Kamēr Apvienotajā Karalistē nenorimst diskusijas par to, vai skolās vajadzētu aizliegt mobilos telefonus, tikmēr BBC jau veikts eksperiments, dēvēts par "digitālo detoksu": desmit padsmitniekiem uz piecām dienām nomainīja viedtālruņus pret podziņu telefoniem, atsakoties no interneta lietošanas.
Eksperiments skolēniem
Šī gada februārī britu valdība publicēja vadlīnijas skolām, iesakot aizliegt lietot viedtālruņus, taču parlamenta politiķu grupa nākusi klajā ar aicinājumu aizliegt viedtālruņu lietošanu visiem bērniem neatkarīgi no atrašanās vietas vecumā līdz 16 gadiem.
Aptaujājot 13 līdz 18 gadus vecus jauniešus, BBC žurnālisti noskaidrojuši, ka 23% piekrīt, ka viedtālruņus vajadzētu aizliegt lietot līdz 16 gadu vecumam, bet 35% – ka līdz 16 gadu vecumam jāaizliedz lietot sociālos medijus. Taču 50% apgalvo, ka doma vien par to, ka nevarēs izmantot viedtālruni, rada pamatīgu stresu. Tādēļ tika veikts eksperiments, padsmitniekiem piecas dienas atsakoties no viedtālruņu lietošanas.
"Vils katru dienu vairāk nekā astoņas stundas pavada, darbojoties ar savu viedtālruni," raksta BBC. "Kad viņš bija jaunāks, viņam patika braukt ar velosipēdu. Tagad viņam ir 15 gadi un lielāko daļu laika pēc atnākšanas mājās no koledžas viņš pavada, skatoties "TikTok" video." Vils ir viens no BBC eksperimenta dalībniekiem, un doma par dažām dienām bez sociālajiem tīkliem viņam iedveš šausmas, jo nāksies vairāk laika pavadīt ar vecākiem.
"Rūbija ir atkarīga no sava viedtālruņa, un šī ir iespēja uzzināt, kā dzīvoju es, kad biju padsmitniece," saka citas eksperimenta dalībnieces mamma. Viņa priecājas, ka meita sākusi vairāk sarunāties, kā arī iet agrāk gulēt. Taču dzīve bez viedtālruņa rada arī problēmas, piemēram, dodoties uz skolu, tramvaja pienākšanas laiki tikuši skatīti telefonā. "Bez telefona taču es nevaru zināt!" protestē Rūbija, kurai nu vienīgais glābiņš ir displejs pieturā. Viņa arī neatceras, kad ir nākamā maiņa nepilna laika darbā. Šodien, rīt? Darbavietas menedžere iedevusi savu telefona numuru, taču Rūbija uz to nekad nav zvanījusi, tādēļ nevar saņemties. Tāpat lietot kredītkarti maksai par tramvaja biļeti šķiet pavisam vecmodīgi.
Ar ikdienas izaicinājumiem jauniešiem labāk vai sliktāk izdodas tikt galā, bet vislielākā problēma ir sociālie tīkli. Jau pēc 27 stundām no eksperimenta izstājas 14 gadus vecais Čārlijs, pieprasot savu viedtālruni atpakaļ, jo apziņa, ka draugi cenšas ar viņu sazināties, taču nav iespējams atbildēt, rada pārāk daudz stresa. Jauniešu vidū populāro "Snapstreak" – sociālā tīkla "Snapchat" opciju, kas skaita, cik dienas pēc kārtas reizi 24 stundās lietotāji apmainījušies ar foto vai video, – digitālā detoksa laikā nākas pārtraukt, un daži jaunieši, kuriem momentuzņēmumu apmaiņas seriāls turpinājies vairāk nekā tūkstoš dienu, lūguši draugiem ielogoties viņu kontos, lai turpinātu saziņu arī prombūtnes laikā.
Neskatoties uz bailēm nokavēt saziņu sociālajos tīklos, kopumā eksperimenta dalībnieki atzinuši, ka bez viedtālruņa izjutuši daudz lielāku brīvību, uzlabojies miegs, spējuši daudz produktīvāk darboties, kā arī atklājuši jaunus hobijus un radošas aktivitātes.
Digitālo detoksu – arī vecākiem
Gandrīz puse britu padsmitnieku apgalvo, ka digitālais detokss nepieciešams arī viņu vecākiem, jo arī tie ir pārāk aizņemti ar saviem viedtālruņiem, 8% piebilstot, ka tas notiekot pārāk bieži. Tā secināts "Pew Research Centre" pētījumā. Tajā pašā laikā tikai 31% vecāku atzīst, ka telefoni tiešām ieņem pārāk svarīgu vietu dzīvē.