Piensaimniecības nozarē vienīgā iespēja saņemt adekvātu samaksu par pienu ir kooperācija, atzīst piensaimnieku kooperatīva "Piena loģistika" padomes priekšsēdētājs Jānis Ločmelis.

Viņš norāda, ka kooperatīvā "Piena loģistika" ir vairāk nekā 100 piena ražošanas saimniecības, kas kopumā dienā savāc 330 tonnas piena. Tas veido 13-15% no kopējā Latvijas svaigpiena apjoma.

Par aptuveni 80% no dienā savāktā piena ir noslēgti ilgtermiņa līgumi. 

Ilgtermiņa līgumi nodrošina iespēju strādāt prognozējami, stabili un piena cenu noteikt pēc Eiropas Savienības (ES) vidējās cenas. "Tādā veidā varam izvairīties no SPOT tirgiem, kuros katras trīs nedēļas ir jācīnās par piena cenu, jādomā, kur pienu pārdosim un kur to liksim. Mēs šādus riskus gribam samazināt, tāpēc esam devuši priekšroku ilgtermiņa līgumiem," tā kooperatīva padomes priekšsēdētājs.

Viņš norāda, ka kooperatīvs par ilgtermiņa līgumiem sāka domāt laikā, kad piena cena bija zema. "Strādājot ar ilgtermiņa līgumiem, mēs izvairāmies no tā sauktajiem "amerikāņu kalniņiem" un ceram, ka cenu līkne būs izlīdzināta. Strādājot ar "amerikāņu kalniņu" pieeju, var labi nopelnīt, bet var arī daudz pazaudēt. Piensaimniecībā esam spiesti strādāt ilgtermiņā, jo nozare ir resursu ietilpīga. Rēķināmies, ka cena kādā brīdī nebūs tik augsta kā pīķī, bet arī nebūs zemākā," tā Ločmelis.

Viņaprāt, piensaimniecībā vienīgā iespēja saņemt adekvātu samaksu par pienu ir kooperācija. 

"Saimniekiem ir jāapvienojas kooperatīvos, ne mazāk būtiski ir paust savu viedokli, dalīties ar idejām, jo neviens jau nevar uzminēt katra individuālā saimnieka domas. 

Arī es kā kooperatīva vadītājs visu laiku aicinu saimniekus nākt kopā un runāt, jo kopīgi rodas jaunas idejas un lietas, ko nest tālāk." 

"Piena loģistika" padomes priekšsēdētājs arī norāda, ka kooperatīvs nākotnē vēlētos palielināt saražotā piena apmērus un biedru skaitu, taču tikpat svarīgs mērķis ir saimniecību efektivitātes paaugstināšana. "Šobrīd strādājam pie tā, lai palīdzētu kooperatīva piena saimniecībām individuāli kļūt efektīvākām, automatizējot un modernizējot ražošanas procesus. Tādēļ ne tik svarīgi ir palielināt biedru skaitu, cik katras saimniecības efektivitāti. Ambīcijas mums, protams, ir - ja ja šodien savācam līdz 15% no kopējā Latvijas svaigpiena apjoma, tad nākotnē noteikti gribam šo apjomu vismaz dubultot," rezumē Ločmelis.

"Piena loģistika" 2022. gadā strādāja ar 41,796 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 65% vairāk nekā gadu iepriekš, vienlaikus kooperatīva peļņa samazinājās par 36,3% un bija 291 654 eiro. Pagājušā gada finanšu dati vēl nav publiskoti.

"Piena loģistika" ir piena ražotāju kooperatīvs, kas strādā kopš 2015.gada. "Piena loģistika" nodarbojas ar nepasterizēta piena iepirkšanu, loģistiku un tirdzniecību pārstrādes uzņēmumiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.