Stundām ilga nepārtraukta skatīšanās viedtelefonā rada atkarību kā no narkotikām.
Stundām ilga nepārtraukta skatīšanās viedtelefonā rada atkarību kā no narkotikām.
Foto: Shutterstock / Latvijas Mediji

Kamēr Apvienotajā Karalistē nenorimst diskusijas par to, vai skolās vajadzētu aizliegt mobilos telefonus, tikmēr BBC jau veikts eksperiments, dēvēts par "digitālo detoksu": desmit padsmitniekiem uz piecām dienām nomainīja viedtālruņus pret podziņu telefoniem, atsakoties no interneta lietošanas.

Reklāma

Eksperiments skolēniem

Šī gada februārī britu valdība publicēja vadlīnijas skolām, iesakot aizliegt lietot viedtālruņus, taču parlamenta politiķu grupa nākusi klajā ar aicinājumu aizliegt viedtālruņu lietošanu visiem bērniem neatkarīgi no atrašanās vietas vecumā līdz 16 gadiem.

Aptaujājot 13 līdz 18 gadus vecus jauniešus, BBC žurnālisti noskaidrojuši, ka 23% piekrīt, ka viedtālruņus vajadzētu aizliegt lietot līdz 16 gadu vecumam, bet 35% – ka līdz 16 gadu vecumam jāaizliedz lietot sociālos medijus. Taču 50% apgalvo, ka doma vien par to, ka nevarēs izmantot viedtālruni, rada pamatīgu stresu. Tādēļ tika veikts eksperiments, padsmitniekiem piecas dienas atsakoties no viedtālruņu lietošanas.

"Vils katru dienu vairāk nekā astoņas stundas pavada, darbojoties ar savu viedtālruni," raksta BBC. "Kad viņš bija jaunāks, viņam patika braukt ar velosipēdu. Tagad viņam ir 15 gadi un lielāko daļu laika pēc atnākšanas mājās no koledžas viņš pavada, skatoties "TikTok" video." Vils ir viens no BBC eksperimenta dalībniekiem, un doma par dažām dienām bez sociālajiem tīkliem viņam iedveš šausmas, jo nāksies vairāk laika pavadīt ar vecākiem.

"Rūbija ir atkarīga no sava viedtālruņa, un šī ir iespēja uzzināt, kā dzīvoju es, kad biju padsmitniece," saka citas eksperimenta dalībnieces mamma. Viņa priecājas, ka meita sākusi vairāk sarunāties, kā arī iet agrāk gulēt. Taču dzīve bez viedtālruņa rada arī problēmas, piemēram, dodoties uz skolu, tramvaja pienākšanas laiki tikuši skatīti telefonā. "Bez telefona taču es nevaru zināt!" protestē Rūbija, kurai nu vienīgais glābiņš ir displejs pieturā. Viņa arī neatceras, kad ir nākamā maiņa nepilna laika darbā. Šodien, rīt? Darbavietas menedžere iedevusi savu telefona numuru, taču Rūbija uz to nekad nav zvanījusi, tādēļ nevar saņemties. Tāpat lietot kredītkarti maksai par tramvaja biļeti šķiet pavisam vecmodīgi.

Ar ikdienas izaicinājumiem jauniešiem labāk vai sliktāk izdodas tikt galā, bet vislielākā problēma ir sociālie tīkli. Jau pēc 27 stundām no eksperimenta izstājas 14 gadus vecais Čārlijs, pieprasot savu viedtālruni atpakaļ, jo apziņa, ka draugi cenšas ar viņu sazināties, taču nav iespējams atbildēt, rada pārāk daudz stresa. Jauniešu vidū populāro "Snapstreak" – sociālā tīkla "Snapchat" opciju, kas skaita, cik dienas pēc kārtas reizi 24 stundās lietotāji apmainījušies ar foto vai video, – digitālā detoksa laikā nākas pārtraukt, un daži jaunieši, kuriem momentuzņēmumu apmaiņas seriāls turpinājies vairāk nekā tūkstoš dienu, lūguši draugiem ielogoties viņu kontos, lai turpinātu saziņu arī prombūtnes laikā.

