Ielūkojoties seno ēģiptiešu dieva Seta attēlojumos, var sastapties ar mīklu, kuru pētnieki joprojām nav spējuši pilnībā atminēt. Proti: kādu dzīvnieku šis senais dievs atveido?

Reklāma

Zināms, ka Sets ir viens no seno dievu panteona iemītniekiem, un tas jau kopš tā dēvētā pirmsdinastiskā perioda bijis pielūgsmes objekts. Tā pirmais attēlojums atrasts ziloņkaula grebumā, taču ne tas un arī ne citi līdz mūsu dienām saglabājušies Seta attēlojumi nav ļāvuši pētniekiem saprast, kas ir tas dzīvnieks, kas kalpojis par Seta galvas prototipu.

Seno ēģiptiešu mitoloģija pauž, ka Sets bija vētras, tuksneša smiltāju, vardarbības un vispārējā haosa dievs, kā arī vēl zināms kā Tifons (saistībā ar sengrieķu mitoloģiju – varens un šaušalīgs milzis), Tifoniskais dzīvnieks vai Tifoniskais zvērs. Un tas arī viss. Mūsdienu pētnieki piedāvājuši vairākas versijas, un vienā no tām Seta galvu saista ar šakāli, lapsu vai hiēnu. Taču praktiski visos Seta attēlojumos dzīvnieka galvai ir izteikti izliekts purns, kas nav raksturīgs nevienam no minētajiem dzīvniekiem. Un tad jājautā: ja jau senie ēģiptieši nav izliekuši purnu nevienam citam savam dievam, tad kālab gan tas būtu bijis jādara speciāli tikai Setam?

Cita teorija paredz versiju, ka Seta galva piederīga pilnībā izdomātam dzīvniekam, kurš realitātē nekad nav eksistējis. Tomēr arī šis variants raisa šaubas, ņemot vērā to, ka atkal jau visiem citiem ēģiptiešu dieviem galvas tomēr atbilst pilnībā reāliem dzīvniekiem. Šeit laikam viens no interesantākajiem argumentiem šķiet Seta galvas salīdzināšana ar kurtu šķirnes suni. Lai gan kurtiem piemīt savas īpatnības, piemēram, citas ausu formas, virkne pētnieku tomēr saskata lielu Seta galvas līdzību tieši ar šo ļoti seno suņu šķirni.

Bet varbūt arī ir runa par kādu izmirušu dzīvnieku, par kuru pagaidām cilvēcei nav ne mazākā priekšstata? Vai arī par kaut ko atvestu no citām planētām un vēlāk atkal aizvestu prom?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.