Skujkoku un lapu koku apaļkokiem pagājušā gada otrajā pusgadā vidējā iepirkumu cena samazinājās salīdzinājumā ar pirmo pusgadu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Tostarp lielākais cenas kritums bija bērza zāģbaļķiem, kuru diametrs ir 18-24 centimetri, un melnalkšņa zāģbaļķiem, kuru diametrs ir 18-24 centimetri.

2023. gada otrajā pusgadā, salīdzinot ar pirmo pusgadu, no skujkoku zāģbaļķiem visvairāk cenas samazinājās egles apaļkokiem, kuru diametrs ir līdz 14 centimetriem, - par vidēji par 17% jeb 14 eiro kubikmetrā, priedes apaļkokiem līdz 14 centimetriem diametrā - par vidēji 15% jeb 14 eiro kubikmetrā, kā arī priedes apaļkokiem 14-18 centimetru diametrā - par vidēji 14% jeb 13 eiro kubikmetrā. 

Mazāks iepirkuma cenu samazinājums bija priedes zāģbaļķiem 18-26 centimetru diametrā un priedes zāģbaļķiem virs 26 centimetriem diametrā - vidēji par deviņiem eiro kubikmetrā, egles zāģbaļķiem virs 26 centimetri diametrā - vidēji par astoņiem eiro kubikmetrā, kā arī egles zāģbaļķiem 14-18 centimetru diametrā - vidēji par septiņiem eiro kubikmetrā. 

Vismazāk cenas saruka egles zāģbaļķiem, kuru diametrs ir virs 26 centimetriem, - par vidēji 7% jeb astoņiem eiro kubikmetrā.

CSP norāda, ka 2022. gada otrajā pusgadā bija sasniegtas augstākās apaļkoku iepirkuma cenas pēdējo gadu laikā. 2023. gada sākumā pasaules ekonomiku turpināja ietekmēt sarežģītā ģeopolitiskā situācija, saglabājās augsta inflācija un banku procentu likmes. Pieaugot būvniecības nozares izmaksām, tās aktivitāte un pasūtījumi samazinājās. Kokapstrādes ražošanas jaudas apsīka. 

Lai neciestu zaudējumus, ražotāji izmantoja zāģmateriālu krājumus noliktavās, kas bija iepirkti par augstākām cenām. Krītoties pieprasījumam pēc kokmateriāliem, to cenas tirgū samazinājās. 

Tāpat 2023. gada pavasarī Latvijā bija labvēlīgi laika apstākļi astoņzobu mizgraužu izplatībai, tika izsludināta ārkārtas situācija, bet vasaras otrajā pusē plosījās vētra. Lai novērstu mizgraužu ieviešanos, mežizstrādātājiem savlaicīgi bija jāveic kaitēkļa izplatības ierobežošanas pasākumi.

2023. gada otrajā pusgadā, salīdzinot ar pirmo pusgadu, no lapu koku apaļkokiem lielākais cenu kritums bija bērza zāģbaļķiem 18-24 centimetru diametrā - par vidēji 28% jeb 35 eiro kubikmetrā, melnalkšņa zāģbaļķiem 18-24 centimetri diametrā - par vidēji 26% jeb 24 eiro kubikmetrā, apses zāģbaļķiem virs 24 centimetriem diametrā - par vidēji 22% jeb 21 eiro kubikmetrā un apses zāģbaļķiem 18-24 centimetru diametrā - par vidēji 20% jeb 16 eiro kubikmetrā. 

Mazāks cenu samazinājums bija melnalkšņa zāģbaļķiem virs 24 centimetri diametrā - par vidēji 15% jeb 13 eiro kubikmetrā un B kategorijas bērza finierklučiem - par vidēji 9% jeb 12 eiro kubikmetrā. 

Vienlaikus neliels cenu pieaugums bija taras klučiem - par vidēji par 5% jeb trim eiro kubikmetrā, A kategorijas finierklučiem - par vidēji 2% jeb 3 eiro kubikmetrā un bērza zāģbaļķiem virs 24 centimetriem diametrā - par vidēji 2% jeb diviem eiro kubikmetrā.

Savukārt pērn otrajā pusgadā salīdzinājumā ar 2022. gada otro pusgadu globālo krīžu, pasaules ekonomikas izaicinājumu un nestabilitātes ietekmē kopumā kokmateriālu cenas tirgū bijušas augšupejošas. 

No skujkoku zāģbaļķiem visvairāk cenas gada laikā palielinājās egles zāģbaļķiem līdz 14 centimetri diametrā - par vidēji 27% jeb 34 eiro kubikmetrā un priedes zāģbaļķiem līdz 14 centimetriem diametrā - par vidēji 26% jeb 35 eiro kubikmetrā. Pārējiem skujkoku zāģbaļķiem cenu samazinājums bija no 1% līdz 11%. Vismazākais cenu samazinājums bija egles zāģbaļķiem 14-18 centimetru diametrā - par vidēji 1% jeb septiņiem eiro kubikmetrā, bet visvairāk cenas samazinājās priedes zāģbaļķiem virs 26 centimetriem diametrā - par vidēji 11% jeb diviem eiro kubikmetrā.

Šajā periodā lapu koku iepirkumu cenas palielinājās. 

Tostarp lielākais iepirkuma cenu pieaugums bija bērza zāģbaļķiem 18-24 centimetru diametrā - par vidēji 42% jeb 73 eiro kubikmetrā, melnalkšņa apaļkokiem 18-24 centimetri diametrā - par vidēji 38% jeb 51 eiro kubikmetrā un B kategorijas bērza finierklučiem - par vidēji 35% jeb 57 eiro kubikmetrā. 

Mazāks cenu pieaugums bija A kategorijas finierklučiem - par vidēji 23% jeb 30 eiro kubikmetrā, bērza zāģbaļķiem virs 24 centimetriem diametrā - par vidēji 23% jeb 26 eiro kubikmetrā un taras klučiem - par vidēji par 22% jeb 11 eiro kubikmetrā.

Pārējiem lapu koku zāģbaļķiem cenu palielinājums bija no 3% līdz 18%. Vismazākais cenu pieaugums bija apses zāģbaļķiem virs 24 centimetriem diametrā - par vidēji 3% jeb 24 eiro kubikmetrā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.