Priecīga ziņa – pavisam drīz atkal varēsim baudīt mūzikas un mākslas festivālu "Bildes" – šoruden jau 35. reizi. Ieplānotie astoņi koncerti notiks VEF Kultūras pilī un mūzikas namā "Daile" laikā no 11. oktobra līdz 9. novembrim.
Kā jau iederas nozīmīgas jubilejas reizē, festivāla norisi kuplinās pievienotās vērtības: fotoizstāde ""Bilžu" dalībnieku mākslinieciskotās pastkastes Latvijā 2020–2023", ko varēsim skatīt VEF Kultūras pilī 11., 12. oktobrī un 8., 9. novembrī, kā arī festivāla atcerei iegādājams krāšņs izdevums "Pastkastīšu albums", kurā apkopotas akciju "ApGlezno un noBildē savu pastkastīti" un "Pastkastīte – mājas vizītkarte!" fotogrāfijas ar aprakstiem.
Koncerti ar 35 gadu atceres spozmi
Kopš 2019. gada dažādu ierobežojošu apstākļu, galvenokārt kovida sērgas, dēļ festivāls "Bildes" nenotika. Bet nu ilgi gaidītās "Bildes" ir klāt! Pirmais festivāls "Bildes" notika 1985. gadā toreizējā Rīgas Politehniskā institūta studentu klubā Anglikāņu baznīcā. Koncertos uzstājās plašs mākslinieku loks, tostarp ansamblis "Optimisti", Ieva Akuratere, Kaspars Dimiters, Harijs Užāns, Sandra Ozolīte, diskžokejs un mākslinieks Ainars Mielavs, kā arī grupas "Remix", "Jumprava", "Elpa", "Tip Top", "Neptūns", "K. Remonts" un citi. Festivālā atklāja arī jaunus talantus, piemēram, togad plašāka publika iepazina mūziķu grupas "Dzeltenie pastnieki", "Opus", metālisko sastāvu – "Opus Pro" un leģendāro Pitu Andersonu ar grupu "Arhīvs", kurš līdz "Bildēm" šaurā lokā bija spēlējis un dziedājis rokenrolu jau vairāk nekā divdesmit (!) gadus!
Savukārt rīkot mūziķu radošo darbu izstādes ierosināja Igo, festivālam vārdu deva Kaspars Dimiters, festivāla emblēmu autors – Uldis Baltutis.
Taču par visu festivāla "Bildes" veidotāju, tradīcijas sargātāju kļuva Tija Auziņa: "Šogad jubilejas reizē koncertos kopā pulcināsim mūsu lieliskos un uzticīgos mūziķus – gan tos, kas aktīvi muzicējuši jau pagājušajā gadsimtā, gan tos, kas "Bildēs" sevi pieteikuši šajā gadsimtā, gan tos, kam "Bilžu" skatuve ir bijusi radošā ceļa sākums, gan arī mūziķu bērnus, kuri, ejot vecāku pēdās, patlaban jau veido Latvijas mūzikas vēsturi."
Viņa arī piebilst, ka īpašs gandarījums būs atkal redzēt, dzirdēt visas mūzikas grupas, solistus, kas bijuši klāt festivāla "Bildes" dzimšanas laikā un turpmāko gadu koncertos.
Šā gada festivāla dažādās norises būs interesantas un izzinošas arī mākslinieku bērniem, mazbērniem un pat mazmazbērniem.
Fotoizstāde par personificētām pastkastēm
Apmeklējot koncertus VEF Kultūras pilī 11., 12. oktobrī un 8., 9. novembrī, šī greznā nama foajē būs skatāma fotoizstāde ""Bilžu" dalībnieku mākslinieciskotās pastkastes Latvijā 2020–2023". Gados, kad nenotika tradicionālais koncertu festivāls, "Bilžu biroja" direktore Tija Auziņa organizēja cita veida mākslas akcijas. Turpinot mūzikas un mākslas festivāla "Bildes 2019" izstādē "Pastkastītes" un akcijā "ApGlezno un noBildē arī Tu savu pastkastīti!" iesākto, "Bilžu" mūziķi un mākslinieki 2020. gada vasarā devās braucienā pa Kurzemi un 2021. gada vasarā pa Vidzemi, lai dāvinātu pašu apgleznotās pastkastītes uzņēmumiem un kultūras norišu vietām.
Savukārt 2022. gadā organizēja radošo braucienu pa Zemgali un Sēliju. Tija Auziņa: "Ne visi aizdomājas, cik būtiska nozīme ir pastkastei. Lai arī aizvien retāk saņemam sūtījumus, tomēr pastkastīte ir mūsu apdzīvotās vietas, arī vides vizītkarte, kas liecina par mūsu saimnieka stāju, izjūtu, prasmi un estētiku. Ir taču patīkamāk saņemt sūtījumu glīti sakoptā, nevis vecā nolupušā vai sarūsējošā pastkastē." Pateicoties šīm "Bilžu" organizētajām pastkastīšu apgleznošanas akcijām, kurās iesaistīja arī vietējos laikrakstus, skolas, mūsu valsts vide kļuvusi daudz sakoptāka, glītāka. Personificētās mākslinieciska dizaina pastkastītes no māksliniekiem saņēma, piemēram, Kurzemē: Šokolādes muzejs Pūrē, kafejnīca "Apšukrogs", Kandavas tūrisma informācijas centrs, Kandavas novada muzejs, Kalnmuižas pils, Valdeķu muiža – tās pastkaste tika rotāta ar šai pilij raksturīgo arhitektūras elementu gliemežnīcas attēlu.
Vidzemē pie pastkastītēm tika, piemēram, kafejnīca "Fazenda" Siguldā, uzņēmums "Straupes piens", Pasaules latviešu mākslas centrs Cēsīs, Ungurmuiža, E. Veidenbauma muzejs "Kalāči", Mucu muzejs Valmieras novadā un lauku sēta "Lantus". Aizkraukles novadā – Ērberģes muiža, Aizkraukles vēstures un mākslas muzejs "Kalna ziedos", Jāņa Jaunsudrabiņa muzejs "Riekstiņi" Neretā, Aizkraukles novada un Kokneses Tūrisma informācijas centrs un Bilstiņu ciema desmit vēsturiskās mājas u. c.