Makšķerējot apģērbam vēlams būt pieskaņotam apkārtējai videi.
Makšķerējot apģērbam vēlams būt pieskaņotam apkārtējai videi.
Foto: Shutterstock / Latvijas Mediji

Lielākā vai mazākā mērā daudzas zivis izrāda lielu piesardzību, es pat teiktu, bailes no makšķernieka, aizdomīgām ēnām, ēsmām, no resnām makšķerauklām, no trokšņa, kas rodas no laivas vai krasta, no ūdenī iekritušiem svešiem priekšmetiem. Dažkārt šo momentu dēļ nomaskēts makšķernieks ir panākumu atslēga un noteicošais faktors.

Reklāma

Šajā materiālā es centīšos izteikt dažādus apsvērumus par zivju bailīgumu un maskēšanās veidiem, iespējams, mums izdosies noķert pat visbailīgākās zivis.

Par īpaši bailīgām zivīm var uzskatīt meža vimbas, sapalus, foreles, karpas un arī brekšus. Savukārt pie daļēji bailīgām zivīm var pieskaitīt karūsas, raudas, ālantus, pličus un līņus. Par nekaunīgām un bezbailīgām zivīm varam uzskatīt līdakas, samus, ruduļus, asarus un ķīšus.

Protams, šis saraksts ir visai nosacīts. Ir brīži, kad zivis ir ļoti aktīvas un pastiprināti meklē, un interesējas par barību, šādos brīžos vairākums zivju var pilnībā zaudēt savu piesardzību. Un pilnīgi pretēji, kad zivis ir pasīvas, tās kļūst ļoti uzmanīgas, pat asari un līdakas. Liela ietekme zivju bailīgumam ir dziļumam makšķerēšanas vietā, ūdens krāsai, apkārtējās floras klātesamībai, kā arī ūdensaugiem, niedrēm, vilkvālēm un citām dabiskām paslēptuvēm. Makšķerniekus maskē arī vējš, kas rada ņirboņu ūdens virspusē. Protams, es domāju, ka, copējot seklumā, zivis redz makšķernieku stipri labāk nekā tās zivis, kas mīt dziļākās vietās. Caurspīdīgā jeb tīrā ūdenī pat pašas drosmīgākās un bezbailīgākās zivis, redzot makšķerniekus vai kādus aizdomīgus elementus, kļūs piesardzīgas.

Šeit ir kāds nerakstīts likums, kuru vajadzētu ievērot: apģērbam vēlams būt pieskaņotam apkārtējai videi. Lieliski noder dažādu veidu kamuflāžas, attiecīgi vasaras, rudens vai ziemas krāsā. Apģērbs nedrīkst būt košs. Atminos, kā pirms gadiem 40 rakstīja latviešu dižmakšķernieks Ruduļu Juris: “Spilgts un košs apģērbs ir stopsignāls zivīm.”

Pārvietoties pa krastu nepieciešams uzmanīgi un, galvenais, klusi. Soļu troksnis, pie ūdenskrātuves tiešā tuvumā augošo krūmu un koku laušana noteikti atbaidīs pie krasta mītošās zivis.

Ja nemakšķerējat viens, bet kādā patīkamā draugu kompānijā, centieties sarunāties pēc iespējas klusāk. Ja makšķerējat uzmanīgās zivis – raudas vai karūsas –, ieteicams atrasties vienam no otra tālāk, lai nerastos vēlme sarunāties, bet tas nenozīmē, ka tagad drīkstat sabļaustīties. Ja ir nepieciešams sarunāties, tad pēc iespējas klusāk.

Ja krastā aug niedres, krūmi, koki vai augsta zāle, ieteicams paslēpties aiz tiem, bet metienus jācenšas veikt tālāk par šiem šķēršļiem.

Reklāma
Reklāma

Jo caurspīdīgāks ūdens (plus vēl pilnīgs bezvējš), attiecīgi makšķerējamie objekti ir stipri uzmanīgāki, jo tālāks ir jāveic metiens. Dažkārt, lai zivīm nerastos aizdomas, māneklis jāaizmet pat 40 un vairāk metru attālumā.

Saulainajās dienās, protams, ja to atļauj ūdenskrātuves konfigurācija un krasti, makšķerniekam jācenšas, lai saule viņam būtu no sāniem, bet ne sejā vai vēl ļaunāk mugurā. Ja saule spīd acīs, pirmkārt, sliktāk ir pārredzama makšķerēšanas vieta (nepalīdz arī polarizētās brilles), otrkārt, pats esat pārāk apgaismots un pamanāms zivīm. Ja saule spīd no aizmugures, tad jūsu ēna krīt ūdenī, bet to nedrīkst pieļaut.

Makšķerējot no stāviem krastiem, tiltiņiem, makšķernieks kļūst vairāk pamanāms, tātad, ķerot uzmanīgās zivis, jācenšas neizcelties no kopējās kontūras, vēlams, lai zivīm nerastos ne mazāko aizdomu.

Metiens jāveic meistarīgi, protams, metiena tehniku nepieciešams slīpēt, atstrādāt līdz pat sīkumam. Mans tēvs pirms daudziem gadiem pie manas aukliņas piesēja atslēgu (parastu, aptuveni septiņus gramus smagu) un lika mest uz taciņas novietotā plastmasas bļodā. Mums izveidojās kaut kas līdzīgs kastingam, sākumā gāja grūti, patiesībā ļoti grūti, bet ar laiku jau atslēga lidoja arvien tuvāk un tuvāk bļodai. Nepieciešams veikt maksimāli īsu, bet asu metienu. Nevajag atvēzēties un tad nu mest, šis milzīgais atvēziens tikai izbiedēs zivis. Pilnīgi izslēgts, ja pats vai ar kātu aizķersiet piekrastes krūmus, bet lielākā kļūda – ja ar spininga kātu dauzīsiet pa ūdens virsmu. Izbiedētas tiks visas tuvumā esošās zivis.

Man šķiet, ka visvairāk zivis baidās no krastā esošā makšķernieka, nevis no laivā sēdošā. Optimāli iebrist ūdenī garajos gumijas zābakos vai brienamajā kombinezonā. Zivis mazāk baidās no objektiem ūdenī, protams, ja pastāvīgi nepārvietosieties un nemīdīsieties.

Atcerieties, nav iespējams noķert uzmanīgu zivi, to redzot, piemēram, ar polarizējošu briļļu palīdzību. Jā, caur brillēm var redzēt, bet zivs (forele, sapals vai ālants) no piedāvātās ēsmas vai mānekļa vienkārši izvairīsies, varat pat necensties tām piedāvāt ēsmu. Tās arī tevi redz. Aptuveni pēc 30–40 minūtēm no attāluma var mēģināt veikt metienu un zivij piedāvāt mānekli. Jums jābūt pēc iespējas tuvāk ūdenim, lai zivis jūs neredzētu un tām nerastos nekādas aizdomas. Jāuzvedas klusi, un tad ir iespējama cope.

Termins “maskēšanās” attiecas ne vien uz pašu copmani, viņa atrašanās vietu, bet arī uz makšķerēšanas inventāru. Piemēram, kātam jābūt pelēkam, melnam, tumši zaļam vai tumši zilam, visai amizanti izskatās baltie vai koši raibie kāti. Makšķeraukla jāizvēlas maksimāli tieva, bet auklas krāsai vēlams būt pieskaņotai apstākļiem ūdenī, citi izlīdzas ar fluorokarbona auklu, citi ieekonomē naudu un izvēlas makšķerēšanas auklu vismaz ar fluorokarbona pārklājumu (fluorocarbon coated). Ja gultne tumša, tad labāk izvēlēties melnu vai brūnu auklu; ja smilšaina – tad dzeltenu; ja makšķerēts tiek aļģu tuvumā, tad jāizvēlas zaļā. Ja makšķerēts tiek seklos ūdeņos vai vietās, kur jāredz, kā tiek vadīts māneklis, tad labākais risinājums būtu daudzkrāsainā aukla vai multicolors, var izlīdzēties arī ar luminiscējošo vai spilgtajām auklām gaiši zaļā (salātzaļā) vai citrona dzeltenā krāsā. Pavadiņām, sakabītēm, griezulīšiem un citiem aksesuāriem vēlams būt minimālos izmēros, ļoti kompaktiem, cik nu atļauj makšķerēšanas veids vai attiecīgā zivs suga.

Nu, ko? Sākot makšķerēšanu, neaizmirstam par maskēšanos, atceramies par klusumu un esam piesardzīgi, sevišķi, ja vēlamies tikt pie uzmanīgajām zivīm.

  • Lasi žurnālā "Makšķernieka gads 2024":
     
  • Knifi, kā dažādos gadalaikos noķert asari
  • Par drošību uz ūdens un ledus
  • Fakti, kas obligāti jāzina par līdakām
  • Zivīgākās dienas gada griezumā
  • Ekspertu ieteikumi

Abonē žurnālu šeit

"Makšķernieka gads 2024".

 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
MEDNIEKS MAKŠĶERNIEKS
Reklāma