Overcast -2 °C
S. 22.02
Adrians, Ārija, Rigonda
SEKO MUMS
Reklāma
Argentīnas prezidents Havjers Milejs pagājušā gada decembrī vizītē Itālijā, Romā, apmeklēja arī Itālijas labējās partijas "Fratelli d'Italia" sanāksmi.
Argentīnas prezidents Havjers Milejs pagājušā gada decembrī vizītē Itālijā, Romā, apmeklēja arī Itālijas labējās partijas "Fratelli d'Italia" sanāksmi.
Foto: AFP/Scanpix

"Skatoties uz citu valstu piemēriem, kur šobrīd sākušās lielas pārmaiņas, daudzi prasa: kāpēc Latvija nevarētu sekot Argentīnas paraugam, kura gada laikā izkļuvusi no bedres? Iemesls, kāpēc Latvijai nedraud nekādas radikālas politiskas un ekonomiskas pārmaiņas, ir tāds, ka latvieši vienmēr bijuši kreisi pēc savas ideoloģiskās mentalitātes. Latvieši nekad nav cienījuši uzņēmīgus un drosmīgus līdera tipa cilvēkus," tā nesen feisbukā rakstīja Jaunā Rīgas teātra režisors Alvis Hermanis.

Reklāma

Arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš nesen piesaucis Argentīnas piemēru – LTRK apņēmusies Latvijas valdībai palīdzēt ar priekšlikumiem birokrātijas mazināšanai, un "mēs no savas puses darīsim visu iespējamo, lai priekšlikumus ieviestu, bet, ja šajā valdībā tomēr nesekos rīcība, mums vismaz būs gatava "mapīte" kā Argentīnā, ko iedot īstenošanai tādai valdībai, kas būs gatava arī darīt", teicis Endziņš.

Argentīnas prezidents Havjers Milejs un viņa īstenotā politika regulāri nonāk pasaules mediju ziņu virsrakstos gan ar skandaloziem paziņojumiem, gan ar īstenotajām reformām. 

Decembrī apritēja gads, kopš šīs Dienvidamerikas valsts prezidenta amatā ir par labējo populistu dažkārt dēvētais politiķis. Kas Argentīnā šajā laikā paveikts?

Inflācijas skrējiens apturēts

Jau pirms 2023. gada vēlēšanām Milejs, kurš ir pieredzējis ekonomists, uzvaras gadījumā solīja vērienīgas reformas un taupības pasākumus, lai palīdzētu Argentīnai izkļūt no ieilgušajām ekonomiskajām grūtībām. Milejs priekšvēlēšanu pasākumos bija redzams ar motorzāģi rokās, kas simbolizēja viņa vēlmi griezt izdevumus valsts sektorā. Plašāku ievērību viņš iepriekš bija guvis, televīzijā komentējot dažādus aktuālus notikumus, šī procesa laikā nevairoties arī aizvainot savus sarunbiedrus. Pats sevi dēvē par "anarhokapitālistu", kura mērķis ir mazināt valsts lomu sabiedrības dzīvē. Viņš neskaitāmas reizes apliecinājis savu ticību brīvajam tirgum un indivīda brīvībai, kā arī naidu pret sociālismu. Intervijā izdevumam "The Economist" Milejs pauda, ka viņa "nicinājums pret valsti ir bezgalīgs". 

Argentīnā attieksme pret Mileju ir ļoti dažāda. Daļa sabiedrības uzskata, ka Mileja ievēlēšana bijusi nepieciešama, lai valsts izkļūtu no krīzes. Citi vērš uzmanību uz prezidenta nesavaldību izteikumos. 

Tāpat uzdoti arī jautājumi, vai prezidents patiešām "sazinās" ar savu pirms astoņiem gadiem mirušo suni Konanu, kā tas izskanējis plašsaziņas līdzekļos.

