Gribu uzzināt vairāk par augu 'Chrysopogon zizanioides' jeb vetīveru, kas palīdzot attīrīt piesārņotas vietas. Kā to pareizi iestādīt un kop? Jautā Valentīna Dobelē.

Attīra no dažādiem piesārņojumiem

Vetīvers ir superliela, strauji augoša tropu un subtropu graudzāle. Pasaulē plaši kultivē atlasītu sterilu formu, kas dabiskos apstākļos zied, bet neveido sēklas. 

Pie mums, audzējot siltumnīcā kā istabas augu, vetīvers var sasniegt 2 metru, bet dabiskos apstākļos – pat 3 metru augstumu. Mūžzaļās lapas ir garas un diezgan stingras. Augam ir ļoti plaša sakņu sistēma: saknes var izaugt pat 5 metrus garas. 

Vetīvers ir superliela, strauji augoša tropu un subtropu graudzāle.

“Tropu un subtropu valstīs vetīveru izmanto vides saglabāšanas projektos aizsardzībai pret augsnes eroziju, kā biofiltru ūdenstilpju attīrīšanai, tajā skaitā degradētās un piesārņotās teritorijās, jo tas spēj efektīvi uzņemt dažādu veidu kaitīgos savienojumus: nitrātus, smagos metālus, pesticīdu atliekas, naftas produktus. Latvijas Universitāte ir pirmā no Ziemeļeiropas zinātnes institūcijām, kas kopš 2017. gada pēta vetīvera bioloģiskās īpašības, izturību pret smagajiem metāliem, kā arī izmēģina izmantošanas iespējas piesārņotu ūdenstilpju attīrīšanai. Pirmie vetīvera plosti tika palaisti 2018. gada vasarā Viesturdārza dīķī un Daugavas attekā Kīleveina grāvī,” stāsta LU Bioloģijas fakultātes Augu fizioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģederts Ieviņš.

Pavasarī stāda, rudenī novāc

Mūsu  klimatiskajos  apstākļos  vetīvers pastāvīgi augt ārā nevar, jo, augsnes temperatūrai pazeminoties zem 14 °C, tas pārstāj augt (iestājas miera periods) un spēj izturēt vien nelielu salu. Lai izveidotu pilnu ciklu, ziemā vetīvers jātur vismaz 4 °C temperatūrā un minimāli jālaista (augsni nedrīkst iekaltēt). 

Pavasarī pirms stādīšanas cerus sadala, vienlaikus arī apgriež saknes pārdesmit centimetru garumā. 

Pēc tam stāda augsnē ap 50 cm attālumā citu no cita vai lieto kā peldošo ūdensaugu. 

Vetīveru arī var izmantot dārzā kā krāšņumaugu mēreni mitrās un pat pārmitrās vietās, jo augs labi panes appludināšanu. 

Liekot ūdenstilpē (piesārņotā grāvī vai dīķī), augus iestiprina piemērota materiāla (piemēram, izturīgas plastmasas) režģī, lai saknes brīvi peldētu ūdenī un, to noenkurojot vai piesienot, straume vai vējš neaiznestu prom. 

Vismaz triju mēnešu garumā vetīvers pārtiek no minerālvielām, kas izšķīdušas ūdenī, tostarp gan saknēs, gan lapās uzkrāj kaitīgos savienojumus. Rudenī augus izņem ārā un likvidē, pavairošanai atstājot vien dažus stādus. 

Uzziņa

  • Vetīvera saknes satur aromātiskas ēteriskās vielas, tāpēc pasaulē tās plaši izmanto parfi mērijā, pārsvarā kā vīriešu smaržu komponentu.
  • Graudzāle viegli pavairojas ar ceru dalīšanu, tajā pašā laikā tā nevar kļūt par invazīvu kultūru, jo augam nav ložņājošu sakneņu vai dzinumu un augs nav ziemcietīgs.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.