Krievijas Federācijas Pensiju un sociālās apdrošināšanas fonds joprojām nav pārskaitījis naudu par šī gada pirmo ceturksni Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem, Latvijas nepilsoņiem, kā arī Latvijas pilsoņiem, kas strādājuši Krievijā un tur nopelnījuši savu pensiju.
Līdzīga situācija ir arī Igaunijā. Latvijā tie ir apmēram 9700 cilvēki (2024. gada 4. ceturkšņa dati), kuriem kopā par trim mēnešiem būtu jāizmaksā 3,5 miljoni eiro. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) no Krievijas aprīļa sākumā saņēma vien 21 369 eiro, turklāt bez izmaksājamo pensiju saraksta, kas, ņemot vērā starp Latviju un Krieviju noslēgto līgumu, jāatsūta vispirms, lai veiktu nepieciešamo pārbaudi, vai konkrētie cilvēki vispār atrodas Latvijā, un tikai pēc tam vajadzīgā naudas summa. Pēc atkārtotiem aicinājumiem Krievijas Federācijas vēstniecība 22. aprīlī aģentūrai iesniegusi izmaksājamo pensiju sarakstu deviņām personām.
Krievijas Federācija pēc atkārtotiem VSAA aicinājumiem joprojām neesot iesniegusi pilnu sarakstu, kurām personām pienākas Krievijas pensija, kā to paredz starp abām valstīm noslēgtais līgums. Maijā Krievijas Federācijai jāveic pārskaitījums jau par šī gada otro ceturksni, taču nekas neliecinot, ka nauda tiks saņemta.
Krievijas vēstniecība sociālajos tīklos raksta, ka kavēšanās ar pensiju pārskaitīšanu esot notikusi nevis Krievijas puses vainas dēļ, bet gan tādēļ, ka rietumvalstis pret Krieviju regulāri ieviešot un arvien pastiprinot sankcijas. Krievijas bankas esot atslēgtas no starptautiskās maksājumu sistēmas SWIFT. Šo pastāstiņu izplata arī Krievijas pilsoņu interešu pārstāve Daugavpilī Olga Petkeviča. Viņa "TikTok" un "Facebook" ir ievietojusi video, kurā stāsta, ka saņemot daudz zvanu no satrauktajiem cilvēkiem, bet neko īsti darīt nevarot. Viņa min, ka izmaksas esot kavējušās it kā bankām uzliktu sankciju dēļ: "Attiecīgi viena puse pārskaitīja, otra nevarēja saņemt. Un, kamēr process ilgst, cilvēki sēž bez naudas un visiem mūsu valstī diemžēl vienalga, kā viņi izdzīvos."
Ar "Gazprombank" bez šķēršļiem
Latvijas Ārlietu ministrija informē, ka mūsu valsts pusē neesot nekādu šķēršļu, lai no Krievijas "Gazprombank" (galvenokārt ar šīs bankas starpniecību iepriekš veikti pārskaitījumi) saņemtu maksājumus un izmaksātu Krievijas Federācijas pensijas un pabalstus.
Pensiju izmaksai paredzētā finansējuma pārskaitījumu veikšanu neierobežojot sankcijas, jo uz šiem maksājumiem ir attiecināti izņēmumi no sankciju režīma, saņemot nepieciešamās OFAC (Ārvalstu kapitāla kontroles birojs) atļaujas,
skaidroja ministrijas preses sekretāre Diāna Eglīte. Maksājumu kavēšanas iemesli meklējami Krievijas pusē.
Ārlietu ministrija pieprasījusi oficiālu skaidrojumu par maksājumu kavējuma iemesliem no Krievijas Federācijas vēstniecības Latvijā pagaidu pilnvarotā lietveža Dmitrija Kasatkina. Krievija neesot sniegusi Latvijai oficiālu skaidrojumu par maksājumu kavējuma iemesliem.
Arī Latvijas Finanšu ministrija uzskata, ka Krievijai netiek likti šķēršļi naudas pārskaitījumiem pensijām. Kaut "Gazprombank" kopš 2024. gada 21. novembra ir pakļauta ASV sankcijām, tas neliedzot veikt pensiju maksājumus ar šo banku, darījuma veikšana esot saskaņota.
Vilcināšanās – apzināta rīcība
Bet izrādās, ka visi pensionāri Krievijā nav vienādi – daļa ir augstāk vērtēti par citiem, un tie ir Latvijā mītošie Krievijas Federācijas militārie pensionāri. Latvijas Ārlietu ministrija informē, ka viņiem pensiju izmaksā nevis VSAA, bet gan Krievijas vēstniecība un to viņi esot saņēmuši jau pusgadu uz priekšu. "Tas nozīmē, ka naudu var pārskaitīt bez problēmām, un vilcināšanās šajā ziņā ir apzināta rīcība, kas iekļaujas jau zināmajā Krievijas propagandas stāstā par ārējo ienaidnieku, kas apspiež Krievijas pilsoņus Baltijas valstīs, šajā gadījumā, atstājot viņus bez uztura līdzekļiem," uzskata Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Ainars Latkovskis.