Dakterei Dainai Dreimanei ir darba pieredze gan Latvijā, gan Amerikā, kur viņa dzīvo jau vairāk nekā divdesmit gadus un patlaban strādā par endokrinoloģi bērnu slimnīcā Kalifornijā. Viņa ir arī asociēta klīniskā profesore Kalifornijas Universitātes Ērvainas Medicīnas skolā, kā arī viesprofesore Rīgas Stradiņa universitātē. Daina Dreimane kopš šī gada janvāra ir arī Latviešu ārstu un zobārstu apvienības vicepriekšsēde.
Latviešu ārstu un zobārstu apvienībā (LĀZA) ir iestājušies tie ārsti, kas strādā ārpus Latvijas. Kādiem nosacījumiem ir jābūt, lai latviešu ārsti, kuri ir aizbraukuši no Latvijas un atraduši darbu citās valstīs, tajā skaitā arī jūs, atgrieztos?
D. Dreimane: Akadēmiskajā medicīnā atgriezties ir vienkāršāk, bet ar klīnisko medicīnu vēl pagrūti, spriežot pēc tā, kā sokas kolēģiem. Viena no būtiskākajām problēmām ir ārvalstīs iegūto izglītības dokumentu akadēmiskā atzīšana, kā arī specialitātes sertifikāta atzīšana Latvijā. Tas ir ļoti birokrātisks process, kuru vajadzētu vienkāršot.
Grūti atgriezties ir arī tādēļ, ka, piemēram, profesionālā vide Latvijā un Amerikā, ko es labi pazīstu abās valstīs, tomēr ir atšķirīga. Amerikā mediķu darba organizācija, neskatoties uz birokrātiju, kas valda veselības aprūpes sistēmā kopumā, ir sakārtota. To nevarētu apgalvot par Latviju...
Daudzus gadus izbaudu strādāšanu profesionālajā vidē, kur pacients ir pirmajā vietā. Tas ir nostiprinājies no paaudzes paaudzē – ārstam nedrīkst būt nekas svētāks par slimnieku.
Ārsts cenšas pielāgoties tam, lai iegūtu labākos ārstēšanas rezultātus savam pacientam. Tas nozīmē, ka viņam jābūt pieejamam 24 stundas dienā, nomainot dežūrās citam citu. Ikviens slimnieks, kurš atrodas slimnīcā, ir jāapmeklē katru dienu, ieskaitot valsts svētkus un brīvdienas, tāpēc man nav jāuztraucas, kad paņemu atvaļinājumu vai brīvu nedēļas nogali. Zinu, ka kolēģi manus pacientus aprūpēs, receptes pagarinās, ienākošos laboratoriskos testus izskatīs un atbildēs uz steidzamiem telefona zvaniem. Mēs mācām jauniešiem, ka komunikācija ar pacientu un viņa ģimeni ir ārstēšanas stūrakmens. Pierasts arī pie zināmas māsu un palīgpersonāla infrastruktūras.
Amerikā medicīnas māsas ir ļoti labi izglītotas un atalgotas un viņas ir uzticami partneri ārstiem. Man šķiet, ka Latvijā lielais māsu trūkums ir būtiska problēma, kāpēc ārstiem ar visām savām plašajām zināšanām dažkārt ir grūti funkcionēt.
Latvijā mums sadzīviski jāņem vērā arī tas – ja vīrs vai sieva nav mediķis un nav arī Latvijas pilsonis, tad ir nepieciešams iegūt uzturēšanās atļauju un darbu. Arī algas ir grūti salīdzināt – ASV ārstiem tās ir ļoti labas.
Bet jāņem vērā, ka jaunieši, kuri studē medicīnu, kopā iztērē līdz pusmiljonam dolāru, lai iegūtu izglītību un saņemtu ārsta diplomu, kā arī sertifikātu, kas ļauj strādāt attiecīgajā specialitātē.