Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi vakar jau astoņpadsmito dienu pēc kārtas turpinājās protesti pret valdības lēmumu atteikties no valsts tuvināšanās ar Eiropas Savienību (ES).
Dziļas neapmierinātības par valdības politiku un šķietamo attālināšanos no Eiropas, vadīti ielās izgājuši visu sabiedrības grupu iedzīvotāji. Šādu valsts mēroga sašutumu izraisīja premjerministra Iraklija Kobahidzes 28. novembra paziņojums – Gruzija pārtrauks sarunas ar Eiropas Savienību līdz 2028. gadam. Pagājis mēnesis pēc vēlēšanām, un cilvēki ielās pieprasa jaunas vēlēšanas!
Šķiet, ka valdība daļēji piekāpās jau nākamajā dienā, kad Iraklijs Kobahidze paskaidroja, ka viņa iepriekšējā dienā paustais tika pārprasts, konkrēti atsaucoties uz ES vēstnieku Pāvelu Herčiņski. Atbildot uz BBC žurnālista lūgumu precizēt savus komentārus, I. Kobahidze norādīja, ka protesti ir balstīti uz dezinformāciju, un paziņoja: "Mēs neko neesam apturējuši, tie ir meli." Šis noliegums, šķiet, bija vērsts, lai novērstu kritiku un mazinātu pieaugošos nemierus, vēl vairāk parādot valdības aizsardzības pozīciju pieaugošā iekšzemes un starptautiskā spiediena laikā.
Rīcība, nevis šantāža
Valdība ir paudusi neapmierinātību ar Eiropu. "Esam saglabājuši mieru un sasnieguši visaugstāko ekonomisko izaugsmi, taču joprojām sastopamies ar šantāžu, nevis apsveikumiem," žēlojās premjerministrs Iraklijs Kobahidze.
Neraugoties uz pieaugošo kritiku, valdība uzstāj, ka tā neatkāpjas no sava proeiropeiskā kursa.
Gluži pretēji, amatpersonas apgalvo, ka tās ir apņēmušās divkāršot centienus, lai sasniegtu izvirzītos Eiropas integrācijas mērķus.
Premjerministrs I. Kobahidze atkārtoti apliecināja šo apņemšanos, paziņojot: "Sēdīsimies pie sarunu galda jau šodien, un nekavējoties visu parakstīsim. Esmu pārliecināts, ka panākumi slēpjas neatlaidībā. Mēs cīnīsimies, aizstāvēsim savu cieņu un vēl straujāk virzīsimies Eiropas integrācijas virzienā.
Mēs apsolām nežēlot pūles, lai līdz 2030. gadam nodrošinātu Gruzijas pilntiesīgu dalību Eiropas Savienībā. Tā ir mūsu atbildība pret ikvienu Gruzijas pilsoni, jo īpaši pret 1 120 000 vēlētāju, kuri atbalstīja mūsu redzējumu un saukli "Ceļā uz Eiropu ar mieru, cieņu un labklājību". /../ Ļaujiet man atgādināt Eiropas Savienībai: "Aiciniet pie sarunu galda, un visu parakstīsim jau šodien. Nepieciešama rīcība, nevis šantāža!"
Pēc šā paziņojuma premjerministrs rīkoja vēl vienu sanāksmi, kurā stingri paziņoja, ka revolūcija Gruzijā nav iespējama un ka tā dēvētais "Nats-Maidans" nenotiks.
"Fortuna" sarunājās ar politologu Niku Čitadzi, kurš sniedza savu skatījumu par pašreizējo situāciju: "Starptautiskā sabiedrība ilgstoši ir piecietusi Bidzinu Ivanišvili un partiju "Gruzijas sapnis", jo viņi apgalvoja, ka viņu galvenais mērķis ir Eiropas integrācija. Tomēr jau no paša sākuma bija skaidrs, ka valdība, aizbildinoties ar eiropeiskiem centieniem, īstenoja prokrievisku stratēģiju.
Šķiet, ka tagad I. Kobahidze cenšas iegūt laiku. Kāpēc viņi pirms vēlēšanām izteica draudus, nevis izrādīja vēlmi sākt dialogu? Pirms vēlēšanām viņi nepārprotami paziņoja, ka opozīcijas pārstāvjus vajadzētu saukt pie atbildības, un iebiedēja vēlētājus, kuri atbalstīja opozīciju. Kā gan šāda vide varētu veicināt patiesas diskusijas? Tagad viņi iestājas par dialogu, jo ir kļuvis skaidrs, ka protesti ir guvuši ievērojamu vērienu un izplatījušies vairākās Gruzijas pilsētās. Sakot "Mēs visu parakstīsim", viņi atbildību noveļ uz ES."