Irānas balstīto "Hamās" teroristu uzbrukums Izraēlai 2023. gada 7. oktobrī atgādināja par radikālo islāmistu ideju destruktīvo ietekmi uz visu pasauli.
Sevišķi spilgti minētā ietekme manifestējas brīžos, kad islāmticīgie teroristi Eiropā, ASV un Izraēlā pirms nāves izkliedz saukli "Allahu Akbar!" un parauj sev līdzi nāvē civilos iedzīvotājus. Var tikai pabrīnīties par Eiropas kreisi noskaņotajiem, kuri staigā ar Palestīnas karogiem protesta mītiņos un ignorē palestīniešu ierasto saukli: "Par brīvu Palestīnu no upes līdz jūrai!" Tas nozīmē, ka tiek aicināts likvidēt Izraēlu kā valsti...
Pirms dažām dienām, 1. oktobrī, Irāna īstenoja plašu raķešu uzbrukumu Izraēlai, kurā izlietoja ap 180 ballistisko raķešu, no kurām lielākā daļa nesasniedza savus mērķus. Izraēlai aizsargāties palīdzēja ASV un Jordānija. Izraēlas valdība un bruņotie spēki šoreiz ir noskaņoti izlēmīgāk nekā iepriekš un dara visu iespējamo, lai teroristi vēl ilgi nespētu sagrupēties jaunām ofensīvām pret Izraēlu.
Irāna un Izraēla jau atkal ir pasaules uzmanības centrā, jo ir pastiprinājušās bažas par pilna mēroga karu Tuvo Austrumu reģionā. Kāds ir abu valstu spēku samērs iespējamās eskalācijas priekšvakarā?
Masa pret veiklību
Ja skatītos virspusēji, tad varētu šķist, ka Irānai ar 88,6 miljoniem iedzīvotāju un 580 000 aktīvā dienesta karavīru (un papildu 200 000 līdz 350 000 rezervistiem) būtu jādod priekšroka salīdzinājumā ar Izraēlas 9,6 miljoniem iedzīvotāju un 170 000 lielu armiju (un līdz 465 000 rezervistu). Arī vēl vairākos citos skaitliskos rādītājos Irānai ir pārsvars – Teherānas rīcībā ir lielāks skaits karakuģu, tanku un artilērijas vienību. Turklāt Irānai ir vieglāk apgādāt savu armiju ar degvielu, tā pati iegūst un pārstrādā naftu. Savukārt Izraēlai ir degvielas piegādes tankkuģu trūkums.
Tomēr, kā tikko iedziļināmies, tad svaru kausi nosveras par labu Izraēlai, jo priekšplānā iznāk divi vārdi: meistarība un tehnoloģijas. Izraēlas spēki ir labi trenēti un motivēti.
Par Irānu to nevarētu teikt, jo radikālais islāmisms ir nostiprinājies tikai daļā irāņu prātos. Irāna dzīvo sankciju režīmā, tā nav tik attīstīta modernajās tehnoloģijās kā Izraēla, kurai palīdz ASV. Izraēlas debesis sargājošais "dzelzs kupols" ir vairākkārt pārbaudīts darbībā, bet cik efektīva būs Teherānas pretgaisa aizsardzība, mēs pagaidām nezinām.
Jauna tehnika pret vecu
Irānas rīcībā ir tanki T-72 un padomju tanku T-54, T-55 kopijas (kopā – 1996), kas ir novecojuši salīdzinājumā ar Izraēlas modernajiem "Merkava" tankiem (skaits – 1370). Aviācijas sektorā Izraēla ir vadībā. Izraēlas rīcībā ir ap 610 militāro lidmašīnu (no tiem 250 iznīcinātāji), bet Irānas – ap 550. Ir jāņem vērā, ka Irānas rīcībā ir padomju "MIG" un tā tikai vēl gaida uz jaunākiem krievu SU-35 lidaparātiem. Savukārt Izraēla operē ar moderniem F-15, F-16 iznīcinātājiem. Irānai ir ballistiskās raķetes, kas var sasniegt mērķus 2000 km attālumā. Salīdzinājumam, Izraēlas raķetes var sasniegt mērķus līdz 6500 km attālumā. Tāpēc Benjamins Netanjahu nesenajā runā ANO teica, ka Izraēlas garās rokas sasniegs ienaidniekus arī lielā attālumā…
Irāna karo arī ar citu rokām; tai palīdz "Hezbollah" teroristi, kuru rīcībā varētu būt ap 70 000 dažāda veida raķešu, tomēr "Hezbollah" Izraēlas uzbrukumu dēļ ir daļēji zaudējusi savu svaru.
Karš izmaksā ļoti dārgi, naudai ir nozīme. Valsts kopprodukts ir lielāks Izraēlai – 539 miljardi USD pret Irānas 413 miljardiem. Ekonomiskā varēšana var ietekmēt militārās spējas, jo sevišķi, ja karš ievelkas. Demokrātiskā Izraēla velta aizsardzības vajadzībām 23 miljardus USD, kamēr islāmiskā Irāna – 6,8 miljardus (2022. gadā).
