Piedāvājam ieskatu aktuālo kultūras notikumu kalendārā.
LSO – Rundāles pilī
Sestdien, 28. septembrī, Liepājas Simfoniskais orķestris diriģenta Gunta Kuzmas vadībā atgriezīsies majestātiskajā Kurzemes hercogu vasaras rezidencē Rundāles pilī. Orķestra metāla pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu ansamblis pils Baltajā zālē atskaņos Viļņa Šmīdberga un Riharda Dubras jaundarbus, kā arī Anrī Tomazī "Liturģiskās fanfaras".
Latgales rūžeņu pieminot
Sestdien, 28. septembrī, Latgales vēstniecības "Gors" Lielajā zālē skanēs piemiņas koncerts "Kā tauriņi gaismā", kas veltīts par Latgales rūžeņu dēvētās dziedātājas Aijas Rimšas piemiņai. Tajā piedalīsies mūziķi un Aijas līdzgaitnieki, lai atgādinātu un iepazīstinātu plašāku auditoriju ar viņas kā talantīgas personības dzīvi, ceļu no pirmās dziesmas līdz pēdējai, nenodziedātajai.
"Liepājas mākslas forums" – jau desmito reizi
Septiņi mūzikas, mākslas un laikmetīgās dejas notikumi, kas iedrošinās apzināties gan pašiem sevi, gan apkārtējo un pārlaicīgo pasauli. Tik piesātināta šoruden būs jau desmitā mūsdienu mākslas festivāla "Liepājas Mākslas forums" (LMF) programma, ko varēs baudīt nedēļas nogalē no 27. līdz 29. septembrim.
"Šogad par kopējo festivāla tēmu esam izvēlējušies "Pēctecību" un ne tikai, lai reflektētu par festivāla nākamajiem dzīves gadiem, bet arī apzināti padomātu par mūsu sabiedrības un katra indivīda tālāk būšanu. Dzīvojam saspringtā laikā, kas ieskauj mūs arvien lielākas neziņas un skumju krāsās. Un tieši tā tiek raksturoti slavenā mākslinieka Marka Rotko milzīgie tumši violetie audekli Rotko kapelā Hjūstonā, kas aicina ieskatīties sevī, padomāt un rast spēku," stāsta festivāla mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča. "Rotko kapelas" nosaukumu nes vēl viens iespaidīgs mākslas darbs – amerikāņu komponista Mortona Feldmena kompozīcija –, kas kļuvis par festivāla desmitgades centrālo darbu.
Piektdien, 27. septembrī, LMF atklās kuratores Ineses Rozentāles veidota vizuālās mākslas izstāde "Izaugsmes stāsti", kur būs skatāmi SEB glezniecības stipendijas laureātu – Neonillas Medvedevas, Ata Jākobsona, Zanes Tučas, Elzas Sīles, Laimdotas Steķes, Klāva Lora, Madaras Neikenas, Zīles Ziemeles, Sandras Strēles, Kristapa Priedes, Annas Pommeres un citu – darbi.
Foruma pirmais mūzikas notikums būs "Lielajai Mūzikas balvai 2023" nosauktā Krista Auznieka monoopera "Apzināšanās", kas Latvijā izskanēs vien otro reizi. To veido ne tikai mūzika, bet arī senajā budistu tekstu pāli valodā izteikts cilvēka apzināšanās ceļš, kur Evijas Vēberes ēteriskā balss kļūst par garīgu telpu. Māksliniece Katrīna Neiburga zāli būs pārvērtusi nepieredzētā telpā, kurā solistei un trio "Art-i-Shock" būs pavisam īpaša vieta. Katru gadu festivālu atklāj ar ballīti, kas arī šogad būs unikāla pieredze Evijas Vēberes un Elīnas Silovas vadībā.
