Kamēr daļa iedzīvotāju cenšas iegādāties aizvien smalkākas, mūsdienīgākas un dabai draudzīgākas virtuves iekārtas, citi, kuru nav mazums, ikdienas maltītes joprojām gatavo, izmantojot tik ierastos gāzes balonus un malkas plītis.
Joprojām mājsaimniecībās tiek aktīvi izmantoti arī vecie, gadu desmitiem kalpojušie sarkanie gāzes baloni. Dažkārt to izskats ir visai bēdīgs – tas neliecina par labu uzturēšanu un vedina jautāt, vai šos arhaiskos balonus var izmantot tik riskantas substances glabāšanai, kāda ir gāze. "Cik droši ir gāzes baloni? Kā tos uzrauga? Vai nav plānots no tiem atteikties?" – šie un citi jautājumi joprojām nodarbina iedzīvotāju prātus.
Uzpilda un pārbauda noteiktā kārtībā
Gāzes balonu uzpildi Latvijā atļauts veikt tikai noteiktās gāzes balonu uzpildes stacijās, kuru valsts likumdošanā noteikto atbilstības kontroli veic Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC). Pirms uzpildes, uzpildes laikā, kā arī pēc uzpildes baloni tiek pakļauti noteiktām pārbaudēm, uzglabāšanas un transportēšanas prasībām.
Tomēr par spīti stingrajiem drošības pasākumiem, ko veic balonu pildītāji, transportētāji un tirgotāji, avārijas situācijas gāzes lietotājiem var gadīties.
Balona "drošības ķēdes" visvājākais posms ir tā ventilis – tas tiek izmantots katru reizi, lietojot gāzi. Kā jau katra tehniska lieta, tas var neprognozējami sabojāties lietošanas laikā.
Ventiļa uzbūve ir tāda, ka ar to var vienmēr noslēgt balonu pat tad, ja tas ir sabojājies. Avārijas dienesta telefona numuram ir jābūt balona marķējumā.
Bet negadījumi notiek arī lietotāja nepareizas darbības rezultātā, piemēram, pieslēdzot gāzes balonus neatbilstošām gāzes iekārtām, piemēram, plītij, kas nav tehniskā kārtībā, arī – mēģinot pašiem veikt gāzes balonu remontu, neievērojot lietošanas instrukciju to lietošanā, uzglabāšanā un transportēšanā, pašrocīgi uzpildot gāzes balonus. Par šādiem gadījumiem zina stāstīt SIA "Virāža A" atbildīgais par gāzes saimniecību Edgars Silacērps. Viņa praksē bijuši dažādi gadījumi, kas būtu varējuši novest pat pie traģiskām sekām, bet, kā saka Edgars, kāds "tur augšā" sargā visus neapdomīgos.
Kad pašdarbnieks ņem talkā āmuru…
Lūgts padalīties ar kādu piemēru, SIA "Virāža A" atbildīgais par gāzes saimniecību pastāsta gadījumu, kur tik tiešām par mata tiesu izdevies izvairīties no nelaimes. "Zvana tante – netaisās ciet gāzes balons, plīts veca, ventiļi neturot, jābrauc glābt," situāciju raksturo Silacērps un turpina: "kundze arī atklāj, ka viņai blakus esot palīgs – kaimiņš, kurš ir vietējais gāzes un citu jomu "speciāļists". Aizbraucu. Veca, koka daudzdzīvokļu māja – pilna Jaunliepāja ar tādām. Tantuks, es un "speciāļists", kurš klaigā, ka esot visu mūžu "gāzenē" strādājis un tādas firmas kā manējo vajag klapēt ciet. Rokās āmurs. Draudīgi. Nevarot pat ar sitamā palīdzību dabūt to krānu ciet. Te viss tūlīt uzsprāgšot. Tante jau vāc dokumentus un mantas, lai muktu prom. Bet "speciāļists" arvien varonīgāks. Redzu – balona ventilis līdz galam vaļā, āmura sitienu pēdas skaidri redzamas, bet ne tajā pusē. Reāli ventilis ir "nosprūdināts" tā atvērtākajā stāvoklī. Ieprasos – parādi, kā jūs taisāt ciet balonu. Šis saka: paskaties, puišeli, kā tas jādara, – un metas ar savu āmuru virsū balonam, sitot ventili vaļā."
Lieki teikt, ka briesmas šajā situācijā ir reālas, tādēļ āmurs pārgalvīgajam "speciāļistam" tiek konfiscēts un pēdējā brīdī lēnām rasts risinājums, izskaidrojot seniorei, kā jāatgriež un jāaizgriež gāzes balons.
Turklāt šis gadījums nav vienīgais E. Silacērps atkārtoti uzsver, ka gāzes balona lietotājam strikti jāievēro drošības instrukcija. Tāpat viņš atgādina par ventilāciju telpā, kurā ir gāzes balons. "Tā kā propāna-butāna gāze ir smagāka par gaisu, ventilācijas atverei ir jābūt grīdas līmenī. Ja tādas būtu ierīkotas visur, kur izmanto propānu-butānu, daudzi negadījumi nebūtu notikuši. Salīdzinājumam – metāna jeb dabasgāze ir vieglāka par gaisu, un, ja lieto šādu gāzi, ventilācijas lūkai jābūt telpas augšpusē," tā SIA "Virāža A" atbildīgais par gāzes saimniecību. Viņš iesaka ierīkot arī gāzes noplūdes detektoru, kam ir "neciešams" skaņas signāls, ja tas "saož" apkārtējā vidē izplūdušu gāzi. Tiesa, balongāzes lietotāju uzstādītajam detektoram jābūt tādam, kas fiksē propāna-butāna gāzi.