivu, Rivni un citviet. Tur, kur brīžiem vēl joprojām sprāgst agresorvalsts armijas raidītās raķetes, bet daudziem liekas, ka mājās, starp savējiem, tomēr ir vieglāk.

Tikmēr Latvijas kultūrvidē, līdzīgi kā daudzās Eiropas un pasaules valstīs, kur vien pagaidu mājas raduši ukraiņu bēgļi, top Ukrainas mieram, dzīvajiem un mirušajiem, veltīti mākslas darbi, pirmizrādes piedzīvo kinofilmas, koncertos skan pēc 2022. gada 24. februāra sacerētie skaņdarbi.

Cik būtiska ir ukraiņu kultūras spēka ieplūšana latviešu kultūrvidē, vēl rādīs laiks. Kā informē Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) projektu kuratore Kristīne Zolotorenko, 2024. gada pavasarī VKKF mērķprogrammā "Radošo stipendiju programma Ukrainas pilsoņiem" dizaina un arhitektūras, filmu mākslas, kultūras mantojuma, literatūras, mūzikas un dejas mākslas (baleta), starpdisciplināru projektu, teātra mākslas (teātra, laikmetīgās dejas un cirka), tradicionālās kultūras un vizuālās mākslas nozarē trīs kara gadu laikā kopumā piešķirtas 77 stipendijas, katrai no tām kādam ukraiņu kultūras pārstāvim dodot vienreizēju, trīs mēnešus ilgu radošu iespēju radīt ko jaunu Latvijā.

Reklāma
Reklāma

Mākslai ir liels spēks

Marija Zenkova: "Es ļoti mīlu Ukrainu, ļoti lepojos ar valsti un mūsu cilvēkiem. Varu pat teikt, ka tagad katrs manas dzīves mirklis ir veltīts Ukrainai un mūsu cilvēkiem."

MARIJA ZENKOVA ir ukraiņu māksliniece, Kijivas Dekoratīvi lietišķās mākslas un dizaina akadēmijas lektore, gatavojās aizstāvēt disertāciju par vizuālās mākslas vēsturi, taču karš izjauca aizstāvēšanu un pārcēla to uz nenoteiktu laiku.

"Pirmajā izstādē Latvijā "Karš un miers" vēlējos parādīt labo un dzīvi apliecinošo. Patiesībā tikai kopš kara sākuma sapratu, cik ārkārtīgi mīlu savu valsti. Līdz tam man nebija īsti aktīvas nacionālas pozīcijas, tagad ir savādāk – ļoti mīlu Ukrainu, ļoti lepojos ar valsti un mūsu cilvēkiem. Varu pat teikt, ka tagad katrs manas dzīves mirklis ir veltīts Ukrainai un mūsu cilvēkiem. Izjutu lielu satricinājumu un pašreizējā kara laikā, daudz ko pārdomājot, man kā māksliniecei un cilvēkam apziņa par katra dzīves mirkļa un mīlestības vērtību ir kļuvusi vēl spēcīgāka. Mīlestība, kas izpaužas detaļās – dzimtās ainavas no bērnības, ziedi no vecmāmiņas dārza, ikdienas rūpes, jautras bērnu rotaļas un skaisti cilvēki apkārt – tas viss atspoguļojas gleznās," teic māksliniece.

Vēl tikai līdz 22. augustam "Ukrainas mājā Latvijā" atvērta ukraiņu un latviešu mākslinieku izstāde "Lūgšana par Ukrainu", tās kuratore ir Marija Zenkova. Viņas glezna "Nepieskarieties" 24. augustā, Ukrainas Neatkarības dienā, piedalīsies izsolē Ukrainas atbalstam.

Kultūra ir kaujas lauks

Arī Latvijas zemē augošās saulespuķes ir ukraiņu izturības un spēka simboli.

