Fog 17.1 °C
S. 15.09
Gunvaldis, Gunvaris, Sandra, Sondra
Īstam makšķerniekam nav sliktu laikapstākļu, ir nepareizs apģērbs. Vasarā makšķerēšanai neliels, silts lietus labi noder. Tiesa, lietainā laikā makšķerēšanas taktika nedaudz jāmaina, jo lielākā daļa zivju izvēlas doties lielākā dziļumā.
Īstam makšķerniekam nav sliktu laikapstākļu, ir nepareizs apģērbs. Vasarā makšķerēšanai neliels, silts lietus labi noder. Tiesa, lietainā laikā makšķerēšanas taktika nedaudz jāmaina, jo lielākā daļa zivju izvēlas doties lielākā dziļumā.
Foto: Shutterstock

Dodoties makšķerēt, mēs ejam ne tikai pēc loma (kuru bieži atlaižam), bet arī pēc patīkamām sajūtām dabā, citi – pēc adrenalīna, kas izstrādājas pēc cīņas ar lielām, plēsīgām zivīm (samiem, līdakām, zandartiem u. c.). Kas mūs mudina doties copēt lietū un sliktos laikapstākļos?

Reklāma

Visas tās pašas sajūtas, ko makšķernieks gūst, atrodoties dabā. Īstam makšķerniekam nav sliktu laikapstākļu, ir nepareizs apģērbs.

Bet vai ierindas makšķerniekam jeb cilvēkam, kurš izbrauc copēt labākajā gadījumā dažas reizes gadā, nelabvēlīgos laikapstākļos tas būtu jādara? Tas ir atkarīgs no daudziem faktoriem: gadalaika, ūdenskrātuves vietējiem apstākļiem, makšķerēšanas metodes, konkrētas zivju sugas vēlmēm. Un labam makšķerniekam zivis piesakās vienmēr; viņš zina, kā pielāgoties jebkuriem apstākļiem.

Sāksim ar to, ka arī lietus var būt dažāds. Tas var būt smalks, bet ilgstošs lietus, smalks, tā saucamais sēņu lietutiņš, lietusgāze ar brāzmainu vēju utt. Vienādības zīmi likt starp šiem lietus veidiem nedrīkst.

Lietus ļoti ietekmē saldūdens ihtiofaunas aktivitāti, tā ļoti atkarīga no vispārējiem laikapstākļiem un dažādiem vietējiem faktoriem. 

Pats par sevi lietus zivīm ir vienaldzīgs, jo zem ūdens tas nav jūtams. 

Tomēr tas:

– veicina skābekļa koncentrācijas palielināšanos ūdenī, sevišķi labvēlīgs tas ir vasarā, karstajā laikā;

– veicina viļņu veidošanos, tas savukārt izskalo barību no ūdens zemākajiem slāņiem;

– padara ūdeni duļķainu, tas var palielināt vai samazināt zivju aktivitātes intensitāti.

Citu laikapstākļu faktoru uzskaite

Sliktajiem laikapstākļiem ir raksturīga atmosfēras spiediena pazemināšanās, ko ļoti jutīgi uztver ihtiofaunas pārstāvji. Ihtiologi uzskata, ka liela nozīme ir īpašai zivju sensoru sistēmai, konkrētāk, sānu līniju receptoriem un peldpūslim.

Straujš atmosfēras spiediena samazinājums jāuzskata par negatīvu faktoru: zivīm nepieciešams kāds laika posms, lai pielāgotos jaunajiem apstākļiem. Taču šis jautājums līdz šai dienai paliek neskaidrs, jo fakts ir tāds, ka zivis pastāvīgi maina savu uzturēšanās dziļumu, un tas rada daudz lielākas spiediena izmaiņas nekā kaut kādas atmosfēras spiediena kaprīzes.

Tomēr tas ir jāuztver pašsaprotami: zivs parasti labvēlīgi reaģē uz pakāpenisku spiediena samazināšanos, bet īslaicīgi pārtrauc savas aktivitātes, strauji mainoties spiedienam. 

Tiesa, pēc tam lietū un sliktos laikapstākļos makšķerēšana var kļūt pārsteidzoši produktīva, jo zivīm sākas īpašās aktivitātes.

Vēja apstākļi ir ļoti svarīgi. Spēcīgs jebkura virziena vējš negatīvi ietekmē ikvienu zivju aktivitāti neatkarīgi no lietus klātbūtnes vai, gluži pretēji, no neesamības. Vējš saceļ lielus viļņus, kas ir īpaši slikti, ja tiek izmantota pludiņmakšķere. Ēsma šūpojas kā šūpolēs, un zivij vienkārši ir grūti tai izsekot, it īpaši, ja tā jau tāpat ir pasīva un kūtra. Bet uz vieglu vai mērenu vējiņu, kas pūš no rietumiem vai dienvidiem, jāraugās ar optimismu, jo tas liecina par labu vai pat teicamu makšķerēšanu.

Pavasarī, pirmsnārsta periodā, zivis praktiski nemaz nepievērš uzmanību vēja virzieniem un nokrišņiem. Vasarā pēc sēņu lietus, kad pūš mērens vējš, pēc vairākām karstajām dienām ir ideāls laiks makšķerēšanai. Taču ilgstošas lietusgāzes, mākoņains un apmācies laiks nav īpaši labvēlīgi apstākļi makšķerēšanai, jo zivju aktivitāte palielinās brīžos, kad debesis skaidrojas un parādās kaut minimāli saules stari. Pārējā laikā tās maz interesējas par gardajām un iecienītajām ēsmām.

Reklāma
Reklāma

Rudens ir neparedzams laiks. Šajā periodā lietus var gan aktivizēt zivis, gan samazināt to aktivitāti līdz minimumam. Noteikti varam teikt, ka slikti laikapstākļi ar brāzmainu vēju nav pats labākais periods makšķerēšanai.

Pēc lietus zivis var izrādīt ievērojamu apetīti, it īpaši, ja runa ir par vasaras lietu, kas piesātina ūdeni ar skābekli. Tiesa, reizēm tiek novērota pretēja parādība – zivis bija aktīvas, izrādīja interesi praktiski par jebkuru ēsmu, un tad to aktivitāte zūd, zivis pārstāj interesēties par savu iecienīto barību. Izskaidrojums tam vēl nav atrasts.

Novērots, ka baltās zivis ir jutīgākas pret laikapstākļiem nekā plēsīgās zivis.

Asari un līdakas var izrādīt interesi par jebkuriem laikapstākļiem, plēsīgās zivis var doties medībās pat visbriesmīgākajos apstākļos.

Brīdinājums: makšķerēšana lietainā laikā var būt bīstama. Šajā gadījumā runa ir par pērkona negaisiem, kurus bieži vien pavada stipras lietusgāzes. Slapjie kāti ļoti labi vada elektrību, par to bieži ziņo arī kātu ražotāji (tiešu norāžu vai atbilstošu piktogrammu veidā). Zibens spēriens pa kātu var būt liktenīgs makšķerniekam. Šādi riski nav vajadzīgi, pat ja ķeras vislielākās zivis pasaulē.

Makšķerēšanas īpatnības lietū

Lietainā laikā makšķerēšanas taktika nedaudz jāizmaina, jo lielākā daļa zivju izvēlas doties lielākā dziļumā. Nesolās būt perspektīvs makšķerēšanas izbrauciens, ja ir lieli viļņi. Situāciju vēl vairāk sarežģī fakts, ka spēcīgā sānu vai pretvēja dēļ ir problemātiski izdarīt labu vai, pareizāk būtu teikt, precīzu metienu, bet, copējot ar pludiņmakšķeri, signalizators pludiņš visu laiku tiks izskalots krastā. Ideāli, ja zināma kāda zemūdens kantīte, visa barība tur tiks saskalota. Lieliski, ja laiku pa laikam smidzina smalks lietus un metiena precizitātei īpaši netraucē piekrastes veģetācija. Šādās vietās un reizēs pēc sirds patikas iespējams saķert karūsas, raudas un breksēnus.

Ir brīži, kad lietderīgāk būtu izmantot vecās, labās un sen aizmirstās gruntenes un fīdera kātus. Nav jāmet nekādi n-tie metri, dažkārt lietderīgi ir pamēģināt savu laimi attālumā līdz 30 metriem, ideāli, ja ir zināma kāda zemūdens bedrīte, tas parasti attaisno cerības. Piemēram, lietusgāze ir vispiemērotākais laiks asaru ķeršanai ar "velniņu", bet mūsu ūdenskrātuvju raibā karaliene līdaka patiesībā nav atkarīga no laikapstākļiem – ja tā tur ir un ja zaļsvārcei ir apetīte, tā grābs arī visnecilāko mānekli.

Ir novērots, ka, pastāvīgi mainoties lietus intensitātei, tas iespaido zivju aktivitāti, tā samazinās, bet "degustāciju" jeb copju skaits ievērojami sarūk. 

Zivis labāk jūtas pastāvīgos laikapstākļos, tad tās dedzīgāk ķer ēsmu vai mānekli, netērējot laiku nogaršošanai. 

Reizēm pat miermīlīgās zivis, kas visu laiku izrādīja interesi par ēsmu, pēkšņi apklust un par pašu kārdinošāko ēsmas kumosiņu neizrāda praktiski nekādu interesi.

Reklāma
Reklāma

Secinājums: vasarā makšķerēšanai neliels, silts lietus labi noder. Pēc ilgstoša lietus, kad ūdens ir pārsātināts ar skābekli un dzīvinošiem joniem, zivīm rodas apetīte un tās kļūst aktīvas.

Ja prognozes pareģo spēcīgas lietusgāzes, pat ar pērkona negaisu, ir visas iespējas, ka pēc šīm dabas parādībām pienāks intensīvs makšķerēšanas laiks. Vasarā vienkārši grēks palaist garām šādu iespēju, cilvēki pat ar nelielu makšķerēšanas pieredzi var tikt pie ievērības cienīga loma, iespējams, lomā būs arī negaidīti lielas zivis. Savukārt, ja tiek prognozēts ilgstošs lietus, vējš un auksts un nepatīkams laiks, labāk nedaudz pagaidīt ar izbraukšanu, visticamāk, intensīva cope izpaliks, komforta nekāda nebūs, īpaši tas attiecas uz jau tā vēsajām pavasara un rudens dienām.

Es domāju, ka daudziem ir zināms teiciens – nav sliktu laikapstākļu, ir nepareizs apģērbs. Jā, katrā ziņā pareiza apģērba un apavu izvēle ir 90% no veiksmīgas atpūtas un copes dienas.

Nepieciešams ūdensizturīgs apģērbs. Tas var būt lietusmētelis, ūdensizturīgs, speciāls kombinezons vai kostīms, ko var izmantot ne tikai makšķerēšanai, bet arī medībām un tūrismam, turklāt nelabvēlīgos apstākļos.

Zābaki. Labākais variants ir augstie gumijas zābaki, zināmi arī kā zvejnieku zābaki.

Ieteicams līdzi paņemt arī termosu ar karstu dzērienu vai pat karstu zupu. Tas ir ideāls variants – iedzert karstu tēju, bet karstas zupas gadījumā – vēl ieturēt maltīti.

Ja plānojat vairāku dienu izbraucienu, tad ieteicams būtu paņemt līdzi:

– telti, daži pieredzējuši makšķernieki iesaka ņemt līdzi labu, automātiski uzliekamu telti (lietus laikā, sevišķi spēcīga lietus un vēja laikā tas ir glābiņš);

– saliekamo gultu vai piepūšamo matraci (ir modeļi, kas piepūšas paši), lai negulētu uz aukstas un slapjas zemes;

– guļammaisu (lieliski saglabā siltumu);

– tāpat ieteicams paņemt līdzi gāzes degli ar balonu (var iekurt ugunskuru mitrā laikā, bet maz ticams, ka tas aizdegsies). Vēlams paķert līdzi arī parastās šķiltavas, jo sērkociņi viegli kļūst mitri.

Raksts tapis sadarbībā ar Zivju fondu.

Zivju fonds

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma