Diplomātisku viļņošanos izraisījuši Lielbritānijas aizsardzības ministra Bena Vollesa NATO samitā Viļņā paustie izteikumi, ka Ukrainai vajadzētu izrādīt lielāku pateicību rietumvalstīm par Kijivai sniegto palīdzību karā pret Krieviju.

Vollesa komentāri sekoja pēc tam, kad Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis kritizēja NATO valstu lēmumu nenoteikt konkrētu laika grafiku Ukrainas uzņemšanai NATO.

Bažas par ASV politiku

Volless samitā Viļņā trešdien norādīja, ka Ukrainai vajadzētu izrādīt "pateicību" arī tad, ja tā ir vīlusies par NATO lēmumiem. Tas jādara, lai Ukraina spētu saglabāt rietumvalstu politiķu un sabiedrības atbalstu. Runājot ar reportieriem, Volless atgādināja, ka ASV nākamgad notiks prezidenta vēlēšanas un likumdevējiem dažādās valstīs var rasties problēmas, ja Ukraina viņu virzienā raida kritiku. "Dažreiz jums ir jāpārliecina likumdevēji Kapitolijā Amerikā, jums citās valstīs ir jāpārliecina politiķi, kuri šaubās, vai tas ir tā vērts un viņi no tā kaut ko iegūs," norādīja ministrs. "Patīk tas vai ne, tā ir realitāte," paziņoja Volless, vēršot uzmanību uz ASV Kongresā notiekošo. Daži ASV likumdevēji Kongresā žēlojas par Savienoto Valstu palīdzību Ukrainai, atzina Volless. 

"Dažreiz žēlošanos var dzirdēt nevis no ASV administrācijas, bet no likumdevējiem Kapitolijā: mēs esam snieguši palīdzību 83 miljardu dolāru apmērā, mēs neesam "Amazon"," 

sacīja ministrs, aicinot Ukrainu neuzskatīt savus atbalstītājus par interneta veikalu, kur var pasūtīt vajadzīgās preces. Viņš atklāja, ka ir ieteicis Ukrainas valdībai šos apsvērumus ņemt vērā. "Patīk tas jums vai ne, bet cilvēki grib dzirdēt pateicību," piebilda ministrs. Komentējot NATO samita rezultātus, viņš uzsvēra, ka Ukrainai tie ir bijuši labi. "Ukrainas uzvara ir panākta, jo tiek pieņemts, ka Ukrainas vieta ir NATO," norādīja Volless.

Sunaks nogludina asumus

Lielbritānijas premjerministrs Riši Sunaks tikmēr mēģinājis nogludināt Vollesa izteikumu radītos asumus. NATO samita otrajā dienā Sunaks uzsvēra, ka Zelenskis viņam personīgi vairākkārt ir paudis pateicību. Viņš arī norādīja, ka ukraiņi katru dienu cīnās par savu dzīvību un brīvību. "Prezidents Zelenskis vairākkārt ir paudis pateicību man un britiem, un citiem sabiedrotajiem," preses konferencē norādīja Sunaks. "Viņš to ļoti aizkustinoši darīja parlamentā, kad šogad apmeklēja Apvienoto Karalisti," paziņoja Sunaks. "Viņš turpina būt pateicīgs par mūsu atbalstu un mūsu līdera lomu un ukraiņu ģimeņu uzņemšanu. Domāju, ka ikviens to var redzēt," piebilda premjers, kuram ar Zelenski trešdien bija divpusējas sarunas. 

Viņš arī pauda sapratni par Zelenska vēlmi "darīt visu iespējamo, lai aizsargātu savu tautu un apturētu karu, un mēs turpināsim sniegt atbalstu, kas viņam ir vajadzīgs". 

Jāpiebilst, ka Lielbritānija Ukrainai kara laikā ir sniegusi ļoti nozīmīgu militāro palīdzību, tostarp kā pirmā paziņojot par modernu Rietumu ražojuma smago tanku piegādēm, kā arī kā pirmā piegādājot tālas darbības raķetes.

Vārds "pateicība" izskanējis arī no ASV prezidenta Džo Baidena administrācijas. Viņa padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džeiks Salivans preses konferencē uzsvēris, ka "amerikāņi ir pelnījuši pateicību" par Ukrainai sniegto palīdzību. Viņa komentārs bija atbilde uz kāda ukraiņu aktīvista jautājumu, vai Baidens negrib uzņemt Ukrainu NATO tāpēc, ka viņam ir bail, ka "Krievija karā zaudēs, bet Ukraina uzvarēs".

ASV prezidents Džo Baidens Viļņā tiekas ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski.

Zelenskis uzsver pateicību

Pēc Vollesa izteikumiem Zelenskis norādījis, ka "nesaprot", par ko ministrs runā. "Domāju, ka mēs vienmēr esam bijuši pateicīgi Apvienotajai Karalistei," preses konferencē uzsvēra Zelenskis. "Mēs vienmēr esam bijuši pateicīgi premjerministriem un aizsardzības ministram, jo Apvienotās Karalistes tauta vienmēr ir bijusi atbalstoša. Mēs par to esam pateicīgi," paziņoja Ukrainas prezidents.

NATO dalībvalstu līderi samitā Viļņā vienojās vienkāršot Ukrainas ceļu uz dalību aliansē, tomēr konkrētu laika grafiku Kijivai piedāvāt nevarēja, par ko Zelenskis pauda kritiku vēl pirms NATO oficiālā paziņojuma. "Tam nav precedenta, un tas ir absurdi, ka nav noteikts laika grafiks ne uzaicinājumam, ne Ukrainas dalībai" NATO, tviterī otrdien paziņoja Zelenskis, piebilstot, ka tiek runāts par "nosacījumiem" pat attiecībā uz Ukrainas uzaicināšanu iestāties aliansē. 

"Šķiet, ka nav gatavības ne uzaicināt Ukrainu NATO, ne padarīt to par alianses dalībvalsti,"

norādīja Zelenskis, kurš brīdināja, ka šāds dalībvalstu paziņojums došot Krievijai "motivāciju turpināt teroru". Ukraina saprot, ka kara laikā tā aliansē iestāties nevar, tomēr bija cerējusi sagaidīt paziņojumu, ka pēc kara beigām to iespējami drīz uzņems NATO.

Samita otrajā dienā Zelenska izteikumi bija diplomātiskāki. "Samita rezultāti ir labi, bet optimāls rezultāts būtu uzaicinājuma saņemšana," trešdien paziņoja Zelenskis. Ukrainas prezidents trešdien samitā pauda pateicību par militāro palīdzību un iestāšanās procesa vienkāršošanu un samitu kopumā raksturoja kā nozīmīgu Ukrainas panākumu.

Volodimirs Zelenskis un Jenss Stoltenbergs NATO samitā Viļņā.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.