Pētnieku grupa, ko pārstāv zinātnieki no MPG rančo un vairākām plēsīgo putnu izpētes organizācijām, mēģinājusi noskaidrot, cik lielā mērā svina munīcijas izmantošana medībās ietekmē plēsīgos putnus.

Reklāma

Pētījums Sezonālais svina iedarbības apdraudējums baltgalvas ērgļu populācijā publicēts šogad izdevumā Science of The Total Environment. Šajā gadījumā gan problemātika vairāk saistīta ar vītņstobra ieroču lodēm, ar kurām tiek medīti lielie medījamie dzīvnieki, un medījuma atliekām, kas paliek apkārtējā vidē. Pētījumā uzmanība pievērsta baltgalvas ērglim, kas vienlaikus ir arī ASV nacionālais simbols. Tā kā tie barojas ar nomedīto dzīvnieku atliekām, putni savā organismā uzņem arī lielākas un mazākas svina munīcijas daļiņas. No 2012. līdz 2022. gadam 62 savvaļas ērgļiem Montānas štatā pēc aktīvās medību sezonas beigām mērīts svina saturs asinīs. 

Paralēli no 2011. līdz 2022. gadam pēc šādas metodes pētīti arī 165 ērgļi, kas nonākuši veterinārajos centros. Svina koncentrācijas līmenis tiek izteikts mikrogramos uz decilitru asiņu. Rezultātā atklāts, ka teju 90 procentiem no savvaļā mītošajiem ērgļiem svina saturs asinīs ir virs normas robežas (≥10 μg/dL). Līdzīga aina vērojama arī veterinārajās klīnikās nonākušo ērgļu vidū, tiesa, šiem putniem svina koncentrācija vidēji ir bijusi vēl krietni augstāka (≥ 60 μg/dL) – tas fiksēts laikā no novembra līdz maijam, proti, tieši pēc lielo dzīvnieku medību sezonas beigām. Savukārt pirms medību sezonas, no jūnija līdz oktobrim, klīnikā nonākušo ērgļu asiņu dati svārstījušies no 10 līdz 59 mikrogramiem uz decilitru. Tas liek domāt, ka medību sezonā izmantotā svina munīcija rādītājus palielina, taču arī vēl pirms sezonas tie ir pārlieku augsti.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.