Šogad Starptautiskās psihiskās veselības dienas sauklis skan: "Ir pienācis laiks garīgo veselību darbavietā noteikt par prioritāti". Tas mudinājis pētījumu un konsultāciju kompāniju "KANTAR" noskaidrot, kā strādājošie Latvijā vērtē savu emocionālo labsajūtu dzīvē un arī darbā.

Reklāma

Pētījuma rezultāti liecina, ka pašlaik 70% Latvijas strādājošo darbā un 68% dzīvē emocionālās labsajūtas ziņā jūtas pozitīvi. Tā salīdzinoši biežāk domā darbinieki ar augstiem personiskajiem (1500 eiro un vairāk) un arī ģimenes vidējiem ienākumiem, tie, kuri strādā "hibrīddarba" režīmā, kuri savu pašreizējo darba slodzi vērtē kā atbilstošu.

Emocionālās pašsajūtas vērtējumā darbā divu gadu laikā vērojama lejupslīde.

Dati atklāj, ka divu gadu laikā nozīmīgi ir samazinājies to darbinieku īpatsvars, kuri savu emocionālo labsajūtu darbā raksturo kopumā pozitīvi (no 77% uz 70%), vienlaikus palielinoties negatīvajam vērtējumam (no 18% uz 25%).

Galvenie pozitīvas emocionālās labsajūtas vērtējuma iemesli ir labas attiecības ar kolēģiem, darba stabilitāte un tā satura pievilcīgums. Šos faktorus nosaukusi vairāk nekā trešdaļa darbinieku. Vairāk nekā ceturtdaļu darbinieku pozitīvi ietekmē labs darba un privātās dzīves līdzsvars, labas attiecības ar tiešo vadītāju un optimāla darba slodze. Aptuveni katram piektajam svarīgs labs atalgojums un bonusi), novērtējuma un atbalsta sajūta, kā arī iespēja strādāt attālināti. Darba stabilitāti kā pozitīva vērtējuma iemeslu biežāk nosaukuši valsts pārvaldes un arī lielo uzņēmumu darbinieki, bet to, ka patīk darbs un darba saturs, biežāk uzsvēruši finanšu un apdrošināšanas jomā nodarbinātie.

Par to, ka vispār ir darbs, caurmērā biežāk priecājas gados jaunāki darbinieki – vecumā no 18 līdz 24 gadiem, strādājošie ar zemiem ģimenes (līdz 600 eiro) vidējiem ienākumiem mēnesī, Zemgalē un Latgalē nodarbinātie.

Galvenie negatīvas emocionālās labsajūtas vērtējuma iemesli ir neatbilstošs atalgojums un augsts stresa līmenis. 

Aptuveni trešdaļu darbinieku negatīvi ietekmē garīgās veselības problēmas, piemēram, trauksme, pārāk liela darba slodze, prieka un gandarījuma sajūtas trūkums, nepietiekamas darba devēja rūpes par darbiniekiem, novērtējuma un atbalsta sajūtas, kā arī stabilitātes un drošības sajūtas trūkums.

Pētījums tika veikts no 2024. gada 17. līdz 23. septembrim, ar interneta starpniecību visā Latvijā aptaujājot 1000 darba ņēmēju.

Aptauja

Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.