Apskatnieki norāda, ka pēdējos gadu desmitos, kad pie varas Argentīnā lielākoties bijuši kreisi noskaņoti politiķi, valsts izdevumi ir nepārtraukti auguši. Lai nodrošinātu finansējumu aizvien jaunām sociālajām programmām, Argentīnas centrālā banka nemitīgi drukājusi naudu. Rezultātā valsts piedzīvoja ļoti strauju inflācijas kāpumu. Argentīnieši tāpēc centās savus peso iztērēt pēc iespējas ātrāk, lai tie nepaspētu zaudēt vērtību. Var secināt, ka Milejam pirmajā gadā amatā ir izdevies panākt inflācijas skrējiena apturēšanu. Piemēram, 2023. gada decembrī mēneša inflācija Argentīnā bija 25,5%, bet pagājušā gada nogalē – vairs tikai 2,7%. Gada inflācija aizvien ir augsta – 117,8%, tomēr tai turpmāk būtu jākrīt. Jāpiebilst, ka 2023. gadā inflācija Argentīnā pārsniedza 200%.

Šoka terapija

Lai apturētu inflācijas kāpumu, Argentīnas prezidents ķērās pie vērienīgiem taupības pasākumiem. Gada laikā Milejam izdevies samazināt ministriju skaitu no 18 līdz astoņām. Prezidents ir mazinājis enerģijas un transporta subsīdijas, no darba atbrīvojis desmitiem tūkstošu valsts pārvaldē strādājošo. Iesaldēti valsts finansēti infrastruktūras projekti. Būvnieku organizācijas norāda, ka gada laikā darbu zaudējuši 200 tūkstoši šajā nozarē strādājošo. Aizvadītā gada laikā pensijas un valsts sektorā nodarbināto algas nav celtas atbilstoši inflācijai, kas pazeminājis iedzīvotāju pirktspēju. 

Kopumā valsts izdevumi samazināti par apmēram 30%.

Ņemot vērā taupības pasākumus, patēriņš un ekonomiskā aktivitāte valstī ir kritusies, bet nabadzība pieaugusi. Ievērojami kāpušas sabiedriskā transporta biļešu cenas. Iepriekš šis pakalpojums tika subsidēts, un tā cenas neatbilda pašizmaksai. Jau pirms Mileja stāšanās amatā apmēram 40% argentīniešu dzīvoja zem nabadzības sliekšņa, bet tagad tādu ir 53%. "Ja skatās uz inflāciju un fiskālo situāciju, ir gūti milzīgi un ievērojami panākumi. Tomēr valsts joprojām ir recesijā, un recesija ir dziļāka tieši budžeta izdevumu mazināšanas dēļ," intervijā telekanālam CNN vērtējis Frīdriha Naumaņa fonda eksperts Hanss Dīters Holcmanis.

Reklāma
Reklāma

Neskatoties uz piedzīvoto šoka terapiju, lieli protesti pret Mileja ekonomisko politiku Argentīnā nav notikuši, norāda aģentūra "Associated Press". Prezidenta darbu šobrīd atbalsta apmēram 50% argentīniešu. Eksperti secina, ka argentīnieši ir gatavi paciest grūtības, lai tikai valsts tiktu galā ar inflāciju. "Inflācija samazinājās straujāk, nekā visi bija gaidījuši. Tas apstiprina viņa naratīvu un notur viņa popularitāti," "Associated Press" norādījis konsultāciju firmas "Medley Global Advisors" analītiķis Ignasio Labaki.

Arī pats prezidents lepojas ar saviem sasniegumiem. "Man ir 50% reitings, kopš esmu īstenojis vērienīgāko taupības politiku mūsu vēsturē. Vai tas nav brīnums?"

intervijā laikrakstam "Financial Times" izteicās Milejs.

Piesardzīgu atbalstu prezidentam pauž arī tie argentīnieši, kuri nav sajūsmā par visām viņa rakstura iezīmēm. "Es nesaku, ka man viņš patīk, viņš ir ļoti dīvains un agresīvs, bet es atzīstu – būšu priecīga, ja viņš turpinās iesākto," "Associated Press" paudusi pārtikas nozarē strādājošā argentīniete Jasmīne Kintana.

Vēl viens nozīmīgs gads

Argentīnas vēsturē ir bijuši arī citi reformu mēģinājumi, kas beigās tomēr cietuši neveiksmi, tāpēc tālejošus secinājumus izdarīt ir pāragri, atgādina "Associated Press". Šis gads solās būt nozīmīgs Mileja iespējām turpināt reformas un nostādīt valsti uz ekonomiskās izaugsmes ceļa. Jāatgādina, ka aizpērn Argentīnas iekšzemes kopprodukts saruka par 1,6%, bet pērn – par 3,5%. 

Šogad Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) Argentīnai prognozē 5% izaugsmi, tomēr tā tikai spēs kompensēt pēdējo gadu lejupslīdi.

Argentīnā oktobrī notiks Kongresa vēlēšanas, kurās pārvēlēs trešo daļu Augšpalātas senāta un pusi Deputātu palātas. Pašreizējā Kongresā Mileja vadītajai partijai "Brīvība uz priekšu!" ir pavisam neliela pārstāvniecība. Prezidentam tomēr izdevies pārliecināt pietiekami lielu daļu kongresmeņu, lai tie atbalsta viņa rosinātās reformas. Prezidents arī sociālajos medijos aicinājis argentīniešus izdarīt spiedienu uz likumdevējiem, lai tie atbalstītu viņa reformu plānus. Labi rezultāti vēlēšanās noteikti atvieglotu prezidenta turpmāko darbu.

Lai arī bieži tiek uzsvērts Mileja radikālisms, bijuši arī jautājumi, kuros piecdesmit četrus gadus vecais prezidents izrādījis pragmatismu. Viņš atteicies no plāna Argentīnas peso aizstāt ar ASV dolāru. Nav likvidēta arī Argentīnas centrālā banka, kuru Milejs pirms vēlēšanām solīja "nodedzināt".

Prezidentam palīdzējis arī tas, ka kreisā opozīcija, kuru novājinājuši dažādi skandāli, ir sašķelta un nav spējusi piedāvāt skaidru redzējumu par pareizāko valsts attīstības ceļu.

Apskatnieki vērš uzmanību uz Argentīnā joprojām pastāvošajiem kapitāla un valūtas ierobežojumiem, kā arī pārāk augsto peso vērtību, kas kavē investīciju ienākšanu valstī. 

Milejs pagaidām ir atlicis šo jautājumu risināšanu, lai nepieļautu vēl vienu inflācijas spirāli, kas varētu sekot liberalizācijai.

Draudzējas ar Trampu

Milejs bieži tiek salīdzināts ar ASV prezidentu Donaldu Trampu. Argentīnas prezidenta pieeja valsts birokrātiskā aparāta mazināšanā nav palikusi nepamanīta arī Savienotajās Valstīs, kur Trampa administrācijas vadībā pašlaik vērojami mēģinājumi mazināt federālās valdības izdevumus. Tramps par valdības darba efektivitātes galveno uzlabotāju iecēlis miljardieri Īlonu Masku, kura ieskatā Milejs Argentīnā ir paveicis "fantastisku darbu", kura rezultātā "izdzēstas veselas ministrijas".

Argentīnas paraugs ne visām valstīm gan varētu būt piemērots. "Nav nekādas jēgas iedvesmoties no Mileja valdības mazināšanas," intervijā raidorganizācijai BBC teikusi Pītersona Starptautiskās ekonomikas institūta pētniece Monika de Bolle. 

Argentīnas situācija ir specifiska tieši Argentīnai, kurā valdības tēriņi bijuši tik pārmērīgi, ka valsts ik pēc pāris gadiem nonāca krīzē, skaidroja pētniece.

Milejs un Tramps ir arī vienā nometnē dažādos "kultūras karos", kas skar, piemēram, klimata pārmaiņas un LBGT kopienas jautājumus. Šogad Pasaules ekonomikas forumā Davosā Milejs paziņoja, ka "Rietumos sākuši pūst pārmaiņu vēji" un kreisās ideoloģijas "globālā dominēšana" ir sākusi brukt. Abi politiķi arī asi kritizējuši plašsaziņas līdzekļus, uzskatot, ka tajos tiek izplatīti meli.

Labas attiecības ar Trampu ir Argentīnas interesēs, ņemot vērā Vašingtonas lielo ietekmi SVF. Argentīna no fonda jau iepriekš ir aizņēmusies 44 miljardus dolāru (42 miljardi eiro). Apskatnieki norāda, ka Milejs vēlas atvieglotus parāda atmaksāšanas nosacījumus, kā arī saņemt no SVF papildu finansējumu.

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.

Līdzfinansē LR Kultūras ministrija.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma