Autortiesību bezgalības balvas šogad pasniegs 16 autoriem. Tas notiks pirmdien, 2. decembrī, plkst. 19 Rīgā mūzikas namā "Daile".

Reklāma

Kopš 1999. gada autoru biedrība "Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra/ Latvijas Autoru apvienība" (AKKA/LAA) apkopo ziņas par pagājušajā gadā un periodā līdz balvas pasniegšanai visdaudzveidīgāk izmantotajiem darbiem, par ko autoriem iekasēta atlīdzība. Tagad to palīdz paveikt AKKA/LAA vienotās informācijas sistēma (AVIS).

2024. gada balvas 16 laureāti ir Māris Bērziņš ar "Aizliegto pianīnu", kas izdots grāmatā 2019. gadā, Andra Manfelde ar grāmatu "Vai mamma mājās?", kas izdota 2022. gadā, Anita Grīniece ar lugām "Raganiņu Jāņi" un "Raganiņu klapatas", fotomākslinieks Gunārs Binde par fotogrāfisko darbu daudzveidīgu izmantojumu izstādēs, publikācijās grāmatās.

Tāpat balvu saņems gleznotājs Jānis Anmanis par mākslas darbu daudzveidīgu izmantojumu, Marta Grigale, dīdžejs Rudd un Jānis Jačmenkins ar dziesmām "Ai, kā sāp" un "Mīlestības kontrabanda", Juris Kaukulis, Kaspars Tobis un Aija Kaukule ar dziesmām "Tu vilksi nakti", "Vienas nakts meitene" un "Tev oranži mati".

Balvu saņems komponists Juris Bukavs ar fantāziju "Blāzma vakarā", komponists Arturs Maskats ar "Jubilejas mesu – Kyrie", komponists Kristaps Krievkalns, teksta autore Ginta Krievkalna un horeogrāfe Sanita Misika ar "Bardaciņa polku".

Paredzēts, ka autori saņems naudas balvu – 888 eiro – un piemiņai – metālmākslinieka Arvīda Endziņa apdarinātu smilšu pulksteni. Balvas nodrošina AKKA/LAA Kultūras un izglītības fonds.

AKKA/LAA pārstāve Ieva Kolmane uzsver, ka Autortiesību bezgalības balva ir atgādinājums par ceļiem, kādos pasaulē laists darbs spēj aiziet, pat ja sākotnēji autors tādus nav pat iedomājies. Dzejolis iekrīt dziesmā, kas tāpat kā glezna vai fotogrāfija var iekļūt filmā vai videoklipā, stāsts var pārtapt lugā, scenārijā vai rokoperā, glezna vai tās daļa piepeši kļūst vajadzīga grāmatu māksliniekam vai muzejam, darbs var ieslīgt aizmirstībā uz gadu gadiem un tad atkal atdzimt iepriekš neparedzētā veidolā.

I. Kolmane norāda, ka daudzveidīgs izmantojums nenozīmē, ka darbs autoram bijis ienesīgs naudas izteiksmē. Turklāt esot jāņem vērā, ka AVIS uzrāda darījumus caur licenci, tas ir, gadījumus, kad autoru darbu izmantotāji atļaujas par autordarbu izmantojumu kārtojuši ar AKKA/LAA palīdzību, taču balvas organizatori ņem vērā arī tiešos līgumus.

AKKA/LAA ir starpnieks – no vienas puses, autori tai uzticējuši pārstāvēt savas tiesības, un, no otras puses, ir tie, kas autoru darbus vēlas izmantot un par izmantojumu saņem atļauju – licenci. Biedrība pārstāv visas radošās nozares – mūzikas, filmu, stāstu, lugu, vizuālo darbu un deju autorus.

Aptauja

Kā jūs jūtaties par pieaugošo mākslīgā intelekta (MI) lomu ikdienas dzīvē?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.