Piedāvājam ieskatu aktuālo kultūras notikumu kalendārā.
Godinot Niklāvu Strunki 130. jubilejā
"Niklāvs Strunke ir viens no visnozīmīgākajiem latviskās gara pasaules tulkiem latviešu tēlotājmākslā. Tas ir liels un svēts pienākums – būt par savas tautas dzīves un zemes ziņas tulku. Viņš bija ne vien izteikts latviskā gara interprets, bet arī ļoti daudzpusīgs mākslinieks."
Tā par mākslinieku Niklāvu Strunki (1894–1966) 1966. gada 29. oktobrī, atvadoties no mākslinieka, kurš bija aizgājis mūžībā savā Romas dzīvoklī, rakstīja izdevums "Latvija Amerikā".
Jau no 4. oktobra līdz 20. novembrim Valmieras muzeja Izstāžu namā apskatāma izstāde "Čau, Niklāv Strunke!", kas tapusi kā sveiciens un veltījums māksliniekam 130. dzimšanas dienā. Daudzpusīgais Niklāvs Strunke ir viens no oriģinālākajiem māksliniekiem latviešu starpkaru modernistu pirmajā paaudzē – gleznotājs, grafiķis, scenogrāfs un grāmatu ilustrators, darbojies dekoratīvajā un lietišķajā mākslā, rakstījis par mākslu, tādējādi atstājot ievērojamu radošo mantojumu.
Dzimis un kā karavīra dēls pirmos dzīves gadus pavadījis tēva dienesta vietā – Polijas pilsētiņā Gostiņinā, uz savu dzimteni – Vaidavas ciema "Palmēniem" – Niklāvs atceļoja 1903. gadā, bet vēlāk Valmierā mācījās Liepiņa proģimnāzijā kopā ar Valmieras puikām Pāvilu Rozīti, Jāni Kārkliņu, Linardu Laicenu. Te vienpadsmit gadu vecumā, pamudinot pievērsties mākslai, notika liktenīga sastapšanās ar mākslinieku Teodoru Ūderu, te viņš apguva latviešu valodu un sāka apzināties savu latvietību. "20. gadsimta vēstures un paša biogrāfijas krasie pavērsieni slavenāko latviešu "itāli" aizveda no Vaidavas līdz Romai. Saiknes ar abām šīm viņa mūža gaitā nozīmīgajām vietām, tāpat kā ar emigrācijā par otru dzimteni atzīto Itāliju, ir apzināti akcentētas un atspoguļotas šajā izstādē," stāsta izstādes zinātniskā konsultante, mākslas vēsturniece, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas vadītāja Dr. art. Aija Brasliņa. Laikabiedru vidū viņš bija pazīstams arī ekscentriskā paštēla, piparotās valodas un uz Rīgu atvestā itāliskā sveiciena "čau" dēļ.
Izstādē apskatāmas dažādu daiļrades periodu liecības – eļļas gleznas, akvareļi, zīmējumi, oriģinālilustrācijas un fotogrāfijas. LNMM projektā piedalās ar 25 mākslas darbiem un 25 fotoreprodukcijām, arī – pēdējā laika jaunieguvumiem no Strunkes ģimenes krājuma.
Jāņa Krieva pagājusī nākotne
No piektdienas, 18. oktobra, līdz 26. janvārim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā apskatāma ievērojamā latviešu dizainera un vides mākslinieka Jāņa Krieva pirmā retrospekcija "Pagājusī nākotne" (kurators Vilnis Vējš), kas daudzpusīgi iepazīstina ar viņa sniegumu dizainā, kinētikas, vides un interjera mākslā.
Jānis Krievs (1942–2016) bija viens no spilgtākajiem latviešu grafiskā dizaina, vides un interjera māksliniekiem un kinētiskās mākslas pārstāvjiem. Ir mākslas vēsturnieki, kas uzskata, ka viņa paveiktais ir cienīgs nostāties vienā rindā ar Riharda Zariņa, Anša Cīruļa, Jūlija Madernieka un citu pirmskara dizaina klasiķu, kā arī pēckara laikabiedru – avangardiskās arhitektes Martas Staņas, dizaina un kinētiskās mākslas teorētiķa un praktiķa Valda Celma – vārdiem. Autora radošajam mantojumam ir īpaša, izcila vieta Latvijas dizaina vēsturē, un tā lielākā daļa glabājas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājumā.