Vācijā šonedēļ sākušās NATO gaisa spēku mācības "Air Defender 23", kas ir lielākie šāda veida manevri kopš alianses izveidošanas 1949. gadā. Mācībās piedalās 10 000 karavīru un 250 militārās lidmašīnas, tajās ir pārstāvētas 23 NATO dalībvalstis, tostarp Baltijas valstis, kā arī Japāna un Zviedrija, kura grib pievienoties aliansei.
Mācību rīkotāji uzsvēruši, ka "Air Defender 23" ir domātas, lai stiprinātu NATO aizsardzību un nav vērstas pret citām valstīm.
Kaļiņingradas virzienā nelidos
"Air Defender 23" galvenā darbības vieta ir Vācija, kas uzņēmusies šo mācību vadību. Tās tiek īstenotas no sešām gaisa spēku bāzēm Vācijā un lielākoties notiek virs Ziemeļjūras, Baltijas jūras un Vācijas dienvidiem, paziņojusi alianse. Mācībās paredzētas taktiskā un operatīvā līmeņa apmācības galvenokārt Vācijā, bet arī Latvijā, Igaunijā un Čehijā. Kopā mācību ietvaros paredzēti 2000 lidojumu. Mācību nolūks ir stiprināt to dalībvalstu bruņoto spēku savietojamību un gatavību aizsardzībai pret militāro lidmašīnu, dronu un raķešu triecieniem pilsētām un kritiskajai infrastruktūrai, pavēstījusi NATO. Mācībās paredzēts arī stiprināt gatavību atbalstīt sauszemes spēku karavīrus un sarīkot evakuāciju.
Mācību rīkotāji uzsver, ka tās ir domātas aizsardzībai un tiek rīkotas, modelējot NATO 5. panta palīdzību dalībvalstij, kurai noticis uzbrukums.
Mācībās liela nozīme ir atvēlēta ASV, kuras uz "Air Defender 23" nosūtījušas apmēram 100 lidmašīnas un 2000 Nacionālās gvardes gaisa spēku karavīrus. Mācības noslēgsies 23. jūnijā.
"Mācības ir signāls, pirmkārt, mums visiem, NATO valstīm, bet arī mūsu iedzīvotājiem, ka mēs varam reaģēt ļoti strauji, ka mēs uzbrukuma gadījumā spēsim aizstāvēt aliansi," paziņojis Vācijas gaisa spēku ģenerālleitnants Ingo Gerharcs, kurš pārrauga mācību norisi. Mācības tika plānotas vairākus gadus. To rīkošanu 2018. gadā bija ierosinājis Gerharcs, kā pamudinājumu minot Krievijas sarīkoto Ukrainai piederošās Krimas aneksiju 2014. gadā. Gerharcs norādījis, ka mācībās tiks izspēlēta arī "evakuācija no lidlauka". Novērotāji to skaidro kā reakciju uz haosu, kas piemeklēja Kabulas lidostu 2021. gadā pēc ASV un to sabiedroto aiziešanas no Afganistānas.
"Šīs mācības nav vērstas ne pret vienu," paziņoja Gerharcs. "Tās ir aizsardzības mācības, lai demonstrētu, ka šī alianse ir spējīga aizstāvēt sevi, ja tas būs jādara,"
piebilda ģenerālis. Viņš norādīja, ka "Air Defender 23" ietvaros netiks rīkoti lidojumi Krievijai piederošās Kaļiņingradas virzienā, tā uzsverot alianses vēlmi koncentrēties uz aizsardzību. Rietumvalstu amatpersonas tomēr ir paudušas cerību, ka NATO mācības Kremlī tiks pamanītas un tās palīdzēs atturēt iespējamu Krievijas agresiju pret alianses dalībvalstīm.
Bažas par traucējumiem civilajai aviācijai
Mācību norisi Vācijā pavadījušas bažas par to ietekmi uz civilo gaisa satiksmi. Mācību norises zonās varasiestādes ir noteikušas ierobežojumus civilajam gaisa transportam, pārmaiņus katru dienu uz pāris stundām slēdzot noteiktas lidojuma zonas. Ģenerālis Gerharcs norādījis, ka civilie gaisa satiksmes vadības dispečeri sadarbojas ar gaisa spēkiem, lai nodrošinātu pēc iespējas mazākus traucējumus civilajā gaisa satiksmē. Mācību norises laikā Vācijas lidostas arī pagarinājušas darba laiku.
Gerharcs pieļāvis iespēju, ka nelielu ietekmi mācību norise uz civilo gaisa satiksmi varētu atstāt, tomēr tai nevajadzētu būt lielai.
Raidorganizācija "Deutsche Welle" vēstījusi, ka pēdējos 30 gados Vācijā civilo un militāro gaisa satiksmes dispečeru darbs ir integrēts, kas atvieglo situāciju šādu lielu mācību gadījumā. Gerharcs norādījis, ka mācību ieguvumi atsver to radītos zaudējumus. "Tās ir 10 dienas no 365 dienām gadā, lai mēs šajā valstī varētu dzīvot mierā un brīvībā," norādīja ģenerālis.