Jūras zivis neatšķiras ar īpašu piesardzību. Pastāv uzskats, ka tas lielās konkurences dēļ. Līdz ar to – tāpat kā ķerot gandrīz jebkuras citas zivis jūrā, arī saidas makšķerēšanā nav īpašu viltību.
Lai gan ikviens no mums ir redzējis saldētas saidas veikalu plauktos un, visticamāk, daudziem ir bijusi iespēja un vēlme to nobaudīt, lielākajai daļai makšķernieku saidas joprojām ir nedaudz eksotiskas zivis. Iespējams, pie vainas ir lielais attālums, kur tās mīt. Ceļš līdz makšķerēšanas vietām tiešām būs jāmēro patālāks, jo Baltijas jūrā saida ir reta ieceļotāja. Toties ievērojami saidas krājumi ir Ziemeļjūrā, piemēram, pie Norvēģijas krastiem.
Paisuma laikā dažādu sugu zivju bari tiecas uz krastu, lai atrastu to, ko ūdens no krasta ieskalo: dažādus smilšu tārpus, kukaiņus un mušiņas, bieži vien arī spāres. Steigā jūras zivīm nav laika apsvērt makšķernieka sagatavotos piedāvājumus. Zivis ēsmu satver alkatīgi un praktiski norij veselu, to īpaši nekošļājot.
Tā nav karpa vai breksis, kurš kā kaprīza jaunkundze pats nezina, ko vēlas, pusstundas laikā savu ēdienkarti nomainot vairākas reizes.
Bet par veiksmīgu makšķerēšanu var runāt tikai tad, kad ir jau kaut kas noķerts. Tāpēc, lai jau pēc pirmā izbraukuma mēģinājuma nezustu vēlme domāt, ka saidu ir viegli noķert, vajadzētu vispirms iegūt kaut minimālu priekšstatu par zivs paradumiem, garšas vēlmēm un īpatnībām.
Kad jāmakšķerē saidas?
Saidas ķeras visu gadu. Lielākā problēma tās atrast ziemā, jo gada aukstajos mēnešos tās vienkārši labprātāk uzturas ūdens dzīlēs, taču tur tās turpina aktīvi baroties.
Martu var uzskatīt par makšķerēšanas sezonas sākumu no krasta vai mola. Šajā laikā zivis sāk aktīvi baroties piekrastē ar bezmugurkaulniekiem un sīkākām zivtiņām. Visintensīvāk tās barojas augustā–septembrī, bet ar novembri saidu aktivitāte samazinās.
Ikdienas saidu aktivitāšu svārstības ir saistītas ar plūdmaiņām (paisumiem un bēgumiem). Tāpēc
pirmais, kas makšķerniekam ir jāizdara, ir jāuzzina no vietējiem copmaņiem, kad ir paisums un kad bēgums attiecīgajā reģionā. Tas jāņem vērā, plānojot copi.
Makšķerēšana jāsāk apmēram divas stundas pirms plūdmaiņas. Tieši šo divu stundu laikā būs saidu aktivitāšu maksimums. Pēc tam kad paisuma maksimums ir pagājis un sācies bēgums, zivju aktivitāte pakāpeniski samazinās.
Visaktīvākā saidu cope noris tieši rīta agrumā, kad sākas paisums. Saidu nakts makšķerēšana arī ir diezgan efektīva. Bieži vien pieredzējuši makšķernieki saidu nakts copi apvieno ar jūras zušu copi, kas arī ķeras galvenokārt tikai naktī.