Sunny -2 °C
S. 20.04
Mirta, Ziedīte
Energoefektīvi būvmateriāli un to loma mūsdienīgā siltumizolācijā.
Energoefektīvi būvmateriāli un to loma mūsdienīgā siltumizolācijā.
Foto: Publicitātes

21. gadsimtā energoefektivitāte būvniecības jomā ir kļuvusi par ļoti svarīgu jautājumu. Ēku ilgtspējīgai projektēšanai un celtniecībai ir nozīmīga loma, mazinot resursu patēriņu un ietekmi uz vidi.

Šo centienu galvenais mērķis ir tādu siltumizolācijas materiālu izmantošana, kas ne tikai veicina energoefektivitāti, bet arī sekmē ērtu dzīves vidi. Šajā rakstā papētīsim siltumizolācijas materiālu nozīmi, pievēršoties minerālvatei, akmens vatei un īpaši iedziļinoties nozares līderu Rockwool un Paroc izstrādājumos.

Siltumizolācijas materiālu nozīme

Siltumizolācijas materiāli palīdz ietaupīt darba un enerģijas patēriņu ēkās. Tas nozīmē mazākas apkures izmaksas, salīdzinot ar ēkām, kuras nav izolētas. Izolācijas materiāli, kavējot siltuma pārnesi, palīdz uzturēt stabilu iekštelpu temperatūru, mazinot izmaksas par apkuri un vajadzību pēc dzesēšanas sistēmām. Tas ne tikai saudzē iemītnieku maciņus, maksājot rēķinus par enerģiju, bet arī palīdz ievērojami samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas, kas ir saistītas ar enerģijas ražošanu.

Minerālvate un akmens vate

Dažādu veidu siltumizolācijas materiāli atbilst dažādām būvniecības vajadzībām. Minerālvate un akmens vate izceļas ar savu daudzpusīgo pielietojumu un veiktspēju. Šie izstrādājumi ir slaveni ar lieliskām siltumizolācijas īpašībām un ugunsizturību.

Minerālvate

Minerālvate ir plaša kategorija, kas ietver tādus materiālus kā akmens vate un stikla vate. To ražo, kausējot dabiskos minerālus vai sintētiskos materiālus un pēc tam veidojot izkausēto materiālu šķiedrās. Minerālvate tiek plaši izmantota būvniecībā tās siltuma izolācijas īpašību, ugunsizturības un daudzpusības dēļ.

Akmens vate

Akmens vate, minerālvates apakštips ir īpaši iegūta no dabīgiem iežiem. Ražošanas process ietver iežu kausēšanu augstā temperatūrā, šķiedru veidošanu un to saspiešanu dažādās formās. Akmens vatei ir daudzas kopīgas īpašības ar minerālvati, taču tā bieži tiek reklamēta kā ilgtspējīga, jo izstrādē tiek izmantotas bagātīgas un dabīgas izejvielas.

Minerālvates un akmens vates salīdzinājums

Salīdzinot minerālvati un akmens vati, jāsecina, ka abiem materiāliem ir lieliskas siltuma izolācijas īpašības un ugunsizturība. Tomēr atšķirības slēpjas to ražošanas procesos un ilgtspējības aspektos. Akmens vate ar savu dabisko izcelsmi bieži tiek uzskatīta par videi draudzīgāku salīdzinājumā ar citām minerālvatēm.

Rockwool akmens vate

Rockwool - ievērojamākais zīmols izolācijas materiālu nozarē, specializējas akmens vates ražošanā. Viņu produkti ir izstrādāti, izmantojot rūpīgu procesu, kas ietver dabisko iežu kausēšanu un vērpšanu augstas veiktspējas šķiedrās. Rockwool akmens vate izceļas ar savu izturību, ugunsizturību un skaņas izolācijas īpašībām.

Rockwool produktu kvalitāte:

●       Rockwool apņemšanās nodrošināt ilgtspējīgu būvniecību izpaužas tā produktu energoefektīvajās vienībās. Izcilās siltuma izolācijas un ugunsizturības īpašības padara Rockwool akmens vati par ideālu izvēli ēku energoefektivitātes uzlabošanai. Papildus izolācijai šie produkti palīdz radīt veselīgāku iekštelpu vidi, efektīvi pārvalda mitrumu un novērš pelējuma augšanu.

●       Ar Rockwool vati sienas var siltināt gan no ārpuses, gan iekšpuses. Vispopulārākais veids, kā siltināt, nezaudējot telpu, ir siltumizolācija no ārpuses. Pēc sienu siltināšanas tiek nodrošināta ievērojami augstāka energoefektivitāte un aizsardzība pret troksni. Telpu mikroklimats kļūst ievērojami patīkamāks.

●       Jumts, bēniņi un pažobeles – tās ir vietas, kur tiek zaudēts vislielākais siltuma daudzums, tāpēc ir svarīgi parūpēties par šo ēkas elementu pareizu siltumizolāciju. Ar Rockwool palīdzību atradīsit vēdināma slīpā jumta, pažobeles un neekspluatējamas pažobeles siltinājuma risinājumus.

Reklāma

●       Akmens vate ar lielāku blīvumu lēzenajiem jumtiem tiek izmantota kā siltumizolācija un pretuguns aizsardzība. Akmens vate pie jumta konstrukcijas darba gaitā tiek piestiprināta mehāniski. Pateicoties unikālai šķiedru struktūrai un vaļēju, savstarpēji saistītu poru sistēmai, Rockwool akmens vates izstrādājumi izceļas ar lielu ūdens tvaiku caurlaidību, tāpēc lēzeno savietoto jumtu sistēmās tos var ierīkot bez jebkādiem papildu risinājumiem vēdināšanai (piemēram, ventilācijas kanāliem).

●       Apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmu risinājumi aptver daudzus faktorus, piemēram, siltuma un skaņas, un antikondensācijas izolāciju, pretuguns aizsardzību. Rockwool izstrādājumi piedāvā iespējas ventilācijas kanālu un cauruļvadu izolācijai.

●       Ēkas iekšsienu un starpsienu izolācija ir vispopulārākais veids, kā pasargāties no nevēlama trokšņa. Risinājumus starpsienu izolēšanai atradīsiet, izpētot Rockwool piedāvājumus.

Paroc akmens vates

Paroc ir vēl viens slavens zīmols, kas pazīstams ar saviem akmens vates izstrādājumiem. Šie siltumizolācijas materiāli tiek ražoti, izmantojot bazaltu un nodrošinot izturīgu un termiski efektīvu materiālu. Paroc akmens vate ir atzīta par savu daudzpusību, piedāvājot risinājumus dažādiem pielietojumiem dzīvojamās, komerciālās un rūpnieciskās vidēs.

Paroc akmens vate izceļas ar energoefektivitāti, nodrošinot lielisku siltumizolāciju. Tā spēj regulēt temperatūru, kā arī kopā ar skaņas izolācijas īpašībām uzlabo kopējās ēku ērtības. Turklāt Paroc produkti ir labi zināmi kā izturīgi pret kaitēkļiem, kas veicina konstrukciju ilgmūžību un ilgtspējību.

Paroc akmens vate ir izgatavota no īsta akmens - izejmateriāla, kas sniedz vairākas priekšrocības. Tas ir dabiski izturīgs un praktiski neizsīkstošs. Pateicoties sastāvam, tiek panākts ilgtspējīgs un ārkārtīgi izturīgs šķiedru gala produkts.

Paroc akmens vates priekšrocības:

●       Izgatavota no īsta akmens;

●       Sastāv no ~98% gaisa un ~2% akmens šķiedru;

●       Tai ir unikāla dabiski veidotu īpašību kombinācija;

●       Viegli uzstādāma, bez spraugām;

●       Ir noturīga pret uguni un ūdeni;

●       Saglabā savu izolācijas veiktspēju un apmērus visu ēkas dzīves ciklu par spīti temperatūras un mitruma ietekmei;

●       Siltumizolācija uzlabo energoefektivitāti.

Vēl jāatzīmē, ka Paroc akmens vate ir nedegoša, tiek klasificēta kā Euroclass A1 - augstākā Eiropas ugunsdrošības klase ēku materiāliem, kā arī uztur savas uguns aizsardzības īpašības līdz 1000 grādiem. Ugunsgrēka gadījumā tā var saglabāt konstrukcijas no sabrukšanas līdz pat četrām stundām, aizsargājot degošus materiālus. Tātad, tā sniedz papildu laiku, lai cilvēki varētu izglābties ugunsgrēka gadījumā. Tai nav nepieciešama apkope - nodrošina aizsardzību visu ēkas dzīves ciklu. To iespējams izmantot ekstremālos apstākļos, piemēram, kuģniecības nozarē un spēkstacijās.

Siltumizolācija – svarīgākais mūsdienu uzdevums

Eiropas Savienībā ēkas patērē aptuveni 40% no visas enerģijas. Enerģijas krīzē svarīgs ir jautājums: kā mēs varētu regulēt enerģijas patēriņu? Vienkārša atbilde: uzlabojot ēku energoefektivitāti ar labāku siltumizolāciju, jo tādējādi iespējams ievērojami samazināt apkurei un dzesēšanai nepieciešamo enerģiju, atbrīvot to vispārējai lietošanai sabiedrībā un mazinot enerģijas problēmas.

Renovācijas un siltināšanas potenciāls

Eiropas Savienība ir noteikusi mērķi līdz 2050. gadam izveidot vidi, kas nerada nekādas pārmaiņas klimatā. 2050. gadā joprojām tiks izmantots vairāk nekā 85% mūsdienu ēku un 75% no tām pašlaik nav energoefektīvas. Siltinot un uzlabojot nesiltināto ēku siltumizolācijas energoefektivitāti mēs varētu samazināt enerģijas gala pieprasījumu no ēku sektora par 45%.

Salīdzinājumā ar citām metodēm – saules paneļiem, ģeotermālo siltumu – siltumizolācija un tās cena bieži vien ir visrentablākais veids, kā palielināt energoefektivitāti un samazināt izmaksas. Uzlabota siltumizolācijas spēja sniedz labāku dzīves komfortu, jo tā samazina nevēlamus skaņas trokšņus un uztur telpas temperatūru vēlamajā līmenī. Būtībā, jo augstākas ir enerģijas cenas, jo īsāks ir atmaksāšanās laiks jaunam siltumizolācijas risinājumam tādās konstrukcijās kā bēniņi, jumti vai sienas. Atsevišķos gadījumos ietaupījumi ir tik ievērojami, ka investīcijas iespējams finansēt ar naudu, kas iepriekš tika tērēta rēķiniem par enerģiju.

Rūpnieciskās siltumizolācijas enerģētiskās renovācijas atmaksāšanās laiks arī var būt ārkārtīgi īss. Eiropas Investīciju fonda pētījumi liecina, ka rūpnieciskās siltumizolācijas uzlabošanas atmaksāšanās laiks vidēji ir divi gadi vai dažreiz tikai daži mēneši!

Ēku energoefektivitātes uzlabošanas priekšrocības neaprobežojas tikai ar mazākiem enerģijas rēķiniem. Mazāks enerģijas patēriņš ēku sildīšanai un dzesēšanai nozīmē arī mazākas CO2 emisijas. Patiesībā neefektīvi siltinātu ēku pareiza siltināšana ES varētu samazināt CO2 emisijas par 204 miljoniem tonnu katru gadu. Tas ir līdzvērtīgi tam, ja vienu gadu satiksmē nepiedalītos 43 miljoni automobiļu.

Kā izvēlēties piemērotāko siltumizolācijas materiālu

Siltumizolācijas materiāli: izvēloties piemērotāko, rūpīgi jāapsver vairāki faktori. Jāņem vērā materiālu ilgtspējība, ugunsdrošība, siltuma efektivitāte un projekta īpašās prasības.

Padomi un kritēriji siltumizolācijas izvēlei:

1. Materiālu ilgtspējība: ilgtspējīgākai izvēlei apsveriet dabīgas un bagātīgas izcelsmes materiālus, piemēram, akmens vati.

2. Ugunsdrošība: Dodiet priekšroku materiāliem ar izcilām ugunsizturības īpašībām, kas ir ļoti svarīgi iemītnieku drošībai un konstrukcijas ilgmūžībai.

3. Siltuma efektivitāte: Novērtējiet materiāla siltumvadītspēju, lai nodrošinātu tā atbilstību efektīvas izolācijas standartiem.

Rezumējot, energoefektīvu būvmateriālu, īpaši siltumizolācijas materiālu, piemēram, akmens vates un minerālvates izmantošana mūsdienu būvniecībā ir ļoti svarīga. Rockwool un Paroc kā nozares līderi, izmantojot savus akmens vates izstrādājumus, apliecina apņemšanos nodrošināt ilgtspējību un energoefektivitāti. Lasītāji tiek aicināti ņemt vērā to produkcijas priekšrocības siltumizolācijā, ugunsizturībā un kopējo ieguldījumu ilgtspējīgā būvniecībā. Izdarot apzinātu izvēli, gan privātpersonām, gan uzņēmumiem var būt izšķiroša nozīme enerģijas patēriņa samazināšanā un videi draudzīgas būvniecības prakses veicināšanā!

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
PAR SVARĪGO
Reklāma