Droni ir svarīgi
Tieša konflikta gadījumā Izraēlai būtu militārs pārākums gan uzbrukumā, gan aizsardzībā. Taču draudus, ko rada Irānas dronu un raķešu arsenāls, nevajadzētu uzskatīt par neko. Irāņu bezpilota lidaparāti "Šahed" ir lēti un visai efektīvi. Lai arī tos apsaukā par zāles pļāvējiem un mopēdiem, to celtspējas un darbības attāluma proporcija ir laba. Tāpēc tos dēvē par "irāņu AK-47", velkot paralēles ar PSRS slavenajiem (no vāciešiem nozagtā modeļa) automātiem. "Šahed-149" var nest munīciju līdz 500 kg un sasniegt mērķus līdz 2000 km attālumā.
Irāna ir ieguldījusi lielus finanšu apjomus ieroču programmu izstrādē, kā dēļ ir iegūti lēti un efektīvi bezpilota lidaparāti, kā arī uzlabotas ballistiskās raķetes.
13. aprīļa uzbrukumā Irāna izmantoja pašas ražotos bezpilota lidaparātus – "Šahed-136" un "Šahed-131". Tādus pašus dronus Irāna ir piegādājusi Krievijai ukraiņu nogalināšanai.
Krievija un Izraēla centās savstarpēji veidot normālas attiecības, bet nu Izraēla sāk savās jūtās strauji atdzist; Krievija balsta tos, kuri Izraēlā spīdzina, izvaro un nogalina mierīgos iedzīvotājus. Tas tik viegli netiks aizmirsts. Vladimira Putina sabiedrotie ir teroristi, autoritārie un totalitārie līderi no Irānas, Ziemeļkorejas, Ķīnas, Venecuēlas un Afganistānas. Tas atgādina bandītu, kurš cīņā pret likumsargiem apvieno citus recidīvistus. Putins reiz teica, ka mērķa sasniegšanai ir gatavs apvienoties pat ar plikpauraino velnu ("čort lissij" – krievu val.). Laikam jau toreiz dodot mājienus par "Vāgnera" kūrētāju Jevgēņiju Prigožinu. Velns kā sabiedrotais – kā tas iet kopā ar stāstu par "garīgo Krieviju"? Nekā, jo tā ir drīzāk pasaka, nevis stāsts.
Spēcīgais Izraēlas miesassargs – ASV
Papildus Izraēlas izlūkošanas pārākumam pār Irānu tās rokās ir būtisks atturēšanas līdzeklis – kodolieroči. Pēc neoficiāliem datiem, Izraēlas spēku rīcībā ir no 80 līdz 90 kodolgalviņām, ko tā lietos, ja valsts pastāvēšana būs apdraudēta. Irānā to zina, turklāt Teherāna zina par ASV gatavību aizstāvēt Izraēlu X stundā.
ASV ik gadus sniedz 3,8 miljardus USD lielu atbalstu Izraēlas militāro spēju stiprināšanai.
Nesenajās TV debatēs abi ASV viceprezidenta amata kandidāti Džeimss D. Venss un Tims Volcs nedeva tiešu atbildi uz jautājumu: vai viņu vadībā ASV vajadzības gadījumā īstenos militāru triecienu Irānai? ASV un Izraēlas līdzšinējās attiecības gan neliek šaubīties – dos triecienu, ja nepieciešams. Ir jāņem vērā, ka amerikāņu sabiedrības atbalsts militārai palīdzībai Izraēlai ir daudz plašāks, nekā spriežot par Ukrainu. Republikāņu atbalsts šajā ziņā ir visai monolīts, turklāt arī vairums demokrātu drīzāk sliektos par labu aktīvam militāram atbalstam, ja Izraēla tādu lūgtu. Un te nav runa tikai par ebreju lobija ietekmi Vašingtonā, bet lielo evaņģēlisko kristiešu īpatsvaru ASV, kuri jau tradicionāli sagaida no Vašingtonas lielāku atbalstu Izraēlai cīņā ar teroristiem un radikālajiem islāmistiem.
Nobeigumā
Ņemot vērā Izraēlas militārās priekšrocības, Irāna, visticamāk, turpinās izmantot nekonvencionālo karadarbību un tās asimetriskās spējas, tai skaitā teroristu akcijas. Vienlaikus Teherāna, visticamāk, nesmādēs arī raķešu un dronu uzbrukumus.
Izraēla gatavo sodu Irānai par tās neseno raķešu uzbrukumu.
Izskan vairāki iespējamie scenāriji, kas iekļauj gan raķešu uzbrukumus Irānas militārajiem, naftas pārstrādes un kodolenerģētikas objektiem, gan specdienestu operācijas ar atsevišķu militāro komandieru likvidēšanu. Izraēla kopš 2023. gada 7. oktobra ir kļuvusi izlēmīga un rīkojas ātri un salīdzinoši efektīvi. Karš Tuvajos Austrumos ir izdevīgs Krievijai, jo ASV uzmanība ir daļēji novērsta, bet Ukrainai šodien frontē neiet viegli.