Piedāvājam ieskatu aktuālo kultūras notikumu kalendārā.
Divu meistaru dievišķā dzirksts
Boriss Bērziņš un Georgs Barkāns. Divi izcili latviešu mākslinieki, no kuriem viens savu radošo piepildījumu rada glezniecībā un otrs – tekstilijās. Kā rakstījusi mākslas zinātniece Laima Slava, abi – meistari, ko "dievišķā dzirksts apveltījusi ar patiesu mīlestību un pašatdevi mākslai".
Borisa Bērziņa (1930–2002) un Georga Barkāna (1925–2010) darbu izstāde "Dieva buča" no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) kolekcijas jau no 21. septembra līdz 18. novembrim apskatāma Vidzemes koncertzāles "Cēsis" Mākslas galerijā, atzīmējot šīs kultūrtelpas radošās darbības desmit gadus.
"Kopš koncertzāle vērusi durvis apmeklētājiem, līdzās mūzikai vizuālā māksla vienmēr bijusi neatņemama mūsu oriģinālprogrammas sastāvdaļa. Tā ir lieliska sinerģija, jo izstādes tiek izraudzītas un pieskaņotas sezonas spilgtākajiem koncertiem," teic koncertzāles "Cēsis" vadītāja Inese Zagorska.
"Borisa Bērziņa glezniecības un Georga Barkāna tekstiliju mantojums ir latviešu mākslas nezūdoša vērtība, kas apliecina radošā gara brīvību un svētību. Svarīgi, ka abi šie mākslinieki, laikabiedri, ir paplašinājuši glezniecības un tekstilmākslas uztveres laukus, drosmīgi pārkāpjot tradicionālās robežas, ejot pret straumi, spītējot tālaika konjunktūrai un sociālā reālisma dogmām," uzsver izstādes kuratore, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska.
Helēnas Heinrihsones "Klejotāji"
Latvijas Nacionālajā rakstniecības un mūzikas muzejā (LNRMM) no piektdienas, 11. oktobra, līdz 9. novembrim būs apskatāma ievērojamās latviešu mākslinieces Helēnas Heinrihsones personālizstāde "Klejotāji" (kuratore Auguste Petre), kurā aktualizēts iekšējais konflikts starp cilvēka jūtām un prātu. Ar tās starpniecību apmeklētājiem pirmo reizi būs iespēja apmeklēt LNRMM telpas Mārstaļu ielā 6, kur 2025. gadā atklās muzeja ekspozīciju "Prokrastinācija & Radīšana". Helēnas Heinrihsones izstādē būs apskatāmi 15 jauni lielformāta darbi, kuru protagonisti ir primāti, viņu silueti un portreti, kā arī Heinrihsones identitātes simbols – rozes. Ekspozīcijā iekļauta arī režisores Ligitas Vidulejas 1980. gada avangarda filma "Disko ēnā" ar Raimonda Paula mūziku un Jāņa Petera dzeju. Filmas mākslinieki ir Helēna un Ivars Heinrihsoni.
Ērģeļu spēks – "ORGANismos"
No rītdienas, 10., līdz 18. oktobrim Latgales vēstniecību "Gors" pārņems 9. Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls "ORGANismi", turpinot atklāt ērģeļu kā koncertinstrumenta bagātību, dažādību un iespējas. Atklāšanas koncertā rīt, 10. oktobrī, ar neparastu un džeza estētikā balstītu Johana Sebastiana Baha ērģeļu trio sonāšu programmu uzstāsies ārvalstu viesi no Grācas un Štutgartes mūzikas augstskolām – Ulrihs Valters (Hammond ērģeles), Mihaels Spors (klavieres), Sebastians Šusters (bass) un Kristofs Rafs (bungas). Piektdienas, 11. oktobra, vakarā "Gora" Horeogrāfijas zālē uz sarunu tiks aicināta Latvijas Nacionālās operas un baleta vadošā soliste Jūlija Brauere. Sestdienas, 12. oktobra, vakarā klausītājus gaidīs režisores Ineses Mičules un scenogrāfa Reiņa Dzudzilo veidotais dziļi personiskais, poētiskais un reizē arī skaudrais vēstījums par koncertējošas mūziķes – ērģelnieces, mūziķes – ikdienas un svētku brīžiem, koncertzāļu spozmi un lidostu vientulību. Solo mākslinieces Ivetas Apkalnas sabiedrotā šajā ceļā būs baletdejotāja Jūlija Brauere. 18. oktobrī muzikālā uzveduma "Kaimiņi" pirmizrādē komponistes Marinas Gribinčikas jaundarbus režisora un aktiera Gerda Lapoškas vadībā izspēlēs un izdziedās Rēzeknes mūzikas skolas audzēkņi, skolotāji, ērģelniece Iveta Apkalna, bet izkrāsos J. Soikāna Ludzas Mākslas skolas jaunie mākslinieki.
Un atkal – "Teātris ir visur Kuldīgā"
No piektdienas, 11., līdz svētdienai, 13. oktobrim, Kuldīgu pārņems ikgadējais festivāls "Teātris ir visur Kuldīgā", kurā kā ik gadu uzstāsies gan ilggadēji festivāla draugi, gan jauni mākslinieki. Piemēram, 11. oktobrī būs iespēja noskatīties Mihaila Čehova Rīgas krievu teātra monoizrādi "Mātes piens". 12. oktobrī skanēs Latvijas Nacionālās operas un baleta ģimeņu iemīļotais koncertuzvedums "Mazulis ausās, mūziku klausās" un notiks Rīgas cirka ģimenes izrāde ar klaunu Cronopio "Pačamamo" un vakarā skanēs koncerts "Katrīna Gupalo – akustiski". 13. oktobrī dienu iesāks azartiskā Liepājas Leļļu teātra izrāde "Robinsons", koncertēs Maksims Beitāns, latviešu čellists, kurš šobrīd dzīvo Šveicē. Bet vakarā notiks Dailes teātra izrāde "Zēni nav meitenes".
Ivaru Selecki godinot
LKA Rīgas Kino muzejā atklāta un līdz gada beigām apskatāma izstāde "Ivara Selecka iela. Selecku dzimta un kino", kas ieskatās izcilā režisora, kurš 22. septembrī atzīmēja 90. dzimšanas dienu, daudzveidīgajā darbībā, stāsta par viņa filmām un to tapšanu, iepazīstina ar filmu tēmām un varoņiem. Izstādē apskatāmas unikālas balvas un memoriāli priekšmeti. Ivars Seleckis ir ārkārtīgi nozīmīga personība Latvijas kultūrā, kas līdz ar saviem kolēģiem radījis Latvijas dokumentālā kino zelta klasiku un izvedis to pasaulē. Muzejā apskatāma viena no visu laiku nozīmīgākajām atzinībām Latvijas kinomākslai – Eiropas kinoakadēmijas balva "Fēlikss" gada labākajai Eiropas dokumentālajai filmai "Šķērsiela" (1988).
LKA varēs satikt Stāmerienā
Sestdien, 12. oktobrī, Stāmerienas pilī būs iespēja pieredzēt Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) studentu un absolventu jaunrades darbu izlasi – teātra izrādi, laikmetīgās dejas izrādi un īsfilmu skati. Plenērs iesāksies plkst. 12 ar LKA aktiermākslas 4. kursa studenta Sergeja Smikova monoizrādi "Kocenieki un tāsenieces", kas tapusi pēc Andrusa Kivirehka garstāsta motīviem.
Veltījums Liepājai
Liepājas muzeja lielajā zālē atklāta Liepājas vizuālās mākslas kopizstāde biennāle "Pilsēta izredzētā", kurā skatāmi vairāk nekā 73 mākslas darbi vai darbu grupas, ko pēdējo divu gadu laikā radījuši 59 Liepājas un tās apkārtnes mākslinieki. Tā ir veltījums Liepājai, kas 2025. gadā atzīmēs nozīmīgu jubileju – 400 gadus.