Mist 15.7 °C
S. 27.07
Dita, Marta
Veiksmīgai makšķerēšanai jāņem vērā šādi faktori: brekši pārvietojas barā, aktīvi reaģē uz iebarojamo ēsmu, nereti brekšus piesaista īpaši smalkas iebarojamās ēsmas sastāvdaļas.
Veiksmīgai makšķerēšanai jāņem vērā šādi faktori: brekši pārvietojas barā, aktīvi reaģē uz iebarojamo ēsmu, nereti brekšus piesaista īpaši smalkas iebarojamās ēsmas sastāvdaļas.
Foto: Raivo Skrastiņš / Latvijas Mediji

Breksis par ēsmu vislabāk interesējas siltajās dienās, kad nav liela karstuma, un ziemā, kad nav pārāk liels sals.

Reklāma

Visaktīvākais breksis ir maijā, jūnijā, kā arī septembra vidū un oktobrī, bet par sliktākajiem mēnešiem var uzskatīt janvāra un augusta beigas.

Veiksmīgai makšķerēšanai jāņem vērā arī šādi faktori: brekši pārvietojas barā, aktīvi reaģē uz iebarojamo ēsmu, nereti brekšus piesaista īpaši smalkas iebarojamās ēsmas sastāvdaļas. Brekši ir uzmanīgas zivis, kam garšo rubīnsārtie odu kāpuri. Brekši aktivizējas krēslas stundās, dažreiz pat naktīs. Apstājas vietās, kur nav straumes.

Jāmeklē āliņģi, jāpārzina gultne

Janvārī ledum uz ūdenskrātuvēm jau jābūt stabilam. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc ūdenī ir mazāk izšķīduša skābekļa. Līdz ar to breksis meklējams tajās vietās, kurām var piekļūt gaiss. Dzenoties pēc lieliem īpatņiem, jāmeklē āliņģi un vietas, kur vakar, aizvakar vīri sēdējuši un, iespējams, vilkuši zivis. Tādās praktiski visas ziemas garumā slēpjas trofeju brekši. Dziļums tur var sasniegt pat 10–12 metrus.

Veiksmīgai makšķerēšanai janvārī jāgatavojas jau iepriekš, izurbjot vairākus āliņģus un barojot brekšus. Ja urbsiet āliņģi pie bedres malas, iespējams, tieši pašā bedrē būs brekši. Svarīgs faktors – ja pirms makšķerēšanas būs īss atkusnis, zivis būs aktīvākas.

Februāris ir sniegotākais ziemas mēnesis, kurā brekši ļoti labi meklē barību un barojas, gaidot drīzu siltuma iestāšanos. Makšķerniekam jābūt teicamām novērošanas spējām, jāatceras, kurā vietā tika noķertas platās zivis.

Februārī brekši meklējami jau seklākā dziļumā (līdz pieciem metriem), būtu ideāli, ja makšķernieks pārzinātu gultnes reljefu. 

Visaktīvākie tie ir no 8.30 līdz 9.30. Krēslas stundās brekši par ēsmu interesējas ūdenskrātuves augšējos slāņos, 1–2 metru dziļumā.

Martā, ja tas jau no pirmajām dienām ir silts, pēc 3–4 dienām varam doties makšķerēt, jo ledus sācis kust un ūdenī sāk iekļūt skābeklis. Tieši tādās vietās breksis arī uzturēsies. Līdz ar pavasara atnākšanu mainās brekšu dzīvotnes dziļums, tagad tie varētu būt 2–4 metri. Martā galvenās brekšu apmešanās vietas ir krasta tuvumā un uz bedres kantītes. Labākais makšķerēšanas laiks ir no rīta, burtiski stundu pēc saullēkta, kā arī naktī no 22.40 līdz 1.30.

Reklāma
Reklāma

Pavasara barošanās un nārsts

Aprīlī ledus mūsu platuma grādos praktiski ir izkusis, tāpēc jāmaina iecienītās makšķerēšanas vietas. Aprīlī brekši atkal slēpjas lielākos dziļumos, ūdenskrātuves dziļajās bedrēs. Brekšu aktivitāte novērojama daudz biežāk nekā iepriekšējos mēnešos, jo zivis sāk gatavoties nārstam. Šim procesam nepieciešams krāt spēkus. Tāpēc zivis par barību izrāda pastiprinātu interesi. 

Zivju aktivitāte novērojama rīta un nakts stundās, gluži kā martā, kad zivju rosība bija nevienmērīga, taču jau aprīlī copīšu skaits manāmi pieaug. 

Vislabākā ēsma būtu dažādu kukaiņu kāpuri.

Maijs ir lielisks mēnesis brekšu makšķerēšanai. Ūdens temperatūra jau sasniegusi 11–14 grādus. Tas nozīmē, ka brekši praktiski gatavi nārstam. Parasti nārsts sākas ar vītolu lapu izplaukšanu. Tā kā brekši nārsto tikai 0,5–1,7 metru dziļumā, tie tad tur būtu arī jāmakšķerē, parasti netālu no krasta, starp dīgt sākušajām ūdenszālēm. Brekši ikrus nērš galvenokārt uz augiem, uz kuriem plūst palu ūdens, tāpēc ieteicams izvēlēties vietu, ņemot vērā šo faktoru. Labākais copes laiks būtu vēlās vakara un agrās rīta stundas.

Jūnijā uz brekšu ķeršanu jādodas naktī, kad brekši no savām dziļajām bedrēm izpeldēs, lai sameklētu barību. Jūnijā visi palu ūdeņi ir aiztecējuši, tas nozīmē, ka brekši atgriežas dziļumā, kur minimāla straume. Efektīvākais makšķerēšanas inventārs būtu fīderis un klasiskās grunts makšķeres. Jūnijā brekši ir tikpat rijīgi kā maijā. Labākā ēsma, kas brekšiem patiktu, ir sliekas un baltie gaļas tārpi. Makšķerēt iespējams arī no krasta, izmantojot pludiņa inventāru.

Karstums un gatavošanās ziemai

Brekšu makšķerēšana jūlijā ir ļoti interesants pasākums, jo mēneša sākumā zivis aktīvi meklē barību, savukārt līdz mēneša beigām to aktivitāte strauji samazinās. Jūlija beigās parasti ir neizturams karstums, kura laikā brekši pārvietojas uz vēsākām ūdenskrātuves vietām. Tajā pašā laikā tie ir praktiski mazaktīvi. 

Veiksmīgai makšķerēšanai zivis no dziļām bedrēm izpeld naktīs, kad brekši cenšas sameklēt ko ēdamu. Pārējā laikā noķert breksi būs ārkārtīgi grūti.

Augusts ir lielisks mēnesis, lai dotos makšķerēt brekšus. No mēneša vidus tie sāk ļoti aktīvi baroties, lai uzkrātu taukus ziemai. Tie ķeras gandrīz uz jebkuru dzīvnieku vai augu izcelsmes ēsmu. Atrast augustā brekšus iespējams jebkurā vietā, izņemot bedres. Aktīvākais makšķerēšanas laiks varētu būt no plkst. 8.00 līdz 9.30 un no 23.00 līdz 2.00.

Septembrī siltajās bezvēja dienās brekšu aktivitāte ir lielāka no rītiem un vakaros, savukārt vēja klātbūtnē vispiemērotākais laiks brekšu makšķerēšanai ir pusdienlaiks. Šis ir labs mēnesis brekšu ķeršanai no laivas. Septembrī brekši dodas uz savām ziemošanas vietām, bet bedrēs vēl neiepeld, jo turpina aktīvi baroties. Septembra siltajās bezvēja dienās brekši ķeras no rītiem un vakaros, savukārt vējainās dienās vispiemērotākais laiks ir dienas vidus. Brekšu ēdienkartē noteikti jābūt kukaiņu kāpuriem un tārpiem, zivis praktiski pārstāj izrādīt interesi par augu valsts ēdmaņu.

Breksis ir viena no pirmajām zivīm, kas ziemā ūdenskrātuvēs aktivizējas, tādēļ ir jo īpašs pamats cerēt uz labu copi.

Izvairīšanās un ziemas aktivitāte

Oktobris ir īpašs ar to, ka brekši turpina būt aktīvi, ūdens atdziest, un zivis pulcējas baros, tas nozīmē – ja kādu atradīsi, tad būs arī citi indivīdi. Zivis meklējamas gan dziļākās, gan seklākās bedrēs. Oktobris ir vispretrunīgākais mēnesis attiecībā uz brekšu atrašanās vietu. Tie turpina izrādīt interesi par tārpiem un kukaiņu kāpuriem.

Novembrī ķeras lielākie brekši, jo kopš augusta tie ir uzbarojušies, zivis ir ieguvušas nepieciešamo tauku masu. Novembrī brekši meklējami dziļās bedrēs. Ja nav ledus, tad vislabāk vai vispareizāk būtu makšķerēt tos no laivas, lai ēsma ir uz gultnes vai ne vairāk kā 10 centimetrus no tās. Breksis iesāk baroties no pulksten astoņiem un turpina meklēt barību līdz pusdienlaikam. Ievērības cienīgs ir fakts, ka novembrī brekši bieži uzturas virs akmeņainas un mālainas gultnes, uz smilšainas gultnes tie ir retāk sastopami.

Kopš decembra liela izmēra brekši visas ziemas garumā slēpjas bedrēs. 

Latvijā decembrī uzsalst pirmais ledus, kas vēl nav pilnībā nostiprinājies un daudzās ūdenskrātuvēs nav izturīgs. Breksis ir viena no pirmajām zivīm, kas ziemā ūdenskrātuvēs aktivizējas. Tas tādēļ, ka brekšiem ir biezs tauku slānis, kas ļauj justies ērti jebkurā laikā.

Brekša copes padomi

Brekši aktīvi barojas no rīta un naktī. Tas ir saistīts ar brekšu uzvedības īpatnībām un ūdens temperatūru. Optimālā ūdens temperatūra teicamai brekšu aktivitātei ir 11–14 grādi.

Atmosfēras spiediens labvēlīgi ietekmē copju skaitu tikai tad, ja tas pieaug. Tas tādēļ, ka augstā spiedienā ūdens ir vairāk piesātināts ar skābekli, līdz ar to zivis ir aktīvākas.

Ko darīt, ja breksis nevēlas nobaudīt jūsu piedāvātās ēsmas? Mainiet tās! Ēsmai lieti noder motiļi, sliekas, baltie jeb mušu kāpuri, to kūniņas, kviešu graudi, kukurūza un zirņi. Mainot ēsmu, iespējams, zivīm radīsies interese par to un kādu no tām izvēlēsies. 

Brekšu makšķerēšanā ārkārtīgi noderēs ēsma, kuras pamatā ir dzīvnieku valsts sastāvdaļas.

Makšķerēšanas vietas maiņa ir būtisks faktors copes uzlabošanai.

Ja šīs metodes nepalīdz, bet tuvumā esošie makšķernieki izvelk brekšus no ūdens citu pēc cita, tad bez vilcināšanās jāiet pie kolēģa aprunāties un noskaidrot, ko viņš tādu dara, ka viņa rezultāts krasi atšķiras no jūsējā.

Iemesli, kāpēc var būt necope

  • Ilgstoši slikti laikapstākļi. Pat ja izvēlaties pareizo makšķerēšanas vietu, lietainā dienā var viegli palikt bez iecerētā loma.
  • Nepareiza vieta. Ziemā, kad ledus jau sen uzsalis, ir vienkārši bezjēdzīgi makšķerēt brekšus seklā ūdenī.
  • Skaļš troksnis.
  • Diennakts laiks. Maz ticams, ka makšķerēšana laikā no 13 līdz 22 nesīs pozitīvus rezultātus.
Raksts tapis sadarbībā ar Zivju fondu

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Tēmturi
Reklāma
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma