Sīrijā pēc Bašara al Asada režīma gāšanas turpinās asiņainā diktatora valdīšanas gados ieslodzīto meklēšana, kamēr pats Asads ieradies Krievijā, kas viņam piešķīrusi politisko patvērumu.

Reklāma

Patvērums viņam esot sniegts "humānu apsvērumu dēļ", vēstījusi aģentūra TASS. Vēlāk Asada ierašanos Krievijā apstiprināja arī Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, kurš paziņoja, ka Krievijas vadonis Vladimirs Putins esot personīgi izlēmis piešķirt Asadam patvērumu. Peskovs neatklāja, kur tieši Asads ir apmeties, tikai piebilda, ka Putins ar gāzto diktatoru neplānojot tikties. Kopumā Asada ierašanās Krievijā nav uzskatāma par pārsteigumu. Krievija ir bijusi aktīva Sīrijas diktatora atbalstītāja karā pret nemierniekiem. Kamēr Kremlis izrādījis labvēlību gāztajam diktatoram, Maskavā Sīrijas vēstniecībā pirmdien izkārts Sīrijā pie varas nākušās opozīcijas karogs.

Vēl pirms Asada režīma krišanas nemiernieki ieņemtajās teritorijās sāka atbrīvot valdības cietumos ieslodzītos. Šis process turpinās arī tagad. 

Sociālajos medijos publiskotos video redzams, ka Asada cietumos atradušies arī mazi bērni, kuri tur ieslodzīti kopā ar savām mātēm. 

Īpaši liela uzmanība pievērsta Sednajas militārajam cietumam, kas atrodas uz ziemeļiem no Damaskas. Šis cietums iesaukts par "cilvēku kautuvi". Asada režīma laikā pazudušo sīriešu meklēšana turpinās, un izskanējuši pieņēmumi, ka Sednajas cietumā vēl joprojām atrodas cilvēki, kas ieslodzīti slepenās kamerās pazemē.

Tikmēr mājās sākuši atgriezties sīriešu bēgļi, kas apmetušies uz dzīvi Sīrijas kaimiņvalstīs. Libānā, Turcijā un Jordānijā pašlaik atrodas miljoniem sīriešu bēgļu. "Jebkas ir labāks par Bašaru," aģentūrai "Associated Press" sacīja Sami Abdellatīfs, kurš no Libānas ir ceļā uz Sīrijas pilsētu Hamu. Uz bēgļu atgriešanos acīmredzami cer arī Eiropas valstis. Tā Vācija pēc Asada režīma krišanas ir apturējusi sīriešu patvēruma pieteikumu izskatīšanu. Vācijas Federālā migrācijas un bēgļu lietu pārvalde paziņojusi, ka šis lēmums attiecas uz 47 000 sīriešu pieteikumu. Kopumā Vācijā dzīvo gandrīz miljons Sīrijas pilsoņu. Par lēmumu apturēt sīriešu patvēruma pieteikumu izskatīšanu paziņojusi arī Austrija.

Daudzviet Sīrijā, plašāk Tuvajos Austrumos un citviet pasaulē sīrieši un viņu atbalstītāji turpina svinības pēc Asada režīma krišanas, tomēr izskan arī piesardzīgas un skeptiskas balsis. 

"Mēs to esam pieredzējuši iepriekš. Mēs to redzējām Lībijā, Tunisijā, Jemenā un Sudānā. Cilvēki priecājas par tirānu krišanu, tad viņiem rodas domstarpības un strīdi un sākas pilsoņu karš," 

aģentūrai "Associated Press" norādījis Kairas iedzīvotājs Saīds. Piesardzīga attieksme valda arī Rietumu valstīs, kurām būs jālemj par Damasku ieņēmušā islāmistu grupējuma "Hayat Tahrir al-Sham" ("Levantes Atbrīvošanas organizācija") statusu. Šis Turcijas atbalstītais grupējums Rietumos ir iekļauts teroristisko grupējumu sarakstos. Par palīdzību šā grupējuma līdera Mohammeda al Džolani notveršanā ASV ir piesolījusi desmit miljonu dolāru atlīdzību.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.