Neskatoties uz bailēm nokavēt saziņu sociālajos tīklos, kopumā eksperimenta dalībnieki atzinuši, ka bez viedtālruņa izjutuši daudz lielāku brīvību, uzlabojies miegs, spējuši daudz produktīvāk darboties, kā arī atklājuši jaunus hobijus un radošas aktivitātes.

Digitālo detoksu – arī vecākiem

Gandrīz puse britu padsmitnieku apgalvo, ka digitālais detokss nepieciešams arī viņu vecākiem, jo arī tie ir pārāk aizņemti ar saviem viedtālruņiem, 8% piebilstot, ka tas notiekot pārāk bieži. Tā secināts "Pew Research Centre" pētījumā. Tajā pašā laikā tikai 31% vecāku atzīst, ka telefoni tiešām ieņem pārāk svarīgu vietu dzīvē.

Reklāma
Reklāma

"Mana māmiņa vakar vakarā visu laiku ar kādu sarakstījās. Es atnācu, lai sasveicinātos, bet viņa man pat neatbildēja," sūdzas kāda padsmitniece. Savukārt citam galvassāpes sagādā tētis, kurš telefonu mēdz lietot, pat esot pie stūres.

Speciālisti uzskata, ka nepārtrauktā apsēstība ar viedtālruņiem nopietni ietekmē dzīves kvalitāti, sākot jau ar tādām pašsaprotamām lietām kā nepietiekama fiziskā aktivitāte, neveselīga ēšana un svara pieaugums līdz pat miega traucējumiem, depresijai, trauksmei, problēmām ar pašnovērtējumu un pašapziņu. Intensīva viedtālruņa lietošana pat veido izmaiņas smadzenēs, jo katra darbība sociālajos tīklos rada dopamīna pieplūdumu smadzeņu daļām, kas reaģē ar līdzīgu atkarību kā no kokaīna.

Vairākos sociālajos eksperimentos noskaidrots, ka, atsakoties no viedtālruņa lietošanas uz neilgu laiku, pazeminās stresa līmenis, ļaujot vairāk fokusēties uz konkrēto brīdi un to, kas atrodas apkārt reālajā pasaulē.

Atteikties vai samazināt? Pilnīga atteikšanās no viedtālruņa mūsdienās gluži vienkārši nav iespējama, tādēļ publicējam paņēmienus, kā samazināt pie ekrāniem pavadīto laiku.

Kā samazināt pie ekrāniem pavadīto laiku

1. Izslēgt uznirstošos paziņojumus

Izslēgt visus paziņojumus, bez kuriem iespējams iztikt. "Ja jūs ļaujat sevi pārtraukt piecas reizes pusstundas laikā, tad jūs nespējat fokusēties uz darbu šajā laikā," apgalvo Ohaio štata universitātes zinātņu doktore Džese Foksa.

2. Pārslēgt uz melnbalto režīmu.

Viens no iemesliem, kādēļ digitālās ierīces ir tik pievilcīgas, – tās ir krāšņas un krāsainas. Daudzi viedtālruņi ļauj pārslēgties uz melnbalto režīmu, tad tie vairs nebūs tik vilinoši.

3. Nolikt malā maltītes laikā

Restorānos bieži vien telefoni atrodas uz galda, un smadzenes neapzināti gaida brīdi, kad atskanēs signāls par pienākošo ziņu. "Jo vairāk enerģijas mēs iztērējam, darbojoties ar savām ierīcēm, jo mazāk tās atliks cilvēkiem, kuri ar mums atrodas vienā telpā," saka Elizabete Lamote, "DC Counseling and Psychotherapy Center" dibinātāja.

