Salaspils piesaista uzmanību gan ar senvēsturi – lībiešu 10.–12. gs. krāšņo kultūru, gan ar vikingu, vācu tirgotāju un misionāru, arī krusta karotāju kuģošanu pa Daugavu... Taču mūsdienās tās piesaistes akcents ir Botāniskais dārzs ar oranžēriju un šomēnes atklātais Baltijā lielākais vides izglītības centrs "Botania". Gan tiešā, gan pārnestā nozīmē Salaspils zied visu gadu, un arī tās iedzīvotāji domās un darbos ir gana izteiksmīgi.
Salaspils, viena no jaunākajām Pierīgas pilsētām, ar savu ģeogrāfiski izdevīgo stāvokli, gleznaino Doles salu, Botānisko dārzu piesaista daudzu interesentu uzmanību. Lai gan bieži gadījies pabraukt Salaspils dzelzceļa stacijai garām, tomēr tā kā magnēts pievelk skatienu, jo ēka ar ārējo veidolu izskatās senatnīga... Uzzinu – tā pastāv jau vairāk nekā 150 gadu – kopš Rīgas–Daugavpils dzelzceļa līnijas atklāšanas 1861. gadā.
Viena no retajām stacijām šajā līnijā, kas kopumā saglabājusi savu ārējo izskatu pēc diviem pasaules kariem. Stacija saukta dažādi: sākumā Kurtenhofa, no 1919. gada – Stopiņi, no 1925. gada – Salas- pils. Iepretim stacijas ēkai – žogs ar uzrakstu "Nacionālais botāniskais dārzs", gandrīz vai turpat līdzās – "Salaspils novada Tūrisma informācijas centrs".
Tur sastopu divas atsaucīgas, zinīgas speciālistes – uzreiz iesaka, ko skatīt, piedāvā tūrisma informāciju, dažādus maršrutus un kartes. Uzzinu, ka ziemā pilsētā var izvizināties ragavās, vasarā – doties arī pa vairākiem velomaršrutiem, kas ietver gan Salaspili, gan Doles salu ar dažādiem apskates objektiem. Caur Salaspils novadu vijas arī Svētā Jēkaba jeb "Camino Latvija" ceļa posms, un Salaspils Tūrisma centrā, kā arī vairākās citās vietās pilsētā iespējams saņemt "Camino Latvija" zīmogu īpašajā svētceļnieka pasē. Ierasti šī pilsēta mums saistās ar Botānisko dārzu un... atomreaktoru, zināmu arī kā Salaspils kodolreaktors, kas bija zinātniski pētnieciska tipa siltumneitronu reaktors – vienīgais civilais zinātniskās pētniecības baseina tipa kodolreaktors Baltijā ar oriģinālām pētniecības iekārtām zinātnisko pētījumu veikšanai kodolfizikā, radiācijas fizikā, radiācijas ķīmijā, radiobioloģijā un kodolenerģētikā. Atomreaktors darbojās no 1961. līdz 1998. gadam, kad tā darbību apturēja.