Ik dienas liepājnieki dodas iegādāties svaigu pārtiku Liepājas Pētertirgū. Pavisam citādi uz šo vietu sestdien, 28. septembrī, aicinās paskatīties norvēģu un japāņu horeogrāfi Haine Avdāls un Jukiko Šinozaki, kuri radošā sinerģijā ar Latvijas mākslinieku apvienību "IevaKrish" un citiem dejotājiem uzburs īpaši šai vietai adaptētu laikmetīgās dejas izrādi "Aizņemtā ainava" ("Borrowed landscape").
Festivāla centrālais notikums būs atskaņojums Mortona Feldmena meistardarbam "Rotko kapela", kas sestdien, 28. septembrī, skanēs kopā ar Latvijas Radio kori Kaspara Putniņa vadībā un pašmāju izcilākajiem instrumentālistiem. Tāpat kā Marka Rotko kapela Hjūstonā, šis skaņdarbs klausītājiem kalpos kā mierinājuma meklējoša pārdomu vieta. Pirms šā meistardarba uz iekšējām pārdomām vedinās Karolīnas Šo, Džona Keidža, Stīva Reiha un Tosjio Hosokava skaņdarbi.
Svētdienas, 29. septembra, rītā bērni no trīs līdz sešiem gadiem un vecāki aicināti uz Lienas Šmukstes radīto sajūtu izrādi "Gadalaiki", kur skatītāji kopā ar aktrisēm Rūtu Dišleri un Ilzi Bloku caur spēli, mūziku un kustību varēs izdzīvot mainīgos gadalaikus. Festivāla noslēgumā pirmatskaņos īpaši festivālam veidotu jaundarbu. Nedēļas garumā vasaras rezidencē PAiR, Pāvilostā izcila mākslinieku komanda – pianisti Roberts Flaics, Rihards Plešanovs un dzejniece Madara Gruntmane – radīs Rekviēmu nezināmajai pēcnāves dzīvei.
Iedomu realitātes
Stāsti balsij un klavierēm. Tā ir vokālās kamermūzikas programma, kurā satiekas franču ironiskie postimpresionisma ģēniji Fransiss Pulenks un Moriss Ravēls un 20. gs. britu eklektiskie komponisti Bendžamins Britens un Ralfs Vons-Viljamss. Var teikt, ka koncertā piedalīsies divas balsis, 88 melnbalti taustiņi, četri dažādi stāsti – vokālie cikli kā četras īsfilmas, kuras klausītājs izkrāso un atdzīvina pats ar savām iedomu krāsām. Koncertā piedalīsies mecosoprāns Irma Pavāre, baritons Nauris Indzeris, pianiste Helēna Laukmane, gaismu partitūru veidos Ivars Vācers.
JRT – jauna "Melnā piena" versija
Piektdien, 27. septembrī, Jaunajā Rīgas teātrī pirmizrādi piedzīvos "Melnais piens" Alvja Hermaņa režijā – kādreiz leģendāra JRT izrāde, kopš kuras rašanās aizritējuši jau 15 gadi. JRT norāda, ka teātrim nav obligāti vienmēr jābūt balstītam uz destrukciju un konfliktiem. Tas var būt arī par harmoniju un skaistumu, kaut arī skumju. Vizuāli poētisks iestudējums, kur horeogrāfija un dokumentāli latviešu stāsti metaforu valodā vēsta par to pazaudēto paradīzi, no kuras mēs visi nākam un kuru atceramies tikai miglaini. Toreiz izrāde apbraukāja pasauli – no Eiropas līdz Latīņamerikai – , un poētiskais stāsts par latviešu saiti ar dabu un kosmosu kļuva universāls un saprotams arī tālu prom no Latvijas. Nu JRT radījis jaunu šīs izrādes versiju – it kā to pašu, tomēr atjauninātu un uzlabotu. "Jo no 2024. gada perspektīvas arī šis tas ir mainījies." Lomās – Vilis Daudziņš, Elita Kļaviņa, Sandra Kļaviņa, Jana Čivžele, Kristīne Krūze, Aminata Grieta Diarra.