OKSANA ŅIKITJUKA, dziedātāja: "Līdz šim ukraiņi un latvieši viens par otru zināja pārāk maz, gandrīz nemaz, tas ir iznākums padomju sistēmas īstenotajam plānam. Ukraiņi tikpat kā neko nezina par latviešu kultūru, latviešu mūziku, latviešu komponistiem, varbūt tikai dažas pamatlietas. Tieši to pašu līdz šim varēja teikt par latviešiem. Ja nebūtu aizsācies karš, Latvija neiepazītu ne ukraiņu kultūru, ne valodu, ne mūsu mūziku. Tagad esam nokļuvuši šeit un ir laiks vienam otru iepazīt, turklāt īstais laiks krievu komponistus nomainīt ar ukraiņu komponistiem, kurus jūs taču līdz šim nemaz nepazināt.

Kultūra ir kaujas lauks, ir tik daudz stāstāmā, arī tik daudz izcīnāmā, īpaši runājot par krievu kultūras dominantes izskaušanu, krievu mūzikas atskaņošanas pārtraukšanu, arī Kijivas Konservatorijai būtu jābeidz saukties krievu komponista Čaikovska vārdā. Tādu izcīnāmo kultūras kaujas lauku vēl ir ļoti daudz, un, ja Latvija ģeogrāfiski un vēsturiski Ukrainai ir tuvu, jo arī jūs bijāt daļa no Padomju Savienības un jums nekādi papildu paskaidrojumi nav vajadzīgi, tad tālākās valstis kā Itālija, Francija, Spānija joprojām daudz neizprot, un daudzviet krievu kultūras maigā vara liekas pieņemama. Viņi nespēj izprast šīs maigās varas – kultūras – patieso būtību, cik daudz dzīvību tā iznīcinājusi. Pēc koncertiem daudzi eiropieši ir neizpratnē, jautājot, kā gan iespējams noliegt krievu kultūru, apgalvojot, ka karu vedot tikai politiķi un tas nemaz neesot krievu tautas karš. Nē, tā nav tikai politika, turklāt aiz krievu kultūras plūst daudz asiņu.

Mūsu, to mūziķu, kuri šobrīd neatrodas Ukrainā, uzdevums ir skaidrot šo patiesību, turklāt – nespēlējot Čaikovski un nepiedaloties projektos, kuri tiek organizēti ar Krievijas finansiālo atbalstu."

Oksana Ņikitjuka ir arī Valsts akadēmiskā kora "Latvija" soliste, uzstājusies arī ar "Sinfonietta Rīga", turpina regulāri koncertēt Ukrainā un repertuārā pamazām iekļauj latviešu komponistu darbus.

"Mani pārmainījis karš"

Sofija Meļņikova: "Atrast patvērumu tieši Latvijā man ir ļoti nozīmīgi, tā ir jaunas kultūras atklāšana."

SOFIJA MEĻŅIKOVA, režisore, dramaturģe un galvenās lomas atveidotāja "Dirty Deal Teatro" dokumentālajā ceļojumā "Drāmas karaliene" ("Drama Queen"): "Esmu priecīga, ka varu veldzēties šajā jaunajā, iepriekš nepazīstamajā mākslas pasaulē, un esmu sākusi atšķirt latviešu un ukraiņu mākslas mentalitātes dažādību. Harkivā tādu iespēju man nebija, tur vārījos "pati savā katlā", pati savā pasaulē, kas nepletās ārpus Ukrainas robežām. Nekad agrāk nebiju bijusi Eiropā, Latvija ir pirmā valsts, kur esmu nokļuvusi ārpus Ukrainas, agrāk gan apciemoju radus Pēterburgā. Atrast patvērumu tieši Latvijā man ir ļoti nozīmīgi, tā ir jaunas kultūras atklāšana – izstādes, teātri, mākslas galerijas, to ir tik daudz, un tas ir brīnišķīgi. Izrādē stāstu, kā jutos, kad devos bēgļu gaitās, kā jutos, kad ierados Rīgā, par visu to, kas ar mani notika šeit, Latvijā; stāstu par to, kā mani pārmainījis karš, kā mani pārmainījusi Rīga, stāstu, kāpēc esmu tieši šeit. Stāstu par to, ko karš nodara bēgļiem. Par to, kādus cilvēkus esmu satikusi Latvijā, par visiem tiem, kas man palīdzēja, un arī par tiem, kuri nepalīdzēja."

