Sestdien, 18. maijā, Latvija jau 20. reizi piedzīvos Muzeju nakti, kas muzejiem, izstāžu zālēm un citām kultūras iestādēm sniedz iespēju pamatīgi noapaļot uz augšu apmeklētības skaitļus, pie reizes atgādinot par savu pastāvēšanu, kas reizēm mūsu valsts kultūrpolitikai, šķiet, ir paslīdējusi garām vai tiek uztverta kā "neizbēgamais ļaunums", jo muzeju taču esot par daudz. Un tāpēc kādam no tiem – Rīgas vēstures un kuģniecības muzejam, kas tikko nosvinēja 250. jubileju, – var ļaut vienkārši sagrūt.

Reklāma

Šogad Muzeju nakts nejauši, bet skaisti simboliski sakrīt ar Starptautisko muzeju dienu un tās tēmu "Muzeji izglītībai un pētniecībai". Līdz ar to arī Muzeju nakti vienojošā tēma ir "Izzināt un iegūt, pētīt un saprast".

Pasākums tradicionāli norisināsies no sestdienas vakara plkst. 19 līdz svētdienas pirmajai rīta stundai vai ilgāk. Ieeja muzejos akcijas laikā ir bez maksas.

Jau ierasts, ka katra kultūras iestāde ir sagatavojusi savu Muzeju nakts programmu, ar ko visērtāk iepazīties to mājaslapā. "Kultūrzīmes" no plašā piedāvājuma šoreiz vēlas izcelt trīs.

MUZEJU NAKTS IZLASE

  • Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs ar devīzi "Docendo discimus" jeb "Mācot citus, mācāmies paši" piedāvā skatīt laikmetīgās mākslas izstādes, ļauties jaunrades procesam un pieredzēt poļu keramiķu veidotu ugunīgu mākslas performanci. Tikai Muzeju nakts laikā muzejā būs ekskluzīvi pieejama ukraiņu mākslinieka Vjačeslava Pasinoka izstāde "Cerība bērna acīm". Tajā apskatāmos keramikas objektus mākslinieka vadībā darināja ukraiņu bērni, kas tvērās no bombardēšanas Harkivas metrostacijā. Rotko muzeja pagalmā varēs digitāli piedzīvot Pētera Martinsona keramiku papildinātajā realitātē. Pasākums noslēgsies mākslas dārzā pie Martinsona mājas, kur poļu keramiķi Alīcija un Dmitrijs Bulavka-Fankidejski performatīvi atklās vērienīgu uguns skulptūru.
  • Liepājā paredzēti vairāki muzikāli priekšnesumi. Liepājas muzeja dārzā uzstāsies grupa "Dziļi violets", bet Liepājas interjera muzeja pagalmā – postfolkloras grupas "Iļģi" koncerts un uguns šovs. Liepājas muzejs, Liepājas 17.–19. gs. interjera muzejs "Hoijeres kundzes viesu nams", Liepājas okupācijas muzejs un Karostas cietums aicinās ikvienu liepājnieku un pilsētas viesi doties aizraujošā ceļojumā laikā, godinot Liepājas un tās apkārtnes bagāto kultūras mantojumu.
  • Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM) piedāvās doties tematiskā rakstniecības un mūzikas personību ceļojumā, kas ievada RMM topošo pastāvīgo ekspozīciju "Prokrastinācija & Radīšana", un ieskatīties, kas muzejam vēderā jeb kas atrodams muzeja krātuvēs.

Rolanda Kaņepa nopietnība

Rolands Kaņeps. Avilas Terēze. 1973. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija.

Viņš bija ne vien izcils gleznotājs, bet arī izsmalcināts senlietu pazinējs un kolekcionārs. Rolanda Kaņepa (1925, Rīga – 2011, Ņujorka) vārds līdz šim nav skaļi izskanējis latviešu mākslas kopainā. Arī tāpēc nozīmīga ir izstāde "Svētā nopietnībā. Rolands Kaņeps", kas jau no 11. maija līdz 25. augustam ciklā "Paaudze" apskatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas otrā stāva labā spārna zālēs.

Saderīgie un nesaderīgie pāri

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja (RVKM) Mazajā izstāžu zālē apskatāma portretu izstāde "Saderīgi pāri" – kopumā 60 gleznas, zīmējumi, grafikas un miniatūras, kas darinātas no 17. līdz 20. gadsimtam. Izstādes autore Inga Karlštrēma stāsta, ka, to veidojot, vairāku nezināmo pāru portretos izdevies atpazīt prominentas personas, arī kādu slepenu mīļāko pāri. Pāru portretu tēmas izpētes gaitā ir izdevies atkal apvienot nejauši izšķirtus pāru portretus, uzmeklējot trūkstošos pāriniekus citu Latvijas muzeju krājumos, lai uz izstādes laiku savā būtībā nešķiramos portretus no jauna varētu demonstrēt kopā. Vairāku izstādīto pāru portretu identitāte joprojām paliek neskaidra, bet par pārējiem ir izdevies noskaidrot gana daudz, lai apgalvotu, ka portretos attēloto saderīgo pāru vidū ir jaunlaulāti, ilgi un laimīgi laulāti, nelaimīgi laulāti, aiz aprēķina saderināti, pēc pašu gribas šķirti un arī nešķirami pāri. Izstādes sadarbības partneri ir Rundāles pils muzejs un Latvijas Nacionālais mākslas muzejs.

Veltījums dizainam

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā apskatāma izstāde "Pavasaris", kas ievada jaunu četru "pop-up" izstāžu sēriju "Dizaina procesi tuvplānā", kas veltīta muzeja 35. gadadienai. Projekta iecere ir inovatīvā formātā atspoguļot aktuālās norises latviešu mūsdienu dizainā, integrējot tās muzeja trešā stāva pastāvīgajā ekspozīcijā "Dizaina process". Cikla izstāžu koncepts un vizuālais noformējums rod iedvesmu kādā no četriem gadalaikiem, izceļot gan sezonai raksturīgo krāsu gammu, gan latviešu dizaina tradicionāli ciešo saistību ar organiskām formām, dabisku materiālu un faktūru lietojumu. Katrā izstādē tiks parādīti vairāku pazīstamo uzņēmumu veiksmes stāsti.

Japāņu māksla Liepājā

Japāņu māksla Liepājā.

Rīt, 16. maijā, plkst. 17 Liepājas muzejā atklās Japānas Tohoku reģiona lietišķās mākslas izstādi "Pārsteidzošā Japānas Tohoku lietišķā māksla". Tajā iekļautie 70 mākslas darbi atspoguļo populārākos ikdienā lietojamos priekšmetus, arī kimono, aizslietņus, keramikas un metāla traukus, pinumus, gravīras un citus interjera priekšmetus.

Supervaroņi un orķestris "Rīga"

No 12. maija līdz 2. jūnijam Rīgā Ģimenes mēnesī divas reizes izskanēs orķestra "Rīga" koncerts "Supervaroņi" diriģenta Valda Butāna vadībā – piektdien, 17. maijā, plkst. 17 kultūras pilī "Ziemeļblāzma" un sestdien, 18. maijā plkst. 12 kultūras centrā "Imanta". Koncertprogrammā klausītāji satiksies ar dziedātājiem Daumantu Kalniņu un Zani Dombrovsku.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.