Reklāma
Reklāma

4. Brīdis bez tehnoloģijām

Ņujorkas Universitātes profesors Adams Alters iesaka sākt ar mazumiņu, atsakoties no telefona lietošanas reizi dienā, piemēram, pusdienu laikā. "Tad redzēsiet, kā jutīsieties pēc nedēļas. Lielākā daļa cilvēku ar izmaiņām ir apmierināti un laiku bez tehnoloģijām palielina."

5. Guļamistaba bez tehnoloģijām

Telefons nereti ir modinātāja vietā, taču, izslēdzot modinātāju, pie reizes tiek pārbaudīti sociālie tīkli. Jo tuvākas attiecības ar telefonu, jo mazāk laika attiecībām ar partneri, tādēļ telefona vietā labāk nopirkt parastu modinātāju.

6. Sākt lasīt avīzes, žurnālus, grāmatas

"Journal of Research in Reading" apgalvo, ka tad, kad tiek lasīts uz papīra uzrakstītais, informācija tiek uztverta daudz efektīvāk, nekā lasot ekrānos. Lasīt īstu, drukātu grāmatu, nevis planšetdatoru ir daudz patīkamāk.

7. Fokusēties tikai uz vienu "logu"

Es tikai uzklikšķināšu uz šīs ziņas vai paskatīšos, kas tur jauns! Pazīstama situācija, vai ne? Smadzenēm būs nepieciešams laiks, lai pārslēgtos atpakaļ un koncentrētos uz to, kas bija darāms, tādēļ labāk neatrauties no iesāktā.

8. Veikt "pavasara tīrīšanu"

Sociālie tīkli rada ilūziju par perfektām draugu un slavenību dzīvēm, liekot justies slikti par savējo. Tos, kuri liek justies slikti, labāk bez žēlastības bloķēt, atsekot, izdzēst, lai sociālo tīklu saturs atkal liktu justies labi.

9. Instalēt ierobežojošas lietotnes

Atkarība no viedtālruņiem ir visai izplatīta, jo to lietošana veicina dopamīna – vielas, kas rodas, spēlējot azartspēles, – rašanos. Taču eksistē lietotnes, kas palīdz samazināt pie ekrāna pavadīto laiku, bloķējot lietotāja izvēlētas lietas, piemēram, paziņojumus, interneta saites, SMS, pat zvanus.

10. Sargāt veselību

Ilgas stundas pie ekrāniem nodara ļaunumu vispirms jau acīm, tādēļ žurnāls "Optometry in Practice" iesaka sekot 20-20-20 likumam – pēc 20 minūšu lūkošanās uz ekrānu 20 sekundes jāskatās uz objektu, kas atrodas 20 pēdu (sešu metru) attālumā. Tāpat var rasties problēmas ar mugurkaulu, pat ar pirkstiem no intensīvas sarakstes, tādēļ tiek ieteikts turēt telefonu augstāk un censties lietot dažādus pirkstus sarakstei. Taču pats galvenais – ik pa brīdim no viedtālruņa atpūsties!

Avots: Health.com

Eksperta viedoklis

Nedrīkst laupīt tuvas attiecības

Agija Tomme.

Agija Tomme, ārste psihoterapeite: "Ja, piemēram, draugu sociālajā burbulī ir pieņemts atbildēt minūšu laikā, robežu nospraušana – limitēts laiks ierīcēs, lietotņu daļēji liegumi, atpūta no sociālajiem tīkliem – var šķist sarežģīta. Protams, nevar noliegt, ka ir cilvēki, kuriem sociālo tīklu lietošana mazina vientulību un sociālu izolētību. Tomēr būtiski, ka viedierīču lietošana nelaupa dziļu un emocionāli tuvu attiecību kvalitāti."

Uzziņa

Kas ir digitālais detokss

Digitālais detokss ir laika posms, kad persona labprātīgi atsakās no digitālo ierīču – viedtālruņu, datoru – un sociālo mediju platformu izmantošanas.

Šādi detoksikācijas periodi kļūst aizvien populārāki, jo arvien vairāk palielinās laiks, ko cilvēki pavada pie dažādu veidu ekrāniem un internetā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma