Piedāvājam ieskatu aktuālo kultūras notikumu kalendārā.

Reklāma

Piedzimis izsūtījumā. Mārtiņš Vilsons

Svētdien, 4. maijā, Latvijas filmu maratonā pirmizrādi piedzīvos Dzintras Gekas jaunākā dokumentālā filma "Dzimuši Sibīrijā. Mārtiņš Vilsons". 

Tā atklāj izsūtīto bērnu un viņu pēcteču likteņus – stāstus par piedzimšanu izsūtījumā, atgriešanos Latvijā un cīņu par identitāti svešā, atsvešinātā vidē. Caur personīgām intervijām un atklātām atmiņām atklājas ne tikai vēstures rētas, bet arī mantojums, kas dzīvo nākamajās paaudzēs. Tas ir stāsts par bērnību, kas sākās svešumā, par atgriešanos, kas neatnesa mieru, un par cilvēka spēku būt, neskatoties uz vēstures uzlikto nastu. Vienas dzimtas un visas tautas stāsts.

Viens no šiem bērniem ir aktieris Mārtiņš Vilsons, kurš dzimis izsūtījumā Magadanas apgabalā Krievijā Zentas Vilsones un Rolanda Čehoviča ģimenē. Dokumentālajā filmā režisore Dzintra Geka portretē viņa dzīvesstāstu kā personīgu liecību par izsūtīto latviešu likteni, identitātes meklējumiem un atgriešanos pretrunīgajā realitātē. Mārtiņš Vilsons par filmu teic: "Tā ir atzinība manai personai, kaut gan, kā jau visi, es nejūtos ne labāks, ne sliktāks par citiem. Dzīvoju savu dzīvi un uztraucos, ka daudz kas nav izdarīts. Mēs dzīvojam ļoti īsu brīdi. Jo vairāk mēs apzināmies, jo vairāk varam izdarīt." Režisore Dzintra Geka saka: "Mārtiņam bija karsta sirds, varbūt tāpēc arī viņa dzīves ceļš nav bijis vienkāršs. Viņš pats atzīst, ka jūt dziļu tuvību ar tēvu, kurš savas sāpes pēc izsūtīšanas nekad nevienam nestāstīja – tikai slīcināja tās alkoholā."

Filmā piedalījās Mārtiņš Vilsons, Zenta Vilsone, Ēriks Vilsons un Zane Vilsone. Režisore un scenārija autore Dzintra Geka, operators Viktors Grībermans, Aivars Lubānietis, Armands Zvirbulis, montāžas režisors Armands Zvirbulis, mūzikas autors Pēteris Vasks, režisora asistenti Katrīna Šteinberga un Mārtiņš Grāvītis. Studija "Sibīrijas Bērni".

"Dumpīgā Rīga" – Nacionālajā

Iestudējuma "Dumpīgā Rīga" darbības laiks ir 1582. gada pavasaris, kad Rīgā notika Kalendāra nemieri.

"Rutku Tēva "Dumpīgā Rīga" ("Grāmatu Drauga" izdevums) blakus diviem iepriekšējiem darbiem pelna vislielāko uzmanību pagājušā gada grāmatu ražā. (..) Cik var spriest, kultūrvēsturiskais kolorīts savos pamatvilcienos ir pareizs (..). Dažas personas un ainas viņam izdevies arī parādīt pietiekami reljefas un dzīvas (..). Vispār Rutku Tēva valoda ir viegli plūstoša, notikumi nav pārāk sablīvēti," tā 1931. gada 1. februārī rakstīja žurnāls "Domas". Režisors Klāvs Mellis šo Rutku Tēva stāstu interpretējis dziesmu spēles žanrā, iesaistot plašu aktieru ansambli, Rīgas Doma zēnu kori un citus mūziķus. Pirmizrāde notiks šodien, 30. aprīlī, Nacionālā teātra Lielajā zālē.

Rutku Tēvs jeb Arveds Mihelsons mūsdienās pazīstams kā daudzpusīgs autors, bijis aktieris un dažas izrādes aizvadījis arī uz Latvijas Nacionālā teātra skatuves. Romāns "Dumpīgā Rīga" sarakstīts 1930. gadā, bet vēsta par notikumiem Rīgā 16. gs. beigās. Viņa pazīstamākais stāsts par Rīgu – 1935. gadā izdotais romāns "Trīs vella kalpi", kas septiņdesmitajos gados ekranizēts spēlfilmās "Vella kalpi" un "Vella kalpi Vella dzirnavās".

"Tev mūžam dzīvot, Latvija!" 

"Biļešu paradīzes" kasēs un tiešsaistē var izņemt bezmaksas ielūgumus uz Latvijas neatkarības atjaunošanas 35. gadadienai veltītu koncertu "Tev mūžam dzīvot, Latvija!", kas notiks svētdien, 4. maijā plkst.15 kultūras pilī "Ziemeļblāzma”. Tajā piedalīsies orķestris "Rīga", Latvijas Kultūras akadēmijas jauktais koris "Sōla", Zemessardzes koris "Stars", kā arī solisti – Marlēna Keine, Ieva Parša, Emīls Klaužs un Armands Siliņš. Pie diriģenta pults – Valdis Butāns, Kaspars Ādamsons un Ārijs Šķepasts. Koncertā skanēs arī komponista Jura Kulakova kantāte "Tēvzemei un brīvībai", kas savulaik tapa pēc orķestra "Rīga" aicinājuma. Koris "Stars" dziedās Ārija Šķepasta aranžēto latviešu tautasdziesmu "Stiprie vārdi", bet kora "Sōla" sniegumā skanēs Bruno Skultes un Kārļa Zāles "Sapņu zeme". Skanēs Imanta Kalniņa fināla mūzika no kinofilmas "Pūt, vējiņi", Andreja Jurjāna kantāte "Tēvijai", kā arī Jāzepa Mediņa skaņdarbs "Tev mūžam dzīvot, Latvija!". Koncertu apmeklēt aicināts ikviens interesents ar bezmaksas ielūgumu.

Birutas Delles māksla Cēsīs

Līdz 30. jūnijam koncertzāles "Cēsis" mākslas galerijā apskatāma nesen mūžībā aizsauktās latviešu mākslinieces Birutas Delles darbu izstāde "Esības dāvana" (kuratore – Inese Baranovska). Šī ir unikāla iespēja iepazīties ar spožu gleznu izlasi no dažādiem mākslinieces radošās dzīves posmiem, kas nav plaši zināmi un atraduši cieņas pilnu mājvietu Helmuta Štrauha privātajā kolekcijā. Birutas Delles dzīves esības apliecinājums vairāk nekā 60 gadu garumā bija pašaizliedzīga atdeve glezniecībai. Visos laikos viņa spējusi saglabāt savu individuālo neatkārtojamo rokrakstu – gleznot ar sirdi, ne racionālo prātu.

Trīs dažādas izstādes

Jaunmoku pilī no 2. maija līdz 31. jūlijam apskatāma Alekseja Naumova izstāde "Krāsainie Stāsti no Pasaules Ainavām".

Jaunmoku pilī no 2. maija līdz 31. jūlijam apskatāma Alekseja Naumova izstāde "Krāsainie Stāsti no Pasaules Ainavām", kurā autors ar savu ekspresīvo un dinamisko rokrakstu iemūžinājis ainavas no dažādām pasaules vietām – Latvijas laukiem, Venēcijas, Francijas dienvidiem. Jeļenas Jesinas "Ziedi akvarelī" piedāvā darbus, kas veidoti ar botāniskās ilustrācijas precizitāti un akvareļa gaisīgumu. Bet izstāde "Es mācēju ģēģerēt" (16.04.–22.05.2025.), kas apskatāma Freimaņa zālē, piedāvā ieskatu Latvijas medību kultūras vēsturē.

"Žilī klusē" – arī Latvijā

Jau no 25. aprīļa kinoteātros "Forum Cinemas", "Splendid Palace", "K. Suns" un "Kino Bize" demonstrē Leonardo van Dijla drāmu "Žilī klusē", kas pasaules pirmizrādi piedzīvoja Kannu festivālā un bija Beļģijas pieteikums Amerikas Kinoakadēmijas balvai "Oskars" kā "Labākā starptautiskā spēlfilma". Žilī ir uzlecošā zvaigzne elites tenisa akadēmijā, kur dzīve griežas ap sportu. Viņas treneri apsūdz par nepiedienīgu uzvedību ar bijušo audzēkni, kura pēc tam izdara pašnāvību...

Simbioze starp mākslu un zinātni

Jau no 22. aprīļa līdz 9. maijam Latvijas Universitātes Zinātņu mājā (Jelgavas ielā 3, Rīgā) var apskatīt Jaņa Rozentāla Mākslas skolas 4. kursa audzēkņu mākslas darbu konceptuālo kopizstādi "Zināt-Ne". Tā ir simbioze starp mākslinieka amatu un zinātnes tēmām, tās atklājot ne kā pretējus polus, bet gan līdzvērtīgus partnerus to mijiedarbībā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

Ko tu saņemsi:

  • Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
  • Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
  • Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
  • Gata Šļūkas karikatūru
  • Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu