Sestdien, 16. novembrī, Tukumā notiks trīs neparastu notikumu kopums, kas apvienos popkultūru, literatūru, kustību mākslu un dabu. Kas jauns UNESCO Literatūras pilsētā Tukumā? Viss pa vecam. Spītīga kā nezāle zeļ kultūras dzīve, un kā nepārejošs lietus to urda literatūra. Gads būs pagājis jaunu radošu sadarbību un... vilku zīmē.

Reklāma

Baltā vilka ceļš mājup

Nez vai dzejnieks un ornitologs Jānis Baltvilks, kurš dzimis Smārdes pagasta "Zīlītēs", absolvējis Tukuma 1. vidusskolu (tagad Tukuma E. Birznieka-Upīša 1. pamatskola) un strādājis ornitoloģijas stacijā Smārdē, būtu varējis vēlēties savu astoņdesmito jubileju atzīmēt vēl iederīgāk. Viņa dzimtās mājas šovasar vēra durvis rakstnieku rezidencei, kur strādājuši un "Zīlītes" no sirds iemīļojuši jau astoņi Latvijas rakstnieki un dzejnieki, kas visi kā viens apgalvo – Baltais Vilks tur, labestīgi smaidīgs, ir klātesošs joprojām.

Baltvilka jubileja kā prioritāte bija iezīmēta arī pašvaldības kultūras projektu konkursā, kas rezultējās ar vairākiem izciliem pasākumiem. Septembrī Smārdes pagastā atklāts interaktīvi aizraujošs un liriski izzinošs pastaigu maršruts "Baltā vilka ceļš mājup", kas pārliecinoši attaisno Literatūras pilsētas virzienu "Nokļūt stāstā". Idejas pamatā fakts, ka, arī dzīvojot Rīgā, dzejnieks iespējami bieži centās būt mājās. Līdz stacijai "Smārde" viņš brauca ar vilcienu, tālāk devās kājām, pa ceļam vērojot dabu un ļaujoties pārdomām, kas pārtapa dzejā. Jaunais maršruts ir šī ceļa prototips, un izrādās – pat šķietami parasts ceļš var būt īpašs. Viss atkarīgs no tā, kādām acīm uz to skaties, ko ieraugi, ko nepamani, ko sadzirdi, ko ne. Ceļojums sākas uz stacijas "Smārde" perona un aicina doties aizraujošā piedzīvojumā no punkta līdz punktam, piecu kilometru garumā parādot vietas, ko savulaik vērojis Baltvilks. Katrā punktā vispirms jāatrod QR kods, kas atver gaumīgi dizainētu tīmekļa lapu ar pāris teikumu informāciju par konkrēto vietu un tai atbilstošu Baltvilka dzejoli bērniem un pieaugušajiem, ko lasa pats autors vai aktieris Gerds Lapoška. Ja dzejolī pieminēti putni, lietotne iepazīstina ar tiem un dzejoli papildina attiecīgā putna balss. Tieši tik organiski spēj sadarboties dabaszinātnes un literatūra. Dažos punktos iekļauti unikāli video ar pašu Jāni Baltvilku. "Pārgājiens lieliski piemērots ģimenēm ar bērniem un klašu ekskursijām. Esmu dzirdējusi, ka dažus dzejoļus bērni lūdzot atskaņot vēl un vēl," stāsta maršruta satura autore Guna Roze. Pastaiga beidzas pie "Zīlītēm" un aicina doties paša Baltvilka stādītā mežā, kur ierīkota meditācijas un atpūtas vieta. Iepriekš piesakot vizīti biedrībai "Baltā vilka takas", klases un interesentu grupas var izmantot arī "Zīlīšu" plašo, šarmanto šķūni, kas labiekārtots darbnīcu un ārpusklases stundu rīkošanai.

Veļu nakts Vilkaču takā

Kovida laikā pāris kilometru no Tukuma tika atklāta oriģināla dabas taka, kas izvadā pa Ralfa Kokina grāmatā "Kurzemes vilkaču nostāsti" aprakstīto Raudas mežu, apvītu baisiem stāstiem un leģendām. Taka veido zīmējumu – pret mēnesi gaudojoša vilka galvu. "Kā uzzinājām divās šī gada UNESCO Radošo pilsētu konferencēs, "Vilkaču taka" kā oriģināls literatūru integrējošs objekts savaldzinājusi jauno pilsētu pieteikuma vērtētājus un daudziem kļuvusi par plānotu ceļojuma galamērķi," atklāj tukumniece Maija Laugale, šo konferenču delegāte.

Sestdien, 16. novembrī, Tukumā notiks trīs neparastu notikumu kopums, kas apvienos popkultūru, literatūru, kustību mākslu un dabu. Organizatori sola, ka tā būs lieliska izklaide un teicamas kultūras baudījums. Galvenie veļu nakts notikumi – divas ēnu teātra izrādes, abas – pirmizrādes. Viena bērniem un telpā, otra pieaugušajiem tumšā mežā. "Ēnu teātris ir suģestējošs skatuves mākslas veids, kas pārāk reti izmantots kultūrtelpā, bet ļoti piemērots veļu tematikai," secinājusi šī projekta vadītāja Guna Roze.

Veļu nakts iesāksies plkst. 17 Tukuma pilsētas kultūras nama mazajā zālē "Azote" ar ēnu izrādi bērniem "Viens tāds JĀ un viens tāds NĒ", ko sagatavojušas aktrises Laila Kirmuška un Dace Vītola. Izrāde tikai viena, vietu skaits ierobežots, tāpēc ielūgumus jau tagad aicinām saņemt kultūras nama kasē.

Melnā tumsā, plkst. 20, Raudas mežā pie Vilkaču takas sākuma stenda atklās nakts trasi "Vilcēna riksis", kas būs paliekoša atrakcija. Visbeidzot plkst. 21.30 Āžu kalnā, kas ir Raudas meža pozitīvā zona, notiks otra ēnu pirmizrāde – "Veļu nakts leģenda" pēc tukumnieka, šobrīd Latvijā populārākā šausmu žanra rakstnieka Gunta Tālera stāstu motīviem. "Tā pārsteigs ne tikai ar skatuvei izvēlēto vietu – mežu, bet arī ar formu," atklāj G. Roze. "Iestudēta bez mūzikas ierakstiem, moderna skatuves apgaismojuma un scenogrāfijas. Taču būs gan gaismu, gan skaņu efekti, gan scenogrāfija, visu paveiks pati daba. Šī izrāde Tukuma kultūras dzīvē iezīmējas ar jaunu sadarbību – literatūra plus kustību māksla, ko īstenos plašu atzinību ieguvusī deju skola "Demo", arī tukumnieki." Pēc izrādes sekos pikniks ar šausmu stāstiem pie ugunskura. Ko tur vēl prātot – sestdien jābrauc uz Tukumu pēc nepieradināta smukuma!

Aptauja

Kā vērtējat LASI.LV rakstu kvalitāti?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.