Svinot Latvijas neatkarības deklarācijas pasludināšanu, uz toreiz notikušo varam atskatīties ar jau pietiekami garu, Jēzus vecuma – 33 gadi, vēsturisko distanci. Pagājušā gadsimta piecdesmito gadu vidū latviešu bruņoto cīņu pret komunistiskajiem okupantiem nomainīja ilgstoša nevardarbīgā pretošanās. Iemesls bija tas pats, kas nacionālajiem partizāniem – nevēlēšanās pieņemt brutālo okupācijas varu.
Pretestība izpaudās kā spontānas protesta akcijas – okupācijas režīma karogu noraušana, Latvijas karogu uzvilkšana, ziedu un svecīšu nolikšana Latvijai nozīmīgās vietās, pretpadomju izdevumu izgatavošana un izplatīšana, atsevišķu pretestībnieku darbošanās. Tas liecināja, ka tautas brīvības ilgas nav apslāpētas, bet pretestība arī nespēja jūtami ietekmēt režīmu.
Bijām okupēta, pakļauta, apspiesta un pazemota tauta pati savā zemē. Dominēja sajūta, ka jājūtas vainīgam par to vien, ka esi latvietis. Tukšie veikali, garās rindas pēc ikdienišķiem produktiem, propagandas meli, bezcerība, depresija, apātija – tāda bija mūsu dzīve toreiz.
Atlika ierauties sevī, doties iekšējā emigrācijā, izveidot savu mikropasaulīti. Tas palīdzēja, bet ne uz ilgu laiku.
Sašutums, pārestības sajūta, savas identitātes apziņa nelika mierā: mēs neesam vergi, mēs esam latvieši!
Mūsu vēsturiskā un sociālā atmiņa atgādināja: mēs reiz bijām brīvi, mums, latviešiem, reiz bija sava valsts, mēs dzīvojām citādi...
Zilonis ar kāju skudru pūznī
Latvijas valsts bija likvidēta, bet ne mūsu valstsgriba. Negribējām dzīvot diktatūras, agresijas, uzmācīgas propagandas un okupantu bezkaunīgu prasību pasaulē. Zilonis, ar kāju iebridis skudru pūznī, prasa skudrām ievērot viņa likumīgās tiesības uz "kopējo māju" – tā situāciju aprakstīja dzejnieks Imants Ziedonis. Teoloģijas doktors Roberts Feldmanis, atceroties savu izsūtījumu, sacīja, ka kameras biedri krievi esot gan nožēlojuši latviešiem nodarīto deportācijās, bet ne to, ka viņi ir iznīcinājuši Latvijas valsti.
Pagāja gandrīz pieci gadu desmiti. PSRS varenības šķietamais un butaforiskais raksturs sevi pieteica aizvien skaidrāk. 1987. gadā jaunais PSRS vadonis Mihails Gorbačovs režīma glābšanas nolūkos centās to reformēt. Tā bija t. s. pārbūve, kas nedaudz atslābināja varas tvērienu.
Tā nebija filantropija, režīms netapa mazāk ļauns, tikai iepriekšējā spēka vairs nebija. Bet kompartija joprojām sīksti turējās pie varas. Cilvēki drīz vīlās solītajās reformās.
Latviešos strauji auga vēlme atdalīties no padomju titānika. 1988. gada 8. oktobrī nodibinājās Latvijas Tautas fronte (LTF), kas tās radikālā spārna – LNNK – spiediena rezultātā izvirzīja prasību par Latvijas neatkarību.
Divi risinājumi
Latviešus plosīja jautājums – kā to izdarīt vislabāk, vispareizāk, visefektīvāk? Bija divi iespējamie risinājumi. 1989. gadā dibinātais Pilsoņu kongress (PK) gribēja iet starptautiski tiesisku ceļu, apelējot pie to tiesību normām. Taču bija skaidrs, ka Padomju Savienībai tie nebija argumenti, tā neizvestu nedz savus militāros, nedz civilokupantus. Turklāt PK nebija pietiekama atbalsta sabiedrībā un nozīmīgu varas institūciju. LTF piedāvāja iegūt reālu politisku varu, izmantojot pašas PSRS varas struktūras, tās faktiski plaši infiltrējot oficiālo vēlēšanu ceļā. Tas bija riskanti. Bija jāiegūst divas trešdaļas balsu apstākļos, kad Latvijā atradās okupācijas karaspēks, kura virsnieki arī piedalījās vēlēšanās. LPSR Augstākās Padomes vēlēšanās 1990. gada 18. aprīlī tomēr tas izdevās. Neatkarības prasību jau varēja virzīt parlamentāri – caur pašām okupācijas varas oficiālām institūcijām.
Protams, no zināmas vēsturiskās abstrakcijas un laika distances ir vienalga, kā tieši tas notika: starptautiski tiesiski vai parlamentāri, svarīgi, ka tas notika.
Jā, bija nepilnības, kļūdas, bet nekur pasaulē nebija pieredzes, kā no komunistiskās diktatūras nevardarbīgi pāriet uz civilizētu sabiedrību. Izšķiroši bija, ka tas notika vispār.