Ukraiņu autoru dzeju Māras Poļakovas atdzejā

Ļuba Jakimčuka

Ļuba Jakimčuka.

kad viņš beidzās

 

ēdiet maizi no graudiem, kas auga

zem debesīm raķešu cauraustām

te būs zivis un mīdijas

jūrā peldējušas kopā ar karakuģiem

te būs 2022. gada ražas vīns –

šos vīnogulājus atsaitēja, kamēr apkārt šāva,

kamēr mūsu nevainīgajiem ienaidnieki sasēja rokas

 

tepat skraida bērni, kas uzauga bez elektrības

uzauga augstceltņu un skolu patvertnēs drēgnās

un nevajag patosa pilnās frāzes, ka bērni ir ziedi

jo istabas augi ziemas vakaros aizgāja bojā

bez siltuma un gaismas, bez aprūpes

bet mūsu bērni iemācījās augt zem betona, dziļumā

iemācījās dzīvot priekšnamos un vannasistabās

 

kad viņš beidzās

mēs visi izgājām ārā

stāstījām cits citam

kā bija dzīvot

zemē, ko dronē un raķetē

kā bija dzīvot

bezelektrības, bezūdens zemē:

atgriezties veikalā trīsreiz

lai noķertu laiku bez trauksmēm

iet uz frizētavu divreiz

otro reizi, lai pabeigtu griezt

kad pieslēgta elektrība

 

kā bija dzīvot tikai ar ticību

ka ienaidniekus nogalināsim līdz pēdējam

un apskausim katru no draugiem

 

mēs izgājām ārā, dzērām skāņu vīnu

visu laiku atskatījāmies un saucām bērnus

lai neaiziet pārlieku tālu

jo īpaši mežiņā ne

2022. gada 22. decembris, Kijiva

 

Maksims Krivcovs

(dzimis 1990. gada 22. janvārī – nogalināts 2024. gada 7. janvārī)

Kā brīvprātīgais Maksims Krivcovs ukraiņu armijā iesaistījās jau uzreiz pēc Krievijas agresijas 2014. gadā.

Mana galva ripo starp koku joslām

kā vējritenis

vai futbolbumba

manas rokas norautās

pavasarī izplaucēs vijolītes

manas kājas

izvazās suņi un kaķi

manas asinis

izkrāsos pasauli jaunā sarkanajā

Pantone cilvēka asinis

mani kauli

iejauksies zemē

izveidos karkasu

mans sašautais automāts

sarūsēs

nabadziņš

manas maiņas drēbes un ekipējumu

atdos jauniesauktajiem

kaut ātrāk nāktu tas pavasaris

lai beidzot

varu uzplaukt

būt vijolīte

2024. gada janvāris, frontē

Saulespuķu ceļš

Labdarības biedrība "Tavi draugi" kopā ar Ukrainas vēstniecību Latvijā jau trešo gadu 24. augustā, Ukrainas Neatkarības dienā, rīkos gājienu "Saulespuķu ceļš". Tas sāksies plkst. 11.30 pie Brīvības pieminekļa un dosies uz Vērmanes dārzu. Gājiens veltīts Ukrainas nepagurstošajai cīņai par brīvību un ikvienam Ukrainas civiliedzīvotājam Latvijā, tā dalībnieki laipni aicināti paust atbalstu Ukrainai ar saulespuķēm un Ukrainas simboliku.

* Ukraiņu dzejniece Ļuba Jakimčuka

Aptauja

Cik bieži lasi/klausies tiešsaistes mediju LASI.LV?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma