Kanādas premjerministrs Džastins Trudo apsūdzējis Indijas valdību par Kanādas teritorijā pastrādātu sikhu aktīvista slepkavību. Trudo paziņojumam sekoja Indijas diplomāta izraidīšana no Kanādas. Abu valstu attiecībās jau iepriekš bija vērojama spriedze, turklāt lielā mērā tieši Kanādā dzīvojošās lielās sikhu kopienas dēļ.

Diplomātu izraidīšana

"Pēdējās pāris nedēļās Kanādas drošības aģentūras ir aktīvi izmeklējušas ticamas apsūdzības par iespējamu Indijas valdības aģentu saistību ar Kanādas pilsoņa Hardīpa Singa Nidžara slepkavību," pirmdien Kanādas parlamentā paziņoja Trudo, kurš solīja vainīgos saukt pie atbildības. Viņš pavēstīja, ka šo slepkavību G20 samitā Deli septembra pirmajā pusē esot pārrunājis ar Indijas premjerministru Narendru Modi. Trudo arī aicinājis Indiju sadarboties slepkavības izmeklēšanā. Kanādas Ārlietu ministrija tikmēr paziņoja, ka no valsts izraida augsta ranga Indijas diplomātu, kurš Kanādā esot vadījis Indijas izlūkdienestu. Pēc Trudo paziņojuma vairākas Kanādas sikhu kopienas organizācijas aicināja valdību "nekavējoties apturēt visu sadarbību ar Indiju izlūkošanas, izmeklēšanas un prokuratūras jomā".

Reaģējot uz Indijas diplomāta izraidīšanu, Deli paziņoja par augsta ranga Kanādas diplomāta izraidīšanu. 

"Šis lēmums atspoguļo Indijas valdības pieaugošās bažas par Kanādas iejaukšanos mūsu iekšējās lietās un tās iesaisti pret Indiju vērstās aktivitātēs," 

paziņoja Indijas Ārlietu ministrija. Deli arī noliedza Trudo izteiktos pārmetumus par Indijas saistību ar sikhu aktīvista slepkavību, nosaucot tos par absurdiem un politiski motivētiem. Indijas Ārlietu ministrija uzsvēra, ka valsts ir demokrātiska un ievēro likuma varu. "Šādas nepamatotas apsūdzības mēģina novērst uzmanību no Halistānas teroristiem un ekstrēmistiem, kuriem Kanādā tiek dots patvērums un kuri turpina apdraudēt Indijas suverenitāti un teritorijas nedalāmību," paziņoja ministrija, atsaucoties uz tā saukto Halistānas kustību, kas aicina uz neatkarīgas sikhu valsts izveidošanu.

Indijā pasludināts par teroristu

Četrdesmit piecus gadus vecais Nidžars bija ievērojams sikhu kopienas līderis Kanādas rietumos. Viņš piedzima Indijas Pendžābas štatā, kur dzīvo vairums sikhu, bet 1997. gadā ieceļoja Kanādā. Nidžaru pie sikhu tempļa Sari pilsētā Britu Kolumbijā divi uzbrucēji nošāva 18. jūnijā. Kanādas policija par šo slepkavību nevienu cilvēku nav aizturējusi, tomēr vēl augustā paziņoja, ka trīs cilvēki par to tiek turēti aizdomās, vēsta telekanāls CNN. Nidžara advokāts esot atklājis, ka viņa klientu Kanādas izlūkdienesti esot brīdinājuši par "algotņu" centieniem aktīvistu noslepkavot. Nidžars aktīvi iestājās par neatkarīgas sikhu valsts Halistānas izveidošanu Indijas ziemeļos. Viņš esot iesaistījies neoficiāla sikhu neatkarības referenduma organizēšanā, vēsta aģentūra "Associated Press". Indijas varasiestādes Nidžaru bija pasludinājušas par teroristu un pērn izsludināja atlīdzību par informāciju, kas ļautu viņu notvert.

Halistānas kustība Indijā ir aizliegta, jo Indijas valdība to uzskata par draudu valsts drošībai.

 Vairāki ar šo kustību saistīti grupējumi Indijā ir atzīti par teroristu organizācijām. 2020. gadā Indijas Nacionālā izmeklēšanas pārvalde, kas atbild par terorisma apkarošanu, apsūdzēja Nidžaru par "mēģinājumiem radikalizēt sikhu kopienu", pievēršot viņus Halistānas izveidošanas idejai. Viņš esot centies "sakūdīt sikhus balsot par atdalīšanos, aģitēt pret Indijas valdību un sarīkot vardarbīgas aktivitātes".

Aicinājumi uz sikhu neatkarību Indijā tiek uztverti ļoti saasināti. Pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados Indijas valdības un sikhu konflikts noveda pie vardarbības, kurā gāja bojā vairāki tūkstoši cilvēki. Konfliktā 1984. gadā dzīvību zaudēja arī Indijas premjerministre Indira Gandija, kuru nogalināja viņas miesassargi sikhi pēc tam, kad viņa bija likusi Indijas karavīriem Pendžābā ieņemt sikhu nozīmīgāko svētvietu "Zelta templi", kurā bija patvērušies sikhu separātisti.

Sliktās attiecības

Kanādā dzīvo apmēram 770 000 sikhu, kas ir ap 2% no Kanādas iedzīvotāju kopskaita. Šīs kopienas dēļ Kanādas un Indijas attiecības jau kādu laiku ir saspīlētas. Deli ir izdarījusi spiedienu uz valstīm, kurās ir lielas sikhu kopienas, – Kanādu, Austrāliju un Lielbritāniju, norāda raidorganizācija BBC. Indija pārmet šīm valstīm iecietību pret "sikhu ekstrēmismu". 

Īpaši sikhu kopienas jautājums ietekmējis Indijas un Kanādas attiecības. Saspīlējuma dēļ jau ir apturētas sarunas par abu valstu brīvās tirdzniecības līgumu. 

Analītiķi atzīmē, ka G20 samitā Deli Modi un Trudo nebija pienācīgu divpusējo sarunu. To vietā abu valstu līderi piecas minūtes runāja samita kuluāros, vēsta BBC. Modi šīs sarunas laikā esot "paudis bažas par Kanādā notiekošām ekstrēmistu aktivitātēm, kas vērstas pret Indiju", liecina Indijas sniegtā informācija. Gaidāms, ka pēc Trudo jaunākajiem pārmetumiem Indijai abu valstu attiecības pasliktināsies vēl vairāk.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.