Eiropas Savienības institūciju skolās izglītību iespējams iegūt arī dalībvalstu valodās. Berkendāles skolā Briselē, kur bērni apgūst sākumskolas vielu, ir pat sava atsevišķa latviešu valodas plūsma. Pagaidām gan tā ir vienīgā šāda Eiropas skola, taču jau nākamajā mācību gadā latviešu plūsmas vidējās izglītības klasi plānots atvērt arī citā Briseles skolā – Uklē.
Eiropas skolas nodrošina multilingvālu un multikulturālu izglītību bērniem, kuru vecāki strādā Eiropas Savienības institūcijās. Pašlaik Eiropā ir 13 šādas skolas, un tās izvietotas pie lielajām ES institūcijām sešās valstīs. Eiropas skolas ir oficiālas izglītības iestādes, ko uzrauga Eiropas Savienības dalībvalstu valdības.
Eiropas skolās dažādās valstīs iespējams mācīties 21 valodā (no 24 oficiālajām ES valodām). Tomēr, lai veidotu sapratni starp skolu dažādu valodu plūsmu skolēniem, daži priekšmeti tiek pasniegti apvienotās viena līmeņa nodarbībās – skolas noteiktā kopējā valodā (angļu, franču, vācu u. c.).
Eiropas skolas apmeklē ap 29 tūkstošiem skolēnu, un šajā mācību gadā Eiropas skolās izglītību iegūst 309 latviešu skolēni.
Eiropas un Latvijas mācību materiāli
Eiropas skolās bērni iegūst vispārējo izglītību saskaņā ar vienotu izglītības programmu. Skolās ir saskaņoti mācību plāni un stundu saraksti, un tās arī iesaka izmantojamās metodes. Lai arī skola nosaka mācību saturu un latviešu skolotāji izmanto Eiropas skolas sagatavotos materiālus "Latviešu valodas programma (pirmsskola, pamatskola)" un "Latviešu valodas programma (vidusskola)", papildus tiek lietotas arī Latvijā pieejamās mācību grāmatas un mācību materiāli. Mācību saturs latviešu valodā tiek nodrošināts tādā līmenī, lai skolēns jebkurā laikā varētu turpināt mācības savas valsts skolā.
"Eiropas skolā var mācīties vairākas valodas. Te ir viegli iegūt draugus no dažādām vietām," vērtē 11 gadus vecais Jēkabs, Eiropas skolas skolnieks, piebilzdams, ka, viņaprāt, latviešu valodas skolotājas Eiropas skolā visas ir labas un jaukas. Arī Briseles Eiropas skolas absolvents Daniels Goldšmits īpaši vēlas pateikties savai latviešu valodas skolotājai: "Šovasar es piedalījos XXVII Vispārējos latviešu dziesmu svētkos Rīgā. Un jāsaka pavisam godīgi, šī vēlme piedalīties man ir, pateicoties manai Eiropas skolas latviešu valodas skolotājai Inetai Carai.
Viņa man veltījusi ļoti daudz laika – palīdzējusi izkopt un uzturēt latviešu valodu, saglabāt interesi par Latvijas kultūru, piepildīt manu garu ar latviešu tradīcijām.
Brīžiem pat palīdzējusi tikt galā ar grūtām emocijām (reti kad skolotājas dara arī to). Kaut arī vidusskolu esmu pabeidzis jau pirms septiņiem gadiem, viņas klātbūtni jūtu joprojām. Bez viņas atbalsta es nebūtu tas, kas pašlaik esmu, un, visticamāk, nekad arī nebūtu piedalījies Dziesmu svētkos."
Valodu mācās ne tikai skolā
Iespēju izglītot savus bērnus latviski īpaši novērtē ģimenes, kas ieradušās Briselē uz noteiktu laiku. Tomēr daļa no Beļģijā dzīvojošiem latviešu bērniem ir no jauktām ģimenēm, kur tikai viens no vecākiem ir no Latvijas. Tad vecāki izvēlas bērnus sūtīt Eiropas skolu "lielo" valodu sekcijās. Šajā gadījumā bērni mācās angļu, franču, nīderlandiešu u. c. valodās un kā obligātu mācību priekšmetu apgūst arī latviešu valodu un literatūru.
Ja attiecīgajā skolā skolēnu skaits ir neliels, reizēm tiek piedāvāta iespēja latviešu valodas priekšmetus apgūt attālināti.
Protams, ir arī ģimenes, kas izvēlas bērnus sūtīt angļu vai franču plūsmās bez latviešu valodas stundām. Šiem bērniem ir iespēja latviešu valodu apgūt latviešu valodas brīvdienu skoliņās, kādas ir izveidotas un aktīvi darbojas daudzās Eiropas pilsētās un kurām ir neatsverama loma latviešu valodas saglabāšanā un kopšanā latviešu diasporā Eiropā.
Darbā pieņem Izglītības un zinātnes ministrija
Mācības Eiropas skolās nodrošina pedagogi, ko dalībvalstis norīko darbam noteiktā Eiropas pilsētā. Latvijas skolotājus konkursā atlasa LR Izglītības un zinātnes ministrija (IZM). Šobrīd Eiropas skolās strādā septiņi IZM nolīgti skolotāji. Ja attiecīgās dalībvalsts skolēnu skaits ir neliels, dzimto valodu var mācīt pedagogi, ko Eiropas skola pieņēmusi darbā bez ministrijas starpniecības.
Informācija par Eiropas skolās aktuālajiem konkursiem ir pieejama IZM mājaslapā un laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".
Eiropas skolas finansē no ES budžeta, un dalībvalstis norīko darbā skolotājus, kam maksā atlīdzību nosūtītājas valsts pedagogu atalgojuma līmenī. LR Izglītības un zinātnes ministrija nodrošina Latvijā strādājošu pedagogu darba algas likmi, bet starpību starp Eiropas skolās un Latvijā strādājošu pedagogu darba atalgojumu Eiropas skolas sedz no ES budžeta.
Iespēja saglabāt nacionālo piederību Eiropas institūciju darbinieku bērniem mācības Eiropas skolā ir bez maksas, bet citiem interesentiem ir iespēja mācīties par maksu. Piemēram, 2023./24. mācību gadā mācību maksa Briselē ir virs 10 000 eiro gadā, ja pieejamas vietas.
Viena no Eiropas skolu priekšrocībām ir tā, ka šajās mācību iestādēs ir iespējams mācīties Starptautiskā bakalaurāta programmā, līdz ar to iegūstot Eiropas augstskolu atzītu vidējās izglītības diplomu. (Starptautiskā bakalaurāta programmu gan piedāvā arī atsevišķas Rīgas skolas.) Lai iegūtu šādu izglītības dokumentu, Eiropas skolu sistēmā ir jāmācās vismaz divus gadus (divas pēdējās vidējās izglītības klases) un jākārto bakalaurāta eksāmens.
Daļa no jauniešiem, kas mācījušies Eiropas skolās, dodas studēt uz Latviju. Daudzi iestājušies arī Latvijas augstskolu budžeta grupās.
Vairāki Eiropas skolu absolventi pašlaik strādā LR diplomātiskajā dienestā vai ministrijās, citi – Eiropas institūcijās vai starptautiskos uzņēmumos un organizācijās Latvijā vai Eiropā.
"Manuprāt, šī ir lieliska iespēja bērniem saglabāt savu nacionālo piederību un vecākiem milzu atbalsts šīs nacionālās piederības saglabāšanā," saka kāda Eiropas skolas skolnieka mamma, kuras trīs vecākie bērni jau ir šīs skolas absolventi, vērtējot izglītību, ko latviešu bērniem piedāvā Eiropas skola. "Viennozīmīgi šīs skolas ir lieliskas tām ģimenēm, kuras ārvalstīs uzturas dažus gadus, jo bērniem ir vieglāk atgriezties skolā dzimtenē. Taču vismaz tikpat vērtīgas Eiropas skolas ir ģimenēm, kuras uzturas ārzemēs ilglaicīgi. Skolēni nezaudē savu valodu un kultūru, bet iegūst sev draugus arī citu tautu plūsmās. Pēc Eiropas skolas beigšanas abiturientam paveras iespēja studēt savas valsts vai citas Eiropas valsts augstskolā. Eiropas skolas beidzējiem parasti ir labas zināšanas vismaz trīs valodās un prasmes sadarboties ar citu tautu pārstāvjiem."
Uzziņa
Eiropas skolas, kur mācības notiek dalībvalstu valodās
Beļģijā 4 skolas Briselē un 1 Molā
Itālijā Varēzē
Luksemburgā Luksemburgas pilsētā un Bertrangā
Nīderlandē Bergenā
Spānijā Alikantē
Vācijā Frankfurtē, Karlsrūē un Minhenē
Uzziņa
Kā darbojas Eiropas skolas?
Pirmā Eiropas skola dibināta Luksemburgā pirms 70 gadiem:1953. gadā.
1975. gadā Luksemburgā ES dalībvalstis parakstīja Konvenciju, kas
nosaka Eiropas skolu statūtus.
Latvija Eiropas skolu Konvencijai pievienojās 2005. gadā.
Konvencijā paredzēto saistību izpildi koordinē LR Izglītības un zinātnes ministrija.
Eiropas skolās bērni iegūst vispārējo izglītību saskaņā ar vienotu izglītības programmu.
Latviešu skolotāji izmanto gan Eiropas skolas sagatavotos materiālus, gan arī Latvijā pieejamās mācību grāmatas un mācību līdzekļus.
Eiropas skolās dažādās valstīs iespējams mācīties 21 valodā (no 24 oficiālajām ES valodām).
Visvairāk valodu plūsmu ir Briselē (21) un Luksemburgā (18).
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.