Pacienti, kas slimo ar vēzi vai citām nopietnām saslimšanām, reti saprot, ka viņu liktenis var būt atkarīgs no slepeniem cenu darījumiem, kas noslēgti starp valsts amatpersonām un farmācijas firmu vadītājiem.
Gandrīz pusmiljons eiro medikamentiem – kā var būt tik dārgas zāles? Šāds jautājums radās ne vienam vien Latvijas iedzīvotājam, uzzinot par 19 gadus veco ogrēnieti Gabrielu, kurš divus gadus cīnās ar ļaundabīgu audzēju un kura ārstniecībai ar "ziedot.lv" tiek vākti nepieciešamie līdzekļi, kā minēts "ziedot.lv" – 483 499 eiro. Valsts no šīs summas sedz tikai 14 228,72 eiro – tāda summa ar valdības noteikumiem noteikta kā individuālā kompensācija vienam pacientam 12 mēnešu periodā.
"Gabrielam ir ļoti reta slimība (neiroblastoma), uz kuras ārstēšanu neattiecas parastie principi, kā tas ir tajos gadījumos, kad zāles ir iekļautas valsts kompensējamo zāļu sarakstā. "Dinutuksimab beta" tur nav iekļautas, bet tās ir vienīgās, kas viņam var palīdzēt. Un ne tikai viņam, bet visiem tiem nedaudzajiem cilvēkiem, kuri pasaulē sirgst ar šo slimību. Ja šo zāļu nebūtu, viņi nesaņemtu nekādu ārstēšanu, tāpēc pieminētās zāles rekomendē visā pasaulē," skaidro Latvijas Onkologu asociācijas valdes priekšsēdētāja, onkoloģe ķīmijterapeite, Latvijas Universitātes asociētā profesore Alinta Hegmane.
"Bet ražotājam ir svarīgi, lai zāļu ražošana būtu finansiāli izdevīga un lai tās izmantotu daudzi pacienti. Slimnieku mazais skaits ir viens no faktoriem, kas rada zāļu augsto cenu.
Līdz ar to šo zāļu iekļaušana valsts kompensējamo zāļu sarakstā pēc parastajiem noteikumiem ir diezgan nereāla, jo tas nebūtu izmaksu efektīvi."
Nīderlandē reģistrētais zāļu ražotājs vienu zāļu "Dinutuksimab beta" flakonu "Saules aptiekai" pēc individuālā pieprasījuma esot gatavs piegādāt par 9649,81 eiro (ar PVN). Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārstu konsilijs Gabrielam ir rekomendējis piecus ārstēšanas ciklus, un katrā ciklā no tiem ir nepieciešami desmit flakoni ar šo medikamentu, kas kopsummā izmaksā 482